Grass Valley EDIUS Pro 9

Tento produkt už není v naší nabídce. Vyberte se prosím z alternativ níže.

Ukázat všechno příslušenství

Popis produktu

Popis produktu

Devátá verze oblíbené videostřihové aplikace pro Windows přináší komplexní podporu materiálu s širokým dynamickým rozsahem – od importu přes editaci až po export – a dovoluje kombinovat HDR i SDR video ve stejném projektu. Mj. nabízí i plnou podporu standardu Hybrid Log Gamma (HLG) – používaného novějšími kamerami značek Sony nebo Panasonic – a barevných prostorů BT.2020 a BT.2100. Nativně jsou podporovány také soubory Cinema Raw Light z kamer Canon C200 a 10bitový formát Cinema DNG. Samostatná aplikace Mync pro import a správu médií přináší novou vyhledávací funkci Meta Smart Search, rozšířena byla rovněž podpora nabíracích a přehrávacích karet.

Grass Valley EDIUS 9

S aplikací EDIUS Pro 9 na nic nečekáte! EDIUS je schopen pracovat s většinou moderních formátů a rozlišení videa v reálném čase. EDIUS Pro 9 je splněným snem všech střihačů a postprodukčních specialistů, kteří realizují ty nejnáročnější televizní a filmové produkce, od dokumentů až po 4K film a kombinují různé formáty a snímkové frekvence na jedné časové ose. Více kreativních nástrojů, bez renderingu! Pracujte s SD, HD i 4K materiálem v reálném čase. EDIUS Pro 9 je nejuniverzálnější a nejrychlejší software pro nelineární střih videa. Méně čekání znamená více kreativity...

Více formátů
EDIUS Pro 9 nativně podporuje všechny běžně používané souborové formáty, včetně kodeků Sony XDCAM, Panasonic P2 a Canon XF a EOS. Pro postprodukci mohou uživatelé využít výkonný 10bitový kodek HQX, volitelně lze pracovat také s médii Avid DNxHD (placený doplněk pro EDIUS Pro 9, ve verzi EDIUS 9 Workgroup je obsažen v ceně). EDIUS Pro 9 se také chlubí příkladnou podporou nových formátů, včetně Sony XAVC (Intra/Long GOP)/XAVC S, Panasonic AVC-Ultra a Canon XF-AVC. Nově jsou ve verzi 9.x nativně podporovány i soubory Cinema Raw Light z kamer Canon C200 i 10bitové Cinema DNG soubory. S aplikací EDIUS Pro 9 můžete zpracovat prakticky libovolný formát videa!

HDR video
Devátá verze přináší také bezkonkurenční, komplexní podporu materiálu s širokým dynamickým rozsahem (High Dynamic Range, HDR) – od importu přes editaci až po export. EDIUS 9 nabízí plnou podporu standardu Hybrid Log Gamma (HLG) používaného novějšími kamerami značek Sony a Panasonic. EDIUS 9 provádí automatickou detekci barevného prostoru záznamu a následně samočinně aplikuje potřebná nastavení pro nativní editaci materiálu.

Grass Valley EDIUS 9

Software EDIUS 9 podporuje širokou škálu zdrojů HDR dat, – včetně profesionálních kamer, dronů, akčních kamer nebo telefonů – konvertuje SDR a Log materiál do HDR a dovoluje kombinovat SDR a HDR materiál ve stejném projektu. Kompatibilní vstupně-výstupní karty a monitory dovolují realizovat přesný náhled HDR videa. HDR projekty lze exportovat do formátu vhodného k přehrávání na HDR televizích (H.264, 10 bitů, 4:2:2) nebo portálu YouTube. EDIUS 9 navíc podporuje velké množství standardů barevných prostorů včetně BT.2020 a BT.2100.

Vaše licence. Žádné „předplatné”.
Na rozdíl od některých konkurenčních výrobců střihových programů věří společnost Grass Valley v právo vlastnit to, co si koupíte. U aplikace EDIUS Pro 9 nemusíte platit žádné další průběžné platby. Koupí produktu EDIUS Pro 9 získáte permanentní licenci a příslib bezplatných aktualizací po celou dobu existence programu EDIUS Pro 9.x (cca 2 roky od vydání programu v listopadu 2017). A navíc můžete software EDIUS Pro 9 nainstalovat na dva počítače, např. na laptop pro zpracování materiálu v terénu a na výkonnou pracovní stanici pro finální střih pořadu. Díky tomu si můžete svou střižnu odnést na plac!

Nový systém plovoucích licencí pro podnikovou sféru (od 4/2018) dovoluje distribuovat zakoupené licence na všechny počítače v sítí; licenční server bere v potaz pouze počet paralelně spuštěných programů. EDIUS 9 je také schopen práce v cloudu: k síťovým datům lze přistupovat přímo, bez nutnosti uploadovat nebo downloadovat velké množství dat.

Grass Valley EDIUS 9

64 bitů a 4K
EDIUS je nativní 64bitová aplikace pro systémy Windows 7, Windows 8/8.1 a Windows 10 a využívá až 512 GB operační paměti (Windows 8/8.1/10 Enterprise a Professional) nebo až 192 GB (Windows 7 Ultimate, Enterprise a Professional) pro zpracování nejnáročnějších projektů se stovkami vrstev, stereoskopickým materiálem, 3D efekty, 4K rozlišením a vícekamerovými produkcemi. Program EDIUS Pro 9 je optimalizován pro technologii Intel Quick Sync Video obsaženou v moderních procesorech řady Intel Core (i3, i5 a i7), která je velice výhodná pro střih videa díky akceleraci MPEG-2 a H.264 komprese.

