13. 03. 2023

RECENZE POLARPRO FILTRŮ QuartzLine FX BLUEMORPHIC, GOLDMORPHIC, MIST A SIGNATURE VND 2/5 Peter McKinnon

RECENZE POLARPRO FILTRŮ QuartzLine FX BLUEMORPHIC, GOLDMORPHIC, MIST A SIGNATURE VND 2/5 Peter McKinnon

Každý kameraman a fotograf bude určitě vědět o co se jedná, když řekneme, že se v tomto videu podíváme na čtyři FX filtry na objektivy.

Pokud jste začátečník a nevíte o co se jedná, tak dnes vám to vše zpřehledníme. Pojďme si produkty rovnou představit. Máme tu čtyři filtry značky PolarPro a tři z nich jsou z kolekce QuartzLine, ten čtvrtý filtr je z kolekce Peter Mckinnon. Každý objektiv je jiný, a proto si můžete zvolit filtry s jinak velkými závity, aby sedly i na vaše objektivy.

Začneme celou kolekcí QuartzLine a to konkrétně s PolarPro Quartzline FX BLUEMORPHIC. Když se podíváme na krabici, uvítá nás hezký design, který je ale zároveň pevný a nedovolí, aby se filtru něco stalo. Zároveň na něm máme napsáno o jaký filtr se jedná a jakou má velikost závitu. Po rozbalení uvidíme pouzdro filtru Defender360, které poskytuje kompletní ochranu před povětrnostními vlivy, působí dost bytelným dojmem. Pod pouzdrem na filtr najdeme návod na to, jak s filtrem manipulovat a hedvábný hadřík na čištění. Filtr má mosazný rám, na kterém je uveden i typ filtru a na jaký objektiv je určený; stejně tak, jako na pouzdře. Na skle tohoto filtru můžeme vidět modré pruhy, které vytváří chtěný efekt. Sklo zároveň ochraňuje 16 vrstev povlaku proti poškrábání a odmaštění a hydrofobnímu povlaku. A na co tento filtr využijete? Filtr QuartzLine FX BlueMorphic je filtr na objektivy, který může přinést do vaší scény profesionální modré zvýraznění v anamorfním stylu. To vše bez nutnosti používat speciální stylizované filmové čočky. Filtr je na skle vybaven modrými pruhy, které právě napodobují anamorfní efekty pruhových světel. Tyto efekty umožňují vytvořit pruhy na jasných světelných zdrojích nebo odrazech ve scéně. Díky tomuto filtru můžete snadno dosáhnout profesionálního vzhledu vašich snímků s anamorfním stylem a to i bez nákladného vybavení.

Pokračujeme s kolekcí QuartzLine FX, ale tentokrát s GOLDMORHPIC. Krabička, pouzdro i obsah balení je u všech filtrů stejné, až na popis modelu či kolekce. Po rozbalení z pouzdra máme v ruce stejný filtr jen s jinými pruhy a to oproti předešlému s modrými je tento se zlatými, tedy s tímto filtrem docílíme zlatého anamorfního efektu světel. Tyto dva filtry se můžou hodit například na scény v klubech či na záběry, kde chcete docílit zajímavého efektu světel.

QuartzLine FX MIST. V krabici najdeme pouzdro s filtrem, návod a čistící hadřík. Po rozbalení z pouzdra máme filtr, který ale narozdíl od předešlých nemá otočné tělo. Proto, když ho namontujete na objektiv, nebudete mít s čím otáčet, protože to není potřeba. PolarPro Mist Filter z řady QuartzLine se používá k tvorbě efektu lehkého zamlžení nebo rozostření obrazu. Tento filtr může pomoci snížit tvrdost světla a odstranit ostré hrany, což vytváří jemný a příjemný vzhled snímků. Může být použit pro portréty, krajiny a další typy fotografií nebo videí, kde se hledá určitý estetický efekt. PolarPro Mist Filter z řady QuartzLine se vyznačuje vysokou kvalitou optických skel a odolností proti poškrábání a jiným vnějším vlivům, což umožňuje profesionální použití ve všech druzích produkčních prostředí.

