Colin Noel natočil videoklip „Only Temporary” formace Bronze Radio Return pomocí kamery Panasonic VariCam LT

Dle kameramana Colina Noela má každý filmař své vysněné lokace, na kterých by chtěl natáčet. A proto bylo nové hudební video Only Temporary formace Bronze Radio Return příležitostí, která se neodmítá: „Noční lunapark s ruským kolem byl rozhodně na seznamu mých vysněných lokací a byl jsem z toho úplně vedle,” přiznal Colin Noel. „Ovšem stejně jako u většiny hudebních videoklipů byl i náš rozpočet docela malý, což jsme museli brát při výběru vybavení v úvahu. Chtěli jsme použít jen přirozené osvětlení a několik doplňkových světel a nakonec jsme se tedy rozhodli pro kameru VariCam LT.

Klip se natáčel v zábavním parku The Island, v Pigeon Forge v americkém Tennessee. A krom natáčení za přirozeného osvětlení byla další výzvou i nutnost natáčet pouze v noci, od půlnoci do úsvitu: „Celý klip jsme natočili za šest hodin, více času jsme v lunaparku neměli,” uvedl Noel. „I kdybychom měli světla a kulisy pro usnadnění natáčení, neměli bychom čas celou scénu připravit a ještě za tak krátkou dobu natočit potřebné záběry. Bylo otázkou, jak použít stávající osvětlení, připravit bodové světlo pro hlavní protagonisty a zakomponovat do záběrů světelné pozadí.

Během přípravy se Colin Noel snažil inspirovat jinými klipy natočenými v zábavních parcích, ale nemohl najít ukázky, které by vyhověly požadavkům na barevné podání, které vyžadoval režisér Sean Davé z produkční společnosti Revolution Pictures. Jednou z hlavních inspirací byl hudební videoklip „Weekendod Priory. „Má krásný anamorfický historizující vzhled,prohlásil Noel. „Toto video posloužilo jako referenční materiál pro barevnou paletu a náladu klipu.

Natáčelo se pomocí jediné kamery VariCam LT osazené anamorfickými objektivy Cooke, které Colin Noel preferoval před vintage objektivy Hawk. „Nakonec jsme sáhli po objektivech Cooke, protože jsme chtěli docílit ostřejšího obrazu – zjemnění lze vždy vytvořit během postprodukce. Objektivy Cooke jsou o něco světelnější a snáze se s nimi pracuje, skla Hawk váži tunu. S tak šibeničními termíny jsme museli hrát na jistotu.

Po pečlivé úvaze bylo jako natáčecí rozlišení zvoleno 2K se snímkovou frekvencí 48 fps, protože videoklip obsahuje několik dynamických změn časování. Rozlišení 2K bylo zvoleno namísto 4K nejen proto, že 2K bylo cílovým formátem, ale také pro požadavek záznamu do kodeku AVC-Intra 422. V rozlišení UHD/4K je u kodeku AVC-Intra 4K 422 podporována snímková frekvence pouze 30p. Noel také využil technologii V-Log pro tvorbu a náhled LUT korekcí pomocí převodníku Teradek Colr. HD proxy soubory pro střih byly upraveny pomocí stejných LUT korekcí, aby editor nemusel pracovat s barevně „plochým” materiálem. „Pracovní LUT korekce byly hračka,” doplnil Noel. „Šlo o vzhled podobný Rec 709 s o něco větším kontrastem. Také jsem přidal teplejší tóny do středů a posunul stíny směrem k modrým tónům. Pracovní korekce zabraly pět nebo deset minut a pak jsme se vrhli na samotné natáčení.

A protože se natáčelo v noci, často se využívala nativní citlivost 5000 ISO. „Plán byl natáčet s nativním nastavením ISO 5000 a potlačit citlivost pomocí ND filtru na hodnotu asi 2000. Ale nakonec se natáčelo s nastavením 5000 prakticky neustále. Natočený materiál byl světlejší, než jsem zvyklý, ale výsledným záběrům to pomohlo. Můžete posunout bodové světlo víc dozadu a díky tomu můžete udělat širší záběr. A u anamorfických objektivů jde zvlášť o ty krásné široké záběry.

Jako hlavní osvětlení protagonistů se používaly studiové modely
ARRI 2K s výplní 8x8. Hojně se využíval také světelný panel ARRI SkyPanel, zvláště u záběrů z video herny. Ale u většiny záběrů se Noel spoléhal na místní osvětlení parku: „Když natáčíte s VariCamem, popředí se krásně prokreslí díky přirozenému osvětlení pozadí,” vysvětlil Noel. „U jiných kamer tento efekt nevynikne, zvlášť u záběrů v pohybu. A u takto šílených termínů pomůže každá drobnost. Když nemusíte tolik přisvětlovat, šetříte čas.

Colin Noel byl také velice spokojený s celkovým barevným podáním kamery VariCam LT i s podáním pleťových tónů a považoval barevnost za srovnatelnou s kamerami Alexa.Datum: 07. 10. 2016, Kategorie: Novinky