Vyberte si hardware
Společnost Grass Valley produkuje také velice kvalitní nabírací a náhledové karty přímo vytvořené pro aplikaci EDIUS: STORM 3G Elite (s rozhraními HD-SDI, HDMI, analogovými vstupy/výstupy a portem RS-422 pro dálkové ovládání videí), STORM Mobile (HDMI a analogové rozhraní) a STORM Pro s rozhraním HD-SDI a HDMI výstupem. Navíc ale EDIUS Pro 9 podporuje (s výjimkou RS-422 rozhraní) také střihový hardware jiných výrobců, konkrétně firem Blackmagic Design (DeckLink SDI, DeckLink Studio 2, DeckLink SDI 4K, DeckLink Studio 4K, DeckLink 4K Extreme, Intensity Shuttle, UtraStudio SDI, UltraStudio Pro, Intensity Extreme, UltraStudio Mini Monitor/Recorder, UltraStudio Express, UltraStudio 4K), Matrox (MXO2 LE, MXO2 mini, MXO2, MXO2 Rack, Mojito MAX) a AJA Video Systems (KONA 4, KONA 3G). Program podporuje také oblíbené plug-iny jiných výrobců pro titulkování, efekty, klíčování a stabilizaci videa.

Grass Valley EDIUS 9

Míchejte formáty
O takových možnostech dekomprese videa v reálném čase si konkurenční programy mohou nechat jen zdát. EDIUS se postará o konverzi mezi HD a SD rozlišením, HDR a SDR, poměrem stran a snímkovými frekvencemi – v reálném čase. Můžete střihat projekt v HD rozlišení a umístit na časovou osu SD video s poměrem stran 4:3, míchat na jedné časové ose NTSC a PAL normy, přidat do projektu video s rozlišením 4K a neřešit při tom offline konverzi nebo rendering! EDIUS podporuje všechna rozlišení od 24x24 pixelů až po 4Kx2K, na jedné časové ose a v reálném čase. Totéž platí o exportu. EDIUS dokáže exportovat videa do všech běžných formátů nebo kontejnerových souborů, včetně standardů QuickTime a Windows Media.

Mync
Spolu s aplikací EDIUS Pro/Workgroup získáte také aplikaci EDIUS Mync pro správu a přípravu videí, zvukových stop a statických obrázků před jejich importem do programu EDIUS. Mync automaticky detekuje nové paměťové karty a výměnné disky připojené k systému Windows a zobrazí podporovaný obsah. V nové verzi byly rozšířeny možnosti vyhledávání médií.

Grass Valley EDIUS 9Klíčové funkce

 • Bezkonkurenční zpracování 4K a HDR videa, včetně podpory karet Blackmagic Design DeckLink 4K Extreme, Ultra Studio 4K, AJA KONA 3G (pouze náhled) a importu EDL nebo AAF soupisek z aplikace DaVinci Resolve pro barevné korekce
 • Výkonný nástroj pro barevné korekce vč. podpory LUT
 • Nástroj pro sledování pohybu
 • Zpomalovačky pomocí algoritmů optického toku a konvertor snímkových frekvencí
 • Široká podpora HDR materiálu: EDIUS 9 konvertuje SDR a Log materiál do HDR a dovoluje kombinovat SDR a HDR materiál ve stejném projektu
 • Otevřený systém podporující nabírací a náhledový hardware jiných výrobců – Blackmagic Design, Matrox a AJA. Ve verzi EDIUS Workgroup 9 lze také provádět náhled UHD 50p/60p materiálu pomocí náhledových karet značek Blackmagic Design nebo AJA.
 • Editace médií s různým rozlišením, od 24x24 pixelů až po 4Kx2K. Konverze snímkových frekvencí v reálném čase pro efektivnější práci s různými druhy médií na jedné časové ose
 • Rychlé a flexibilní uživatelské rozhraní s možností zpracování neomezeného počtu video, audio, titulkových a grafických stop. Verze 9 přináší další zlepšení GUI.
 • Podpora nejnovějších formátů včetně Sony XAVC (Intra/Long GOP)/XAVC S, Panasonic AVC-Ultra/AVC-Intra 4K 422 a Canon XF-AVC (pouze import), nativní podpora všech běžných formátů videa, např. Sony XDCAM, Panasonic P2, Ikegami GF, RED, Canon XF a EOS
 • Import RAW materiálu (Sony, Canon), vč. Canon C200 RAW a Cinema DNG 10 bitů
 • Nejrychlejší zpracování AVCHD materiálu na trhu! Až 3+ stopy v reálném čase
 • Multikamerový střih z až 16 různých kamer najednou
 • Zdokonalený dekodér a enkodér MPEG videa
 • Zdokonalený dekodér a enkodér kodeku H.264/AVC pro rychlejší kompresi 4K XAVC materiálu, import H.265/HEVC
 • Akcelerované přehrávání H.264 videí ve 4K
 • Optimalizace pro nové generace architektury Intel Core
 • Inovované uživatelské rozhraní pro vyšší ergonomii. Možnost zvětšit (125 / 150 / 200%) GUI pro displeje s vysokým rozlišením / hustotou obrazových bodů.
 • Nativní 64bitová aplikace pro maximální využití paměti a maximální rychlost
 • Režim „proxy” pro střih na starších, pomalejších počítačích
 • Podpora technologie Intel Quick Sync Video pro extrémně rychlý export H.264 videa (např. pro vypalování Blu-ray disků)
 • Rychlé zpracování velkého množství statických snímků (JPG, TGA, DPX a dalších)
 • Možnost zpracování stereoskopických pořadů
 • Integrované nástroje pro stabilizaci videa
 • Přímý export časové osy pro média Blu-ray Disc a DVD