Poslední filtr, který vám představíme je Peter Mckinnon variable ND se sílou 2-5 stop. Krabička, pouzdro i obsah balení zůstává stejné, až na to, že v této kolekci a to v Peter Mckinnon dostanete navíc kartičku s odkazem na aplikaci, která vám řekne, kdy a jak je nejlepší čas na to fotit. PolarPro 77mm Signature Variable ND 2/5 - Edition II je variabilní ND filtr, který se používá pro regulaci množství světla, které dopadá na senzor fotoaparátu nebo kamery. To umožňuje zachování správné expozice a hloubky ostrosti i v silně osvětlených situacích, jako jsou například pláže, sněhové krajiny, oblohy nebo při focení s velmi otevřenou clonou. Tento filtr je vybaven mechanismem, který umožňuje snadno a plynule regulovat množství světla, které prochází filtrem. Díky tomu může být použit pro různé scény a situace s různou intenzitou světla. Navíc filtr PolarPro 77mm Signature VND 2/5 - Edition II poskytuje vynikající kvalitu obrazu s minimálním zkreslením a nedostatkem barevné korekce. Tento filtr se často používá pro fotografování krajin, portrétů, architektury a dalších typů fotografií nebo videí, kde je potřeba regulovat množství světla bez změny expozičních parametrů. Na závěr můžeme zhodnotit snad jen to, že už jsem zkoušeli víc filtrů na objektivy, ale v této cenové kategorii jsem takhle kvalitně zpracované ještě neviděli.

Za PolarPro Quartzline FX BlueMorphic koupíte ZDE.

PolarPro Quartzline FX GoldMorphic koupíte ZDE.

PolarPro Quartzline FX Mist Filtr zaplatíte koupíte ZDE

Za PolarPro filtr z kolekce Peter Mckinnon a model Variable ND s rozsahem 2-5 stop koupíte ZDE.

09. 03. 2023

RECENZE FEELWORLD DH101

Hodil by se vám displej navíc k vašemu telefonu, tabletu či počítači?

Jeden tu pro Vás máme a musíme říct, že na to jak je malý, dokáže zvládnout hodně muziky.

Dnes se podíváme na přenosný dotykový displej Feelworld DH101 s 10.1 palci.

Co najdeme v balení? Když krabici rozbalíte, najdete tam spoustu ochranných materiálů, aby se displeji nic nestalo. Displej je zabalený, pod ním návod, kabely USB-C na USB-C, USB-A na USB-C a HDMI na mini-HDMI. Tento dotykový a tenký displej můžete využít i na práci, ale zároveň i jako monitor pro tablety a mobily. Přenosný displej podporuje mnoho notebooků značek jako Apple, Huawei, Honor, Xiaomi, Asus, Dell, HP, ale i Microsoft. Stejně tak se dá připojit k mobilům a tabletům od značek Huawei, Honor, Samsung, Razer, LG, Oppo, Asus, HTC a Smartisan. Funguje i na bázi Plug and Play, tedy není na nabíječku, ale energii si bere ze zařízení ke kterému je připojený.

Jak to funguje? Po té co displej vybalíte a postavíte pomocí integrovaného držáku s 90 stupni; vyberte kabel, který odpovídá vašemu zařízení a připojte jej do displeje do vstupu jedna nebo dva. Displej by se měl do 10 sekund zapnout a přenášet obrazovku. A co na displeji najdeme?

Displej je vybaven IPS panelem s rozlišením 1280x800 pixelů, kontrastem 900:1, pozorovacími úhly 160° a jasem 280 kandela na m2, a také Mini-HDMI vstupem a dvojicí USB-C portů. Také zde máme 3.5mm Jack pro sluchátka a USB-C typu 3 pro připojení zdrojů videa, napájení, myši či klávesnice. Tlačítko Vypnout/zapnout, ovládací šipky a tlačítko menu.

Když to zjednodušíme, displej si můžete nastavit i podle sebe, to znamená, že barvy, jas, kontrast, ostrost, umístění a velikost si nastavíte sami, nebo to necháte na automatu. Váš uživatelský komfort potom zvyšuje integrovaný nastavitelný stojánek a zabudované reproduktory. A to vše váží celé pouze 650g. DH101 rovněž podporuje dotykové ovládání po USB-C kabelu u kompatibilních telefonů, tabletů a laptopů.

Za nás je to super produkt, který dokážeme využít jak v pracovním, tak osobním životě. Plus tomuto produktu přidává i fakt, že cena se pohybuje od 3 800 Kč. Zakoupit jej můžete ZDE. 

