Společnost Blackmagic Design představuje nový kodek Blackmagic RAW – tisková zpráva

TISKOVÁ ZPRÁVA

14. září 2018

Výrobce profesionální audiovizuální techniky Blackmagic Design, na českém a slovenském trhu zastoupený společností Syntex, uvedl veřejnou beta verzi nového, moderního kamerového kodeku Blackmagic RAW, který kombinuje kvalitu RAW dat s rychlostí a malou velikostí tradičních formátů videa. Blackmagic RAW je výkonný formát, který nabízí obraz vynikající kvality, podporu napříč operačními systémy a bezplatné vývojářské nástroje.

Beta verze je aktuálně demonstrována na stánku #7.B45 výstavní plochy veletrhu IBC 2018, navíc je k dispozici ke stažení na webu výrobce v podobě aktualizace Blackmagic Camera 6.0 Beta pro kamery URSA Mini Pro. Dnes byla vydána také verze 15.1 aplikace DaVinci Resolve obsahující podporu nového formátu.

Blackmagic RAW

Formát Blackmagic RAW byl vyvíjen řadu let a obsahuje množství moderních technologií vč. pokročilých debayering algoritmů, široké podpory metadat, optimalizací pro nové CPU i GPU a další. Byl navržen pro komplexní zpracování obrazových dat od záznamu až po editaci a barevné korekce, a to bez nutnosti převádět jej do jiných formátů.

Tradiční RAW materiál se vyznačuje obrovskými