Grass Valley EDIUS 9

Budoucí aktualizace pro EDIUS 9
Výrobce plánuje implementovat řadu dalších funkcí a vydat je jako bezplatné aktualizace pro všechny majitele licence EDIUS 9.x. Budoucí aktualizace budou (pravděpodobně) obsahovat následující funkce:

 • Export do kodeku H.265 (implementováno ve verzi 9.10)
 • Rendering na pozadí (Workgroup)
 • Tvorba skrytých titulků (Workgroup)
 • Podpora 8K a HFR formátů
 • ...a další


Grass Valley EDIUS 9

Kompatibilita rozhraní OFX Bridge pro EDIUS 9 (12/2017)
Nadstavba „OFX Bridge” pro EDIUS 9 obsahuje (krom bezplatné permanentní licence titulkovače NewBlueFX Titler Pro 5 pro majitele licence EDIUS 9 Workgroup) i kompatibilitu s řadou OpenFX plug-inů, konkrétně se (aktuálně) jedná o následující efektové sady: Magic Bullet Suite 13, Digital Anarchy Beauty Box 4.1 a Genarts Sapphire 11 (vyjma nástrojů Mocha pro maskování a sledování/změnu rychlosti pohybu).

Minimální systémové požadavky (pro software):
OS: Windows 7 (64-bit) SP1 nebo novější, Windows 8.1 (64-bit), Windows 10 (64-bit) (verze 1607 nebo novější).
CPU: Intel Core 2 nebo Core iX CPU; jakýkoliv procesor Intel nebo AMD CPU s instrukční sadou SSSE3. Doporučují se víceprocesorové/vícejádrové konfigurace.

Paměť:
Minimálně 4 GB RAM. Požadavky na paměť závisí na náročnosti projektu. Pro SD/HD projekty se doporučuje min. 4 GB RAM. Pro 4K projekty min. 8 GB RAM. Maximální využitelná paměť je omezena limitem použitého operačního systému:
Windows 10, Enterprise a Pro, 64 bitů: 512 GB
Windows 8.1, Enterprise a Professional, 64 bitů: 512 GB
Windows 8.1, 64-bit: 128 GB
Windows 7, Ultimate, Enterprise, a Pro, 64 bitů: 192 GB
Windows 7, Home Premium, 64 bitů: 16 GB (nedoporučuje se pro komplexní 4K projekty)
Windows 7, Home Basic, 64 bitů: 8 GB (nedoporučuje se pro vyšší než HD rozlišení)

Grafická karta:
Minimální rozlišení 1024x768. Musí podporovat Direct3D 9.0c nebo vyšší, a standard PixelShader Model 3.0 nebo vyšší. Pro SD projekty je doporučeno min. 1 GB grafické paměti, pro HD/4K projekty min. 2 GB.

Pevný disk:
Instalace vyžaduje min. 6 GB volného diskového prostoru, min. SATA/7.200 RPM. Doporučuje se min. dvojnásobné volné místo na disku než aktuálně editovaný projekt. Pro HD rozlišení nebo vyšší se doporučují RAID-0 konfigurace.

Grass Valley EDIUS 9

Grass Valley EDIUS 9 FAQ
Q: Které plug-iny běží v EDIUSu 9?
A: Všechny, které fungovaly ve verzi EDIUS 8.

Q: Jak dlouho bude uživatelům EDIUS 9 nabízen zdarma titulkovač Titler Pro 5?
A: Tato akce nemá stanoven časový limit. Všichni stávající i noví uživatelé verze 9 si mohou stáhnout a používat Titler Pro 5 zdarma.

Q: Lze z verze EDIUS Pro 8 Home Edition upgradovat? Původně bylo ohlášeno, že to nebude možné.
A: Ano, ale pouze v rámci akce EDIUS Pro 9 Jump Upgrade, nelze využít standardní upgrade.

Q: Proč moje střihová karta značky Blackmagic Design nefunguje ve verzi EDIUS 9?
A: Je nutné aktualizovat ovladače. EDIUS využívá aplikační rozhraní novějších ovladačů Blackmagic Design, proto je nutné použít nejnovější ovladače.

Q: Proč karty EDIUS NX nebo HD Storm nefungují ve verzi EDIUS 9?
A: Ano, starší karty EDIUS NX, EDIUS SP, EDIUS HD, EDIUS SD, HD Storm a HD Storm Plus nejsou již devátou verzí programu podporovány. Novější karty jako HD Spark a HD Spark Pro ano, samozřejmě také nejnovější modely Storm 3G (Elite), Storm Pro (Bay) a Storm Mobile jsou s verzí EDIUS 9 kompatibilní.

Q: Mohu provozovat EDIUS 8 a EDIUS 9 na stejném počítači?
A: Ano, verze EDIUS 8.53 (ale nikoliv starší) a EDIUS 9.00+mohou být používány zároveň na stejném systému. Uživatelé verze 8.53 si tak mohou před koupí snadno otestovat funkce nové verze.

Q: Je EDIUS 9 rychlejší než EDIUS 8?
A: Ano! Aplikace např. startuje rychleji a softwarové enkódování H.264 videí je na vícejádrovém systému až o 150 % rychlejší.


Aktualizace (archiv starších verz 9.x zde)

EDIUS 9.00 2903 (11/2017)
První aktualizace pro EDIUS 9 je určena výhradně uživatelům, kteří si zakoupili Jump Upgrade na verzi EDIUS 9 Workgroup. Řeší občasné problémy při vkládání sériového čísla edice EDIUS Pro 8. Aktualizace neimplementuje žádné nové funkce, pokud tedy máte EDIUS 9 již nainstalován, nemusíte ji aplikovat. Důležitá poznámka: před instalací odinstalujte EDIUS i GV License Manager z „Programs and Features”, jinak nebude možné nainstalovat novou verzi správce licencí. Aktualizace je ke stažení zde.