09. 03. 2023

SSD disk: Co to je a jaké má výhody? | Syntex.cz

Co je to SSD a jaké jsou jeho výhody

Zatímco k ukládání menších objemů dat vám bohatě stačí SD karty, při natáčení videí je většinou potřeba silnější kalibr. A tím je SSD disk, který zvládne rychle ukládat i velké objemy dat. Co to je, jaké jsou jeho výhody a kdy se vyplatí ho zvolit?

Co je SSD disk?

SSD – solid-state drive – je moderní úložiště, které je nástupcem magnetických pevných disků (HDD) obsahujících mechanické pohyblivé části. SSD jednotky však nejsou žádnou novinkou, první byste dokonce našli už v roce 1976. Ale až v posledních letech jsou cenově dostupné natolik, že se jejich používání masivně rozšířilo mezi běžné spotřebitele, do té doby na ně dosáhla jen armáda nebo kosmické projekty.

SSD neobsahují žádné pohyblivé díly, díky čemuž jsou velmi odolné vůči mechanickým vlivům a nemusíte se bát s nimi vyrazit ani do terénu. SSD karty v sobě místo toho mají paměťové čipy, díky kterým se data snadno a rychle zapisují i mažou.

Výhody SSD disku

Jak už bylo řečeno, nemají SSD disky mechanické pohyblivé části, které by se přenášením mohly poničit, takže jsou velmi odolné. Nespornou výhodou je také velká rychlost přenosu, čtení i zápisu dat, obvykle 550 MB/s, takže můžete bez obav pracovat i se 4k videem. SSD disky také nemají motor a jsou oproti plotnovým diskům až třikrát energeticky úspornější.

Kdy volit SD a kdy SSD?

Při zvažování výběru externího úložiště k nahrávání videa je potřeba vzít v úvahu následující:

·       Rychlost: Externí SSD disky obecně nabízejí vyšší rychlost čtení a zápisu ve srovnání s SD kartami, což vede k plynulejšímu zapisování i rychlejšímu stahování.

·       Kapacita: Externí SSD disky mají ve srovnání s SD kartami obvykle větší kapacitu, takže můžete ukládat více videozáznamů bez nutnosti neustále vyměňovat paměťové karty.

·       Náklady: Hlavní nevýhodou SSD disků bývá jejich vysoká cena. Pokud však vyžadujete spolehlivé a vysokorychlostní úložiště, vyplatí se do nich investovat.

·       Spotřeba energie: SSD disky mohou ve srovnání s SD kartami vyžadovat více energie, což může mít zejména při delším nahrávání negativní vliv na výdrž baterie.

·       Kompatibilita: V neposlední řadě je také důležité ujistit se, že je vaše záznamové zařízení kompatibilní s vámi vybraným externím úložištěm.

Závěrem lze říci, že volba mezi externím SSD diskem a SD kartou závisí hlavně na vašich konkrétních potřebách a požadavcích na záznam videa.

09. 03. 2023

Co je SD karta a jaké jsou druhy | Syntex.cz

Co je to SD karta a jaké jsou její druhy

Potřebujete vybrat paměťovou kartu a nevíte, jak na to? Pojďte se zorientovat v SD kartách tak, abyste vybrali správně. Zjistěte, jaký je rozdíl SDHC vs. SDXC, i jakou rychlost zápisu zvolit, abyste dosáhli nejlepších výsledků.

Co je SD karta?

Zkratka SD znamená Secure Digital a pod tímto názvem najdete paměťové karty do telefonů, notebooků, digitálních fotoaparátů i videokamer. Díky paměťové kartě můžete rozšířit kapacitu svého zařízení až o stovky GB, stejně jako přenášet data z jednoho zařízení do druhého.

Rozdělení SD karet podle velikosti

Běžně se setkáte s klasickými SD kartami a s jejich menší velikostí microSD, která je však naprosto plnohodnotná. Volba mezi klasickou a mikro kartou záleží na tom, jaký slot má foťák/kamera a jaký slot má počítač. Často se proto dohromady prodává microSD a redukce na velkou SD.

Rozdělení SD karet podle kapacity

Zatímco dříve bylo na trhu více typů paměťových karet, dnes jsou SD karty (a jejich menší varianty microSD) prakticky synonymem pro pameťovku do většiny zařízení. A to i přesto, že původní SD karty měly poměrně malou kapacitu a prakticky se nepoužívají.

