Studio Company 3 realizovalo barevné korekce pro film „Exodus: Gods and Kings“ režiséra Ridleyho Scotta v systému DaVinci Resolve – tisková zpráva

TISKOVÁ ZPRÁVA

16. ledna 2015

Výrobce profesionální audiovizuální techniky Blackmagic Design, na českém a slovenském trhu zastoupený firmou Syntex, oznámil, že kolorista Stephen Nakamura ze studia Company 3 barevně upravil filmový hit „Exodus: Gods and Kings“ pomocí aplikace
DaVinci Resolve. Studio Company 3 je součástí koncernu Deluxe Creative Services; film Exodus produkovala společnost 20th Century Fox.

Slavný režisér Ridley Scott (Gladiator, Prometheus) a kameraman Dariusz Wolski ztvárnili příběh biblického hrdiny Mojžíše (Christian Bale) a jeho osvobození 400.000 otroků z područí egyptského faraona Ramsese (Joel Edgerton). Celková vizuální podoba snímku „Exodus: Gods and Kings“ se ale vymyká běžné představě diváků o biblickém filmovém díle. „
Přes svou dějovou náplň – epické bitvy a rozestupující se vody moře – nejde o snímek srovnatelný s klasickými díly 'The Ten Commandments'nebo'Ben Hur'. Záměrem bylo realističtější ztvárnění děje,“ uvedl Nakamura a nešetřil chválou o kvalitě filmového materiálu, který doputoval do jeho pracovny. „Surové záběry byly nádherné samy o sobě.

Během masteringu 2D a 3D verzí filmu musel brát kolorista Stephen Nakamura v úvahu rozdílnost obou médií, především pokud jde o světelný výkon projektorů a množství světla odraženého od projekční plochy, a tedy i následné vykreslení nejsvětlejších částí obrazu. Běžná projekce 2D materiálu počítá s luminancí cca 50 cd/m2, zatímco u 3D projekce jde o hodnotu přibližně 12 cd/m2. Výsledkem jsou podstatně tmavší světlé čísti obrazu a menší kontrastní poměr mezi nejvyššími a nejmenšími hodnotami jasu.

Když pracujete s hodnotou 3,5 fL [12 cd/m2], musíte celkově vše zvýraznit, abyste získali střední a nižší hodnoty jasu, které budou srovnatelné s 2D verzí,“ vysvětlil Nakamura. „Ale jakmile takto upravíte střední a tmavou část dynamického rozsahu, musíte dát pozor na ořez nejjasnějších partií. Tyto plochy musíte izolovat a zpracovat samostatně. Celý proces může být velice časově náročný, protože samotné úpravě jasových hodnot předchází tvorba masek.“ Tentokrát byl ale Stephen Nakamura příjemně překvapen nástrojem Highlight and Shadows v paletě Color Match programu DaVinci Resolve 11, který dovoluje tyto úpravy realizovat v režimu primárních korekcí.

Blackm,agic DaVinci Resolve Exodus: Gods and Kings Ridley Scott

Tuto funkci nyní používám prakticky neustále, kdykoliv vytvářím korekce pro různé zobrazovací formáty, což byl právě případ snímku Exodus. Funguje to úžasně,“ doplnil. „Místo všech různých triků, které jsem používal v minulosti, prostě jen snížím hodnotu jasu ve světlých částech obrazu a vše funguje automaticky.

Celkový vzhled filmu je desaturovaný, zvláště v dramatických okamžicích převládají chladné barevné tóny. „
Takové úpravy lze snadno aplikovat na celý snímek,“ uvedl dále Nakamura, „ale v některých záběrech byla barva důležitým vyprávěcím prvkem, především šlo o rudé tóny krve.

Tonalitu krve bylo nutné zachovat,“ vysvětlil dále Stephen Nakamura. „Ale jakmile obraz desaturujete, nemůžete tak snadno vynechat jen ty části obrazu, kde je krev přítomna.“ V takových případech je nutné použít funkce pro paralelní zpracování korekcí v aplikací DaVinci Resolve. „Vytvořil jsem jeden efekt s desaturací, vyklíčoval krev v dalším uzlu a vše spojil pomocí paralelního nódu, který vynechal efekty desaturace a posunu barevnosti k modrým tónům pro vymaskovanou část obrazu. Následně jsem mohl změnou parametrů vše vyvážit tak, aby výsledný obraz vypadal přirozeně.

Nakamura také upravil některé, během denního světla natočené záběry, které měly navozovat iluzi noci. Opět šlo o potlačení barev a posun barevnosti směrem k modré části spektra pro napodobení měsíčního svitu. Bylo nutné vytvořit masku pro oblohu, jejíž jas musel být potlačen nejvíce, naopak obličeje herců bylo nutné zvýraznit pomocí masek a funkcí pro automatické sledování pohybu.

Vyjma případů, kdy se postavy ve filmu pohybují jako šílené, můžete vytvořit jednoduchou masku a sledovat obličeje automaticky. Výsledek vypadá velice organicky,“ vysvětlil Nakamura. „Občas jsem musel pracovat také s kompozičními elementy, které nahradily reálnou oblohu. Efektové studio dodalo tyto elementy zvlášť. Jejich vzhled byl sladěn s denní verzí scény, aby tvůrci efektů nemuseli odhadovat finální barevnost snímku. Aplikoval jsem je jako samostatnou vrstvu s alfa kanálem a jejich definitivní barevnost doladil v závěrečné fázi korekčních prací, v promítací místnosti.

Pro koloristu byl Exodus, stejně jako další snímky, na kterých s režisérem Scottem v minulosti pracoval, výzvou i dobrodružstvím. „
Žádný jiný režisér dneška nemá takový dar vizuálního vypravování,“ doplnil Stephen Nakamura.Fotografie pro tisk
Fotografie všech produktů společnosti Blackmagic Design naleznete na adrese www.blackmagicdesign.com/press/images.

O společnosti Blackmagic Design
Produkty společnosti Blackmagic Design jsou špičkou v oblasti editace videa, digitálních filmových kamer, barevných korektorů, monitoringu videa, signálových přepínačů, diskových rekordérů, monitorů vlnových průběhů a software pro restaurování filmového materiálu, ve filmové, postprodukční i televizní branži. Karty pro nahrávání videa řady Blackmagic Design DeckLink odstartovaly revoluci v kvalitě a dostupnosti. Produkty řady DaVinci pro barevné úpravy videa dominují filmovému a televiznímu trhu již od roku 1984 a byly oceněny Emmy™, televizní obdobou filmových Oscarů. Blackmagic Design pokračují v tvorbě inovativních produktů na poli stereoskopické produkce a zpracování 4K videa. Společnost Blackmagic Design byla založena specialisty v oboru postprodukce a střihu videa a má pobočky v U.S.A., Spojeném království, Japonsku, Singapuru a Austrálii. Více informací získáte na webu www.blackmagicdesign.com.

O společnosti Syntex
Pražská společnost Syntex byla založena roku 1994 s cílem distribuovat produkty a řešení pro přepis animací z počítače na video, počítačovou grafiku, profesionální střih a zpracování videa. V Čechách patří k průkopníkům a etablovala se jako spolehlivý a silný partner v oboru digitálního zpracování obrazu i zvuku. Syntex se věnuje distribuci produktů, technické podpoře i poradenství v mnoha odvětvích obrazové i zvukové produkce a postprodukce. Od roku 1999 je zákazníkům na Slovensku k dispozici dceřinná společnost, se sídlem v Bratislavě. Společnost Syntex je distributorem produktů Blackmagic Design pro český a slovenský trh. Více viz www.syntex.cz.