EDIUS 9.10.3086 (1/2018)
Verze 9.10.3086 vylepšuje kompatibilitu s formáty XAVC a H.265 (HEVC) a rozšiřuje podporu metadat v aplikaci Mync pro správu médií. Detaily v odkazu.

Nové funkce aplikace EDIUS 9.10.3086

 • Přidána podpora formátu AVC Proxy
 • Zobrazení průběhu některých operací (rendering časové osy, export souborů, dávkový export) v ikoně programu EDIUS
 • Hardwarový export H.265 (HEVC) médií pomocí technologie Intel Quick Sync Video implementované v 6. a 7. generaci procesorů Intel Core. Poznámka: U 6. generace procesorů je podporován pouze 8bitový export, u 7. i 10bitový. Jde o hardwarové omezení procesorů.


Nové funkce modulu Mync

 • U metadat JPEG souborů je nově podporováno pole „Author”
 • Možnost vytvořit sub-klip ve Storyboardu
 • Přidána podpora metadat „Lens Model” u statických snímků pořízených přístrojem Canon EOS 5D Mark II
 • Nově je zachována informace o datu vytvoření snapshotů
 • Klávesová zkratka pro přidání/odstranění tagů
 • Podpora simultánního náhledu několika statických snímků

 EDIUS 9.20 (4/2018)

Nové měřící nástroje pro HDR

EDIUS 9.20 obsahuje nové funkce pro barevné úpravy materiálu, nové barevné prostory a nové HDR funkce. Novinkou jsou měřící nástroje dovolující video data precizně analyzovat a dosáhnout tak optimálního dynamického rozsahu. Krom režimu REC.709 nabízejí měřící nástroje programu také podporu pro nové barevné prostory a zobrazení v jednotkách nit (cd/m2) pro zpracování HDR dat. Krom monitoru vlnových průběhů a vektorskopu nabízí EDIUS 9.20 také zobrazení RGB histogramu a RGB složek.

Nové barevné prostory a funkce pro správu barev
EDIUS 9.20 nově podporuje barevné prostory ARRI-ALEXA Wide Gamut / Log C a DJI-D-Gamut / D-Log. Novinkou je rovněž možnost zobrazit pouze některé presety barevných prostorů a takto modifikovaný seznam šablon exportovat pro použití s dalšími instalacemi programu EDIUS.

Plovoucí licence
Systém plovoucích licencí dovoluje nainstalovat EDIUS 9 na neomezený počet pracovních stanic na pracovišti a zaplatit pouze za takový počet licencí, které je třeba provozovat zároveň. Tento licenční model je dostupný od pěti licencí programů EDIUS Pro 9 nebo Workgroup 9 a je rovněž k dispozici u školních verzí.

Podpora HDR v rozhraní Mync
Mync Media Manager nyní podporuje práci s HDR daty včetně jejich náhledu, exportu a editace storyboardů. U počítačových sestav vybavených procesory s technologií Intel QuickSync lze nově exportovat do kodeku H.265.

Další novinky verze 9.20
EDIUS 9.20 je nyní schopen importovat soubory Apple ProRes MXF a Sony VENICE RAW. Došlo také k výraznému zrychlení zpracování formátu Canon Cinema RAW Light z kamer Canon C200. Edice Workgroup navíc podporuje barevnou kalibraci u monitorů EIZO CG3145, CG318-4K a CG248-4K (System Settings > Hardware > Monitor Control).EDIUS 9.21 (8/2018)
Aktualizace 9.21.3770 pro střihový software Grass Valley EDIUS opravuje následující chyby:

EDIUS

 • Při vypalování Blu-ray disků došlo k přerušení enkódování, pokud nebyla zvolena vzorkovací frekvence audia 48 kHz.
 • Při vypalování Blu-ray disků nebyla přizpůsobena velikost písma v menu.
 • Šum ve zvukové složce menu Blu-ray disků.
 • EDIUS dovolil provádět některé operace během otevírání dialogového okna Loudness Meter.
 • EDIUS detekoval částečně vyrenderovaný klip jako chybný, pokud byl soubor přesunut.
 • Nebylo možné aplikovat efekt stabilizace obrazu na některé sekvence.
 • Pády aplikace při změně vyvážení barev v náhledových režimech Half/Draft Preview (pouze Workgroup).
 • Pády aplikace při prohlížení některých XDCAM souborů v sekci Source Browser.
 • Občasné zamrznutí programu při aplikaci masky.
 • Modul Disc Burner nevytvořil v některých případech image Blu-ray disku.
 • Značky klipu mohou v některých případech zmizet.
 • Barevné/jasové vady při převzorkování velikosti obrazu na 1/2 pomocí metody Lanczos 2 v 8bitových projektech.
 • Chybné nastavení bitové hloubky audia u exportu AAF soupisek.
 • EDIUS nedokázal otevřít některé MP3 soubory.


Mync

 • Zmizení náhledu při změně DPI.
 • U některých regionálních nastavení nebyl zobrazen korektní formát času v okně „Edit Shooting Date“.
 • Funkce Smart Search nepřebírala nastavení rozsahu času pro vyhledávání materiálu.
 • Kurzor byl přesunut na začátek při smazání znaku během importu/editace metadat.
 • Při restartu aplikace Mync a zvolení stejného klipu nebylo možné změnit barevný prostor.
 • Chybné zobrazení číslování stromové struktury Storyboardu při několika vytvořených Storyboardech.
 • Panel s informacemi o klipu nebyl aktualizován ani při změně jazykového nastavení uživatelského rozhraní.
 • Chybné FTP spojení při přenosu celé adresářové struktury pomocí FTP.
 • FTP spojení vytvořeno i po přerušení uploadu několika souborů.


