Blog

Blackmagic Design na NAB 2024 právě představili řadu novinek vč. celého ekosystému produktů pro SMPTE 2110 IP video, třetí generace náhledového monitoru Blackmagic SmartView 4K a poslechové jednotky Blackmagic Audio Monitor, nově rovněž s IP rozhraním, dále cenově dostupný pult ATEM Micro Panel pro snadné ovládání režií pomocí aplikace ATEM Software Control, specializovaný pult DaVinci Replay Editor pro rychlý sestřih zpravodajských příspěvků pomocí DaVinci Resolve, přehrávač 4K médií Blackmagic MediaPlayer 10G, síťový switch Blackmagic Ethernet Switch 360P specificky navržený pro broadcast použití, dvě nová síťová úložiště Blackmagic Cloud Store Max 24TB a 48TB, a v neposlední řadě také novou, 19. verzi DaVinci Resolve s řadou novinek na poli automatických AI nástrojů (sledování pohybu, střih videa prostřednictvím editace dialogů apod.), modernizovanou sekcí Fusion s důrazem na 3D efekty ad.

Překvapením je nová high-end digitální filmová kamera Blackmagic URSA Cine 12K s druhou generaci 12K snímače Blackmagic Design s 16 EV dynamického rozsahu, záznamem na velice rychlá proprietární média využívající M.2 PCIe SSD disky (8 TB nebo 16 TB), Wi-Fi a 10G Ethernet rozhraními (mj.), výměnnými PL, LPL a EF bajonety a podporou mnoha formátů až po 8K, 9K a 12K. 12K varianta kamery právě přichází do prodeje (14.995 USD bez DPH vč. příslušenství), do budoucna se chystá rovněž varianta s 65mm 17K snímačem (!) a výměnnými bajonety LPL a Hasselblad. Média lze snadno kopírovat pomocí integrovaného ethernetového rozhraní nebo prostřednictvím volitelného zařízení Blackmagic Media Dock. Neméně zajímavá je další představená kamera Blackmagic PYXIS 6K „krabicového“ provedení s 6K FF snímačem s 13 EV dynamického rozsahu, výměnnými L-Mount, PL a EF bajonety, záznamem na dvojici CFexpress karet, 10G Ethernet rozhraním a kompatibilitou s příslušenstvím pro URSA Cine (např. volitelný hledáček Blackmagic URSA Cine EVF). Ta bude v prodeji od června za 2.995 USD bez DPH.

Datum: 12. 04. 2024, Kategorie: Blog
CELÝ ČLÁNEK

V průběhu května bude v prodeji nový MF anamorfický adaptér (1,7x, T/1,9) vytvořený exkluzivně pro E-Mount objektivy řady Samyang V-AF, tj. modely V-AF 24, 35, 45, 75 a 100 mm (bude vyžadovat aktualizaci FW objektivu)...

Datum: 12. 04. 2024, Kategorie: Blog
CELÝ ČLÁNEK

Nově v nabídce sady filtrů (UV, PL a ND) K&F Concept pro nedávno uvedené drony DJI Mini 4 Pro!

Datum: 12. 04. 2024, Kategorie: Blog
CELÝ ČLÁNEK

Druhá generace oblíbeného dronu DJI Avata přináší vyšší obrazovou kvalitu (10bitový režim D-Log M, HDR), delší výdrž baterie (až 23 min., podpora rychlonabíjení PD), delší dosah video přenosu (až 13 km, 24 ms latence, 1080p/100 fps a datový tok až 60 Mb/s) a podstatně větší interní úložiště (46 GB). Nové jsou též možnosti letecké akrobacie s volitelným příslušenstvím DJI RC Motion 3 (360° přemety, otáčení o 360°, 180° drift jedním tlačítkem...), mj. i díky inovované konstrukci integrovaných ochranných prvků, s nimiž je Avata 2 lehčí a obratnější... Již v prodeji!