Jaké typy SD karet existují?

·       SD & microSD karty, které mají kapacitu 8 MB až 2 GB, což je pro dnešní potřeby poměrně nedostačující.

·       SDHC & microSDHC (SD High Capacity) karty, které mají kapacitu 4 GB až 32 GB a jsou nástupníci SD karet. Najdete na nich už označení minimální rychlosti zápisu, které si rozebereme níže v článku.

·       SDXC & microSDXC (SD eXtended Capacity) karty jsou další generací paměťových karet a mají kapacitu 64 GB až 2 TB.

Zásadní rozdíl mezi SDHC vs. SDXC a microSDHC vs. microSDXC je tedy v jejich kapacitě, stejně jako v rychlosti zápisu.

Rozdělení SD karet podle rychlosti

Pro správný výběr karty záleží, na co ji budete používat. Natáčení videa ve 4K rozlišení a vyšším (případně i v RAW) je nejnáročnější a vyžaduje nejrychlejší karty. Méně náročné je focení, i když ani tam by se na kartě nemělo šetřit. Vždy je lepší volit o trochu rychlejší a větší katru kartu, než si myslíte, že využijete.

U SD karet najdete hned několik údajů, které udávají jejich rychlost. Pojďme si je postupně rozebrat.

Třída

Pro zpřehlednění se paměťové karty rozdělují do rychlostních tříd (Class). Díky číslu třídy se dozvíte minimální zaručenou rychlost zápisu. Co se týká rychlosti přenosu, ta je na SD kartách stejná nebo vyšší než rychlost zápisu. Pro pořizování fotografií s vysokým rozlišením je vždy potřeba pořídit kartu s vyšší rychlostí zápisu, abyste předešli prodlevám.

UHS

Rychlostní třídou Class to ale nekončí, na kartách také naleznete označení UHS (Ultra High Speed), které udává, že je karta vhodná pro fotoaparáty a kamery s USH sběrnicí. Tyto karty jsou kompatibilní i s foťáky a kamerami bez UHS, jen není využita jejich plná rychlost.

Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

·       SD bez UHS zvládne maximální rychlost 25 MB/s.

·       UHS-I má teoretickou maximální rychlost až 104 MB/s.

·       UHS-II podporuje teoretickou maximální rychlost až 312 MB/s.

·       UHS-III podporuje teoretickou maximální rychlost až 624 MB/s.

Video třída

Při pořizování SD karty pro videokamery pak také sledujte video třídu (Video Speed Class), která je udávaná od nejnižší V6 až po nejvyšší V90.

Abyste v tom měli jasněji, podívejte se do tabulky, kde najdete všechny informace srovnané vedle sebe.

Třída (Class)

Minimální rychlost zápisu

UHS

Video třída (Video Class)

Vhodné pro

 Třída 2 (C2)

2 MB/s

Nahrávání SD videa (320p)

 Třída 4 (C4)

4 MB/s

Nahrávání HD videa (720p)

 Třída 6 (C6)

6 MB/s

 V6

Nahrávání HD videa (720p)

 Třída 10 (C10)

10 MB/s

 UHS-I

 V10

Nahrávání FullHD videa (1080p)

30 MB/s

 UHS-III

 V30

Nahrávání 4K videa (2160p), 30 snímků za sekundu

60 MB/s

 V60

Nahrávání 8K (4320p) nebo 4k (2160p) videa, 120 snímků za sekundu

 

90 MB/s

 V90

 

28. 02. 2023

RECENZE HOLLYLAND MARS 4K

RECENZE HOLLYLAND MARS 4K

Natáčíte s dronem, kamerovými rameny na autě, nebo jen chcete sledovat obraz z kamery na dálku bez nutnosti použít kabely? Tak přesně pro vás je tu HollyLand Mars 4K.

Dnes se podíváme na nový bezdrátový vysílač od HollyLandu jménem Mars 4K.

Tato řada už má dlouhou historii, co je ale jiné? Určitě jste si všimli, že tu máme design, který jde zase o krok vpřed, ale stále je podobný svým předchůdcům.