EDIUS 9.30 (9/2018)
Aktualizace EDIUS 9.30, představená na IBC 2018, přináší možnost zobrazení externích titulků (CC) všech běžných formátů (View > On Screen Display > Closed Caption), a to i ve verzi Pro, dále zobrazení časového kódu ve formátu 50p/60p, GPU akceleraci dekódování REDCODE RAW materiálu (spolu se stávající podporou akcelerace formátů Canon RAW a Sony RAW), nová nastavení kvality u efektů pro zpomalené videa metodou optického toku, možnost přiřazovat barvy značkám na časové ose a importovat/exportovat seznam značek ve formátu XML, vytváření až čtyř exportních šablon včetně odpovídajících klávesových zkratek, či podporu formátu Canon EOS C700 FF Cinema RAW 5.9K. Dále byla implementována podpora pro vyšší snímkové frekvence (až 240p) v okně Clip Properties, vylepšený export MP4 videí, import doplňkových metadat z materiálu kamer Panasonic AU-EVA1, podpora dalších monitorů v sekci Hardware > Monitor Control edice EDIUS Workgroup, či export XAVC/AVCUltra materiálu v kontejneru MXF (pouze Workgroup).

Nové funkce ve verzi 9.30.3920

EDIUS

 • Export formátu XAVC Intra 4K/QFHD CBG Class 300 a Class 480 (pouze EDIUS Workgroup)
 • Dekódování 5.9K Cinema RAW materiálu z kamer Canon C700 FF
 • Náhled Closed Caption titulků
 • GPU akcelerace dekódování materiálu z kamer RED
 • Zobrazení časového kódu ve formátu 60p / 50p
 • Export formátu AVCUltra 4K/2K 24p v P2 a MXF exportérech (pouze EDIUS Workgroup)
 • Značky různých barev na časové ose
 • Možnost zadat několik různých exportních formátů jako „default“
 • Podpora monitorů EIZO ColorEdge CG19 a FlexScan EV2785-HL v sekci Monitor Control (pouze EDIUS Workgroup)
 • Přidány presety pro XDCAM HD do exportního modulu MPEG2 MXF
 • Náhled videa prostřednictvím produktu AJA lo 4K


Mync

 • Dekódování 5.9K Cinema RAW materiálu z kamer Canon C700 FF
 • Náhled Closed Caption titulků
 • Zobrazení časového kódu ve formátu 60p / 50p


EDIUS 9.31 (11/2018)
Verze 9.31 obsahuje drobná vylepšení i několik nových funkcí, např. podporu pro kamery Fujifilm X-T3 a formát Nikon N-Log nebo automatickou konverzi náhledového formátu v reálném čase (pouze Workgroup):

Novinky ve verzi EDIUS Pro 9.31
Nové možnosti panelu „Edit Marker“
Ve verzích Pro i Worgroup došlo ke zdokonalení panelu „Edit Marker“ pro nastavení značek. Nově lze volně nastavit barvy značek (krom oranžové pro kapitoly Blu-ray/DVD/Flash Video/Stratus projektů je k dispozici pět dalších barev), délku sekvence nebo pozici Out bodu. Nově lze rovněž vyvolat panel „Edit Marker“ uživatelskou klávesovou zkratkou nebo tlačítkem.

Podpora pro DSLM kamery Fujifilm X-T3
EDIUS nyní podporuje HEVC/H.265 materiál z kamery Fujifilm X-T3. Lze jej editovat přímo, bez konverze.

Nikon N-Log
EDIUS je nově kompatibilní s barevným prostorem Nikon N-Log, který se řadí po bok k již podporovaným formátům Arri Log-C, Canon C-Log, DJI D-Log, Fujifilm F-Log, JVC J-Log, Panasonic V-Log a Sony S-Log...

Import H.264 médií
Podpora různých vzorkovacích frekvencí audia při importu H.264 médií.

Novinky ve verzi EDIUS Workgroup 9.31

Konverze při náhledu videa
Nová funkce je určena uživatelům, kteří např. pracují s 4K/8K/50/60p projekty, ale mají náhledový hardware kompatibilní pouze s formáty o nižším rozlišení nebo snímkové frekvenci. V předchozích verzích nebylo možné realizovat náhled videa pomocí střihových karet, které nepodporovaly formát projektu. Automatický systém konverze nyní detekuje nejbližší vhodný formát podporovaný kartou a náhled v reálném čase přepočítá.

HDR Monitor Control
Edice Workgroup přináší novou funkci HDR Monitor Control pro správu barev u monitorů (v současné době jde o několik monitorů EIZO, nově např. o model EIZO ColorEdge CG279X).

Novinky v aplikaci Mync (krom výše zmíněných)
Dekódování RED médií pomocí GPU.
Nový Storyboard založen v posledním použitém formátu.