Datum: 11. 04. 2024, Kategorie: Blog
CELÝ ČLÁNEK

Panasonic odhalil nový firmware pro bezzrcadlovky S5M2 (v3.0) a S5M2X (v2.0) plánovaný na 22.4.2024. Tato významná aktualizace přinese podporu Adobe Frame.io „Camera to Cloud“ technologie pro upload JPEG/RAW snímků a proxy videí prostřednictvím Wi-Fi nebo USB připojení, dále záznam proxy videí, zdokonalený Phase Hybrid autofokus nově s detekcí automobilů a motocyklů, optimalizace u stabilizace E.I.S. s novým nastavením „High“ v režimu „E-Stabilization (Video)“ pro stabilizaci silných otřesů během záznamu videa a korekci perspektivní distorze při natáčení pomocí širokoúhlých objektivů, a v neposlední řadě rovněž funkci „SH Pre-burst“ zaznamenávající sekvenci snímků při polovičním stisku spouště až do momentu jejího plného stisknutí.

Panasonic FW S5M2 (v3.0) a S5M2X (v2.0)

Integrace Camera to Cloud s platformou Adobe Frame.io
Novinkou je kompatibilita s technologií Adobe Camera to Cloud, která umožňuje automatické nahrávání, zálohování a sdílení snímků a videí, i společnou práci na nich prostřednictvím cloudu. Zaznamenaný obsah je odesílán z fotoaparátu přímo na platformu Frame.io pomocí internetového připojení přes Wi-Fi nebo USB tethering, což umožňuje bezproblémové sdílení pořízených fotografií (JPEG/RAW) a proxy videí. Díky tomu mohou tvůrci získávat na dálku a v reálném čase zpětnou vazbu již během snímání a produkční týmy pak mohou současně provádět editaci pomocí svého preferovaného kreativního softwaru. Technologie Camera to Cloud využívající platformu Frame.io zjednodušuje celý pracovní postup, od pořizování snímků po následnou editaci, a zvyšuje celkovou efektivitu tvůrčího procesu.

Současný záznam proxy videa
Tato nová funkce při nahrávání videa také současně zaznamenává proxy video s nízkým datovým tokem. Nahrávání proxy souboru, který je propojen s původním videozáznamem, umožňuje rychlou a snadnou výměnu dat mezi produkcí a postprodukcí a tím značně urychlí a zefektivní postprodukční procesy.

Automatické zaostřování v reálném čase (rozpoznávání očí zvířat, aut, motocyklů)
Vylepšený systém automatického zaostřování v reálném čase rozšiřuje vysoce přesný Phase Hybrid autofokus systém použitý na modelech S5M2 a S5M2X, který efektivně rozpoznává lidi mezi různými objekty. Ten nyní také disponuje funkcí rozpoznání očí zvířat pro zaostření a sledování očí zvířat a také funkcí rozpoznání aut a motocyklů, která je mimořádně vhodná pro snímání motoristických sportů.

Vylepšená elektronická stabilizace obrazu
STabilizační technologie „E-Stabilization (Video)“ nově vedle režimu Standard nabízí i mód High, který dokáže elektronicky korigovat větší otřesy při snímání v pohybu. Byla také přidána korekce perspektivního zkreslení, ke kterému obvykle dochází při natáčení videa prostřednictvím širokoúhlých objektivů. V kombinaci s Active I.S. technologií je nyní možné dosáhnout ještě stabilnějšího záznamu při snímání v pohybu.  

Sériové snímání s předstihem Pre-Burst
Nově představená funkce SH Pre-burst umožní pořízení série snímků ještě před samotným stisknutím spouště. Když je nastaven režim SH PRE, fotoaparát zahájí sekvenční snímání již v okamžiku, kdy uživatel jen namáčkne tlačítko spouště, a pokračuje v něm až do úplného stisknutí tlačítka spouště.

Datum: 11. 04. 2024, Kategorie: Blog
CELÝ ČLÁNEK