Přijímač i vysílač mají téměř identický design, ale vysílač má na sobě červený znak 4K a přijímač zase modrý znak 4K. Pojďme se podívat co je v krabici! Po rozbalení uvidíme jako první samozřejmě návod; poté už přijímač i vysílač, Cold Shoe, tedy sáňky, náhradní anténu a redukci z USB A na USB C. Nechybí nám tu ani napájecí adaptér s redukci na evropskou zásuvku.

HollyLand Mars 4K má velmi pevnou konstrukci s celokovovým pláštěm a typickým designem ve stylu HollyLand. Mars 4K má nové antény, které ještě ostatní Hollyland zařízení nemají. Oproti minulým anténám jsou kratší a pevnější. Vysílač má na sobě HDMI vstup, SDI vstup a vstup pro napájení přes kabel. Na přijímači máme jeden HDMI výstup, SDI výstup a také vstup pro napájení přes kabel. V krabici dostaneme jen jednu nabíječku, a to na přijímač, protože se předpokládá, že vysílač budete mít na baterie. Naštěstí jde Mars 4K napájet i bateriemi NP-F, nebo USB-C. Na druhé straně máme barevný LCD displej pro snadné nastavování parametrů, tlačítko pro pohyb na displeji, tlačítko zapnout/vypnout a nabíjecí port USB-C. Mars 4K má tři módy a to: Balance mode, speed mode a HD mode. Ze začátku, když vidíte displej, tak vám připadá jako černobílý, ale když stisknete tlačítko pro ovládání displeje, přejdete do barevného menu s tím, že displej je ve vysokém rozlišení a proto nevadí, že je o malinko menší než Mars 400s, což je předchozí model. Zespodu máme závit na přišroubování cold shoe, tedy sáněk, které jsou dodávány v balení, a které jdou také připevnit na přední část pomocí jiného příslušenství, abyste mohli vysílač připevnit vodorovně.

Používání Mars 4K je opravdu jednoduché. Stačí obě zařízení připojit k napájení buď přes baterii nebo nabíječkou a poté připojit buď HDMI nebo SDI kabel jak do přijímače tak vysílače. Poté oba přístroje zapněte. Přijímač i vysílač by se měli automaticky spárovat. Doba pro zapnutí, spárování a začátek přenos videa se pohybuje okolo 35 sekund.

HollyLand Mars 4K má funkci chytrého vyhledávání kanálů, takže Vám automaticky pomůže vybrat kanál, který je nejvhodnější. Samozřejmě výběr kanálu může být i manuálně na vás a co je u těchto produktů super, že když změníte kanál na jednom zařízení, druhé se samo přizpůsobí během několika vteřin. HollyLand uvádí maximální vzdálenost pro přenos 150 metrů, což je o 30 metrů více než u předchozího modelu. Tato vzdálenost se ale může lišit uvnitř s překážkami nebo zdmi. Mars 4K je kompatibilní s aplikací HollyView i s novým Mars M1 monitorem. Tato aplikace je hodně jednoduchá, přehledná a můžete ji použít jako monitor.

Toto zařízení jde také připojit k jednomu hardwarovému přijímači a až dvěma chytrým zařízením současně. Nebo to také jde na čtyři chytrá zařízení současně. HollyLand Mars 4K má ultra nízkou latenci a to 60 milisekund. SDI vstup má různé rozlišení videa a to od 720p do 4K a snímková frekvence zde může být až 60 snímků za sekundu. U 4K můžeme dosáhnout až 30 snímků za sekundu. Není divu, že se jmenují Mars 4K, protože toto je první vysílač videa od HollyLandu, který zvládne 4K. HDMI je schopné vysílat přenos ve 4K a 25 nebo 30 snímcích za sekundu. SDI jen ve fullhd, ale vzato v 50 nebo 60 snímcích za sekundu. Je tu ale vyjímka a to, že když budete mít vstup HDMI se 4K a na přijímači výstup SDI, tak vám z toho bohužel vyleze 1080p, protože přes SDI kabel z tohoto zařízení prostě a jednoduše 4K nedostanete.

HollyLand Mars 4K je za nás skvělý video vysílač, který je vhodný pro malou produkci a nabízí několik skvělých vylepšení oproti dřívějším řadám. Tím největším vylepšením je určitě 4K, což u ostatních řad zatím není a v dnešní době, kdy je skoro vše ve 4K je toto už nutnost u všech podobných produktů. Určitě vás zajímá taky cena.

Tuto sadu můžete pořídit už od 18 900 Kč ZDE.