EDIUS 9.40 (5/2019)

 • Export do formátu Apple ProRes a import ProRes RAW materiálu
 • Rozšířené možnosti synchronizace (dle časového kódu, data záznamu, značek) u střihu vícekamerových projektů
 • Nová funkce pro snadnou HDR-SDR konverzi (Tone Mapping > Soft Clip v Primary Color Correctoru a v nastavení projektu; HDR/SDR Gain tamtéž)
 • Zdokonalený Mask Motion Tracker
 • Širší podpora skrytých titulků (import/export sidecar souborů, MCC/SCC, vložení CC do obrazu)
 • Nový, vysoce efektivní softwarový dekodér kodeku H.265/HEVC
 • Import nových formátů vč. Sony Venice RAW (FW 2.x), Panasonic P2 8K (4x AVC-Intra 4K) a rychlejší dekodér pro Canon Cinema RAW Light
 • Nový export kodeků H.264/H.265 do kontejneru QuickTime/MOV, optimalizace H.264 enkodéru pro  vyšší obrazovou kvalitu u nízkých datových toků, export DNxHR ve verzi EDIUS Workgroup
 • Podpora nového hardwaru AJA IO 4K Plus a Kona 5 pro náhled videa
 • Podpora dalších kalibrovaných monitorů v edici Workgroup (krom EIZO CG nově i Canon DP)
 • Nové HDR kalibrační obrazce („pruhy“)
 • Jemnější krok u efektu Gaussian Blur
 • Nastavení úrovní zvuku v panelu Voice Over
 • Nové nastavení Overscanu v System Settings > Project Preset > Project Wizard > Set Overscan Size to 0%.
 • Aktualizovaná aplikace Mync (nové formáty, nový H.265 dekodér atd.)

 
EDIUS 9.40.4896 (5/2019)
Aktualizace 9.40.4896 přináší opravy chyb způsobujících snížený výkon u multikamerových projektů.

EDIUS 9.40.5106 (7/2019)
Opravené chyby ve verzi EDIUS 9.40.5106:

 • Nefunkční operace posunu videa (jog) v emulaci videorekordéru (Workgroup/doplňková licence)
 • Stav přehrávání časové osy programu se náhodně mění na „stop“
 • Pomalé přehrávání vložených audio stop v časové ose
 • Tlačítko „Reset Audio Level“ v okně Player chybí ve verzi EDIUS Pro
 • Export ProRes422 8K videa konzumuje příliš velké množství paměti (Workgroup/doplňková licence)
 • Nedojde k vytvoření Multicam sekvence, pokud je zvolena stopa s monofonním zvukem
 • Nezle změnit velikost okna renderingu na pozadí (pouze německá verze Windows)
 • Pád aplikace při modifikaci parametrů v modulu Layouter
 • Při změně hodnoty Lift v modulu Primary Color Correction dojde k náhodné změně jiných parametrů
 • EDIUS exportuje jiné skryté titulky než ty zobrazené během editace
 • EDIUS nepřenáší více médií z rozhraní P2 Source Browser
 • Po přejmenování nebo přesunutí projektu dojde ke ztrátě cest k obrazovým souborům v modulu QuickTitler
 • Změna úrovní dialogových stop po restartu aplikace
 • Nejsou zobrazovány značky z rozhraní P2 Source Browser
 • Nenadálý přesun značky na pozici značky jiného média


EDIUS 9.50 (8/2019)
Aktualizace je zdarma a přináší řadu uživateli vyžádaných funkcí vč. synchronizace vícekamerového materiálu pomocí audio stop a importu formátu Blackmagic RAW. Nově byla také spuštěna promo akce EDIUS 9 „Plus“ slibující bezplatný upgrade na další stěžejní verzi programu (která vyjde v roce 2020) všem novopečeným majitelům licencí EDIUS Pro 9 nebo EDIUS Workgroup 9 (vč. „Jump“ upgradů). Akce platí u licencí zakoupených od 13. září 2019 a netýká se školních licencí ani Home Edition. Detaily v odkazu.

Nové funkce EDIUS 9.50

Synchronizace materiálu dle zvukových stop
Synchronizace médií u záznamu několika kamerami (a pomocí externích audio rekordérů) je nyní možná také pomocí zvukových stop. Synchronizaci lze realizovat před zahájením střihu i během práce na projektu; práce je značně usnadněna automatickou analýzou materiálu.

Import médií Blackmagic RAW
EDIUS 9.50 dovoluje importovat materiál Blackmagic RAW z kamer URSA Mini Pro G2, Blackmagic Pocket Cinema Camera 4K/6K či rekordérů Blackmagic Video Assist 12G, přímo do binů. Podporovány jsou rovněž příslušné barevné prostory; edice Workgroup navíc implementuje nový náhledový režim optimalizovaný pro Blackmagic RAW.

Export médií Apple ProRes 4444
EDIUS dovoluje exportovat videa vč. alfa kanálu a ve verzi 9.50 je novinkou možnost exportovat do formátu ProRes 4444 v kontejneru MOV resp. MXF (pouze Workgroup).

Import RAW materiálu z kamer Canon a Sony
EDIUS 9.50 nově podporuje import médií Canon Cinema RAW Light z nedávno uvedeného modelu Canon EOS C500 Mark II. Navíc byla implementována podpora nejnovějších knihoven Sony RAW (3.3) a import materiálu Sony X-OCN.

Nové funkce aplikace Mync
Software pro správu médií EDIUS Mync nabízí – krom podpory Blackmagic RAW formátu – možnost přehrávat videa v nekonečné smyčce.

Možnost změnit audio zařízení za běhu programu (pouze Windows 10)

EDIUS 9.51 (11/2019)
Podpora Blackmagic RAW 6K

EDIUS 9.51 nyní importuje média Blackmagic RAW i z kamery Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K a podporuje nový barevný prostor Blackmagic RAW (Generation 4 Color Science).

Rozšířená podpora kodeků QuickTime
EDIUS nativně podporuje celou řadu formátů kontejneru Apple QuickTime a verze 9.51 rozšiřuje podporu importních/exportních kodeků/formátů pův. nabízených v rámci instalace Apple QuickTime vč. Apple QuicktTime Animation, JPEG 2000, PNG a TIFF a audio kodeků HE-AAC, ALAC, ADPCM (IMA QT, IMA WAVE, MS), Opus a FLAC. U exportu jde o podporu následujících MOV video / audio kodeků: QTRLE, PNG, MJPEG a JPEG 2000 / M4A (ACC, ALAC) a OGG (Vorbis).

Podpora nových produktů Blackmagic Design pro náhled videa
Verze EDIUS 9.51 využívá nejnovější verzi Blackmagic Design SDK pro podporu nových I/O karet této značky. Např. u karet DeckLink 4K Extreme 12G a UltraStudio 4K Mini je podporováno automatické přepínání HDR barevného prostoru u rozhraní HDMI 2.0. Edice Workgroup nyní podporuje 4K snímkové frekvence 100p, 119,88p a 120p pro náhled videa. Speciální pracovní stanice na klíč „EDIUS 8K“ podporuje náhled 8K videa pomocí karty DeckLink 8K.

Náhled a nabírání videa pomocí produktů AJA
Nová verze podporuje nabírání videa pomocí karet AJA KONA 5 a KONA 1; náhled videa je u modelu KONA 5 možný do rozlišení 4K 30p (EDIUS Pro) resp. 4K 60p (EDIUS Workgroup) či až 8K 60p u 8K řešení „EDIUS 8K“. KONA 1 podporuje náhled FHD 60p videa u verzí EDIUS Pro i Workgroup.

Další vylepšení
Podpora profilu/barevného prostoru Olympus OM-Log400 pro kamery Olympus, např. OM-D E-M1X.

Krom exportu formátu ProRes 4444 v edici Workgroup (od verze 9.50) je nově podporován export Avid DNxHR 4444 MXF souborů s alfa kanálem. Vyžaduje verzi Workgroup nebo volitelný plug-in DNxHD/HR pro EDIUS Pro.

EDIUS 9.51.5619 (12/2019)
Aktualizace 9.51.5619 přináší opravu několika chyb, jejichž kompletní seznam naleznete v tomto dokumentu.


EDIUS 9.52.5886 (2/2020)
Nová aktualizace 9.52 pro videostřihový software EDIUS
je opět zdarma a přináší několik novinek vč. podpory nových přístrojů Canon EOS 1D X Mark III a C500 Mark II; vylepšeného exportu AAF soupisek; a rozšířené kontroly offline médií.

Podpora médií EOS 1D X Mark III
Nový DSLR fotoaparát Canon EOS 1D X Mark III nabízí RAW záznam až do rozlišení 5,5K (při datovém toku až 2 600 Mb/s) se snímkovou frekvencí až 60p resp. max. 120p v FHD rozlišení. EDIUS 9.52 je schopen pracovat se všemi formáty nového přístroje, zpracování Canon RAW dat je akcelerováno pomocí GPU.

Proxy soubory EOS C500 Mark II
Nová kamera Canon C500 Mark II zaznamenává do RAW souborů s možností současného záznamy podstatně menších proxy souborů pro menší nároky na střihový hardware/software a snadnou distribuci natočeného materiálu např. pomocí FTP serveru. EDIUS 9.52 plně podporuje Canon XF AVC proxy média vč. následné automatické výměny za materiál s vysokým rozlišením.

Vylepšený AAF export
Verze 9.52 implementuje zdokonalení v oblasti exportu AAF soupisek, nová je např. možnost ukládání AAF souborů pomocí standardního exportního dialogového okna (Others - AAF Project Exporter). Díky tomu je nyní možné např. využívat dávkový export nebo přidávat do výstupu časový kód.

Kontrola offline médií
Při obnově offline médií nyní EDIUS 9.52 okamžitě zobrazí výsledky kontroly konzistence, např. chybějící soubory, vadná délka médií apod.

EDIUS 9.52.6031 (4/2020)
Aktualizace 9.52.6031 obsahuje několik oprav týkajících se exportu ProRes MXF souborů, zobrazení časové osy, zamrzávání programu při exportu dlouhých a komplexních projektů, zpomalování v panelu QuickTitler u některých fontů a dalších aspektů programu (kompletní seznam oprav zde).

EDIUS 9.52.6153 (5/2020)
Obsahuje několik menších oprav a změn vč. oprav u: přehrávání Blackmagic RAW médií, exportu ProRes MXF souborů, zobrazení BT.2020 YUV materiálu v náhledovém okně, funkce [ignore extension] > [Relink (select folder)] v okně Clip Restore and Transfer, a přehrávání některých MXF médií.

EDIUS 9.52.6384 (7/8 2020)
Drobná oprava řeší problémy s exportem ProRes MXF médií a AAF soupisek (např. pád aplikace při exportu AAF souborů obsahujících pouze audio).

EDIUS 9.55.7303 (4/2021)
Krátce po uvedení aktualizace 10.10.7266 pro EDIUS X, která opravuje několik drobných chyb, byla uvedena také aktualizace 9.55.7303 pro verzi předchozí. Ta krom obligátních oprav implementuje i řadu nových funkcí, např. import XAVC 2.0 8K souborů, export audia do formátu MP3, možnost zachovat barevné profily sRGB, DCI-P3 a P3-D65 při importu/exportu médií MOV a MP4, zdokonalení u podpory standardu MXF a další!


Stáhněte si bezplatnou demo verzi: www.edius.net/ediustrial.html
Oficiální tutoriály: www.edius.net/tutorial.html
Podcasty: www.edius.net/podcast.html

 

Parametry

Parametry

Výrobce: Grass Valley
Kategorie: Střih a úprava videa
PŘÍSLUŠENSTVÍ (26)

Příslušensví pro: Panasonic VariCam LT (26)

Blackmagic Design DeckLink Mini Recorder 4K

 • -5 %
 • 4K / UHD
Nabírací PCIe karta DeckLink Mini Recorder 4K nabízí stejné funkce jako HD model,
5 190 Kč
Skladem > 5 ks

Blackmagic Design DeckLink Mini Monitor 4K

 • -5 %
 • 4K rozlišení
Náhledová PCIe karta DeckLink Mini Monitor 4K nabízí stejné funkce jako HD model,
5 190 Kč
Skladem > 5 ks

Blackmagic Design DeckLink SDI 4K

 • -4 %
 • 4K rozlišení
Speciální akce: -4%
DeckLink SDI 4K je ideální střihovou kartou, pokud požadujete SDI konektivitu a maximální
7 990 Kč
Skladem > 5 ks

Sennheiser HD 200 Pro

 • -12 %
Speciální akce: -12%
Univerzální, cenově dostupná sluchátka s vysokým potlačením okolního hluku a detailním
1 740 Kč
Skladem > 5 ks

Blackmagic Design DeckLink Studio 4K

 • -12 %
 • 4K rozlišení
PCI Express karta DeckLink Studio 4K pro nabírání a přehrávání videa je určena k
14 690 Kč
Skladem > 5 ks

Syntex EDIUS Pro 7 - výukové video na Blu-ray v SLOVENČINE

Výukové Blu-ray video v HD kvalite na najnovšiu verziu strihového softwaru EDIUS
387 Kč
K odeslání > 5 ks

Blackmagic Design DeckLink 4K Extreme 12G

 • -8 %
 • Doprava zdarma
 • 4K rozlišení
DeckLink 4K Extreme 12G je high-end střihová karta s Dual-Link 12G-SDI rozhraním
25 490 Kč
Skladem 1 ks

Yamaha HS5

 • -10 %
Čierny štúdiový monitor HS5 Powered Studio Monitor od spoločnosti Yamaha je bi-amplifikovaný
4 847 Kč
K odeslání 2 ks

Steinberg Cubase Pro 12

 • -14 %
Steinberg Cubase Pro 12 je profesionální software pro hudební produkci, nahrávání,
12 462 Kč
K odeslání 1 ks

SOLID STATE LOGIC SSL 2+

Speciální akce
První dedikovaná audio rozhraní legendární značky Solid State Logic (SSL) -- SSL
6 190 Kč
Skladem 1 ks

Grass Valley ROBUSKEY

ROBUSKEY je video plugin pro EDIUS 6+, Adobe After Effects, Premiere Pro a Final
15 690 Kč
1-2 dny

Blackmagic Design Fusion Studio

Fusion Studio je profesionální software pro tvorbu vizuálních efektů a kompoziční
8 490 Kč
14-30 dní

Metus MAM

 • Doprava zdarma
Introducing Metus MAM. MAM is a scalable media management system. Its asset management
627 478 Kč
3-5 dnů

NewBlueFX Titler Pro 7

Nový standard na poli titulkovacích nástrojů! Nová verze oblíbeného titulkovacího
9 407 Kč
1-2 dny

FXHome Pro Video Bundle

Cenově zvýhodněná sada obsahující editační a kompoziční software HitFilm Pro a balík
15 699 Kč
3-5 dnů

Voxengo Elephant

Voxengo Elephant je masteringový audio plug-in (rozhraní AAX, AU a VST) pro finální,
3 987 Kč
Na dotaz

Metus MediaCube

 • Doprava zdarma
Metus MediaCube
238 947 Kč
Na dotaz

NewBlue EDIUS Effects

Grass Valley a NewBlue představují kompilaci 15 nejlepších efektů pro EDIUS! Sada
4 190 Kč
1-2 dny

NewBlueFX Titler Pro 7 Elite

Elite = veškeré funkce edice Titler Pro plus navíc 50 dalších šablon titulků. Nový
12 553 Kč
1-2 dny

NeatLab Neat Video 5 Pro for EDIUS

Neat Video je výkonný plug-in pro EDIUS sloužící k redukci všech druhů šumu videa.
4 490 Kč
3-5 dnů

ProDAD Mercalli V5 Suite Promo for EDIUS

 • -26 %
Speciální akce: -26%
Speciální cenová nabídka pro majitele licencí EDIUS! Oblíbený nástroj pro stabilizaci
7 834 Kč
na dotaz

FXHome Hitfilm Ignite Pro

Sada HitFilm Ignite Pro obsahuje přes 140 plug-inů pro vizuální efekty kompatibilní
7 834 Kč
3-5 dnů

Steinberg UR242

 • -15 %
Speciální akce: -15%
Steinberg UR242 je kompaktný USB 2.0 audio interface v desktop prevedení. Počet vstupov/výstupov:
4 280 Kč
na dotaz

NewBlue TotalFX 7 (permanentní licence)

 • Doprava zdarma
Kompletní sada efektů značky NewBlue! Obsahuje 177 plug-inů a přes 1.500 šablon a
42 440 Kč
3-5 dnů

Voxengo Voxformer

Voxengo Voxformer je specializovaný vokální audio plug-in (rozhraní AAX, AU a VST)
2 323 Kč
Na dotaz

NewBlueFX Titler Pro 7 Ultimate

Elite = veškeré funkce edice Titler Pro Elite plus navíc stovky dalších šablon titulků
15 699 Kč
1-2 dny
PODOBNÉ (1)
VHODNÉ PRO (1)
 • Ukázat vše
 • Grass Valley EDIUS Pro 9

  • Top produkt
  • Dárek zdarma
  Dárek v ceně 327 Kč
  Devátá verze oblíbené videostřihové aplikace pro Windows přináší komplexní podporu
  14 309 Kč
  již není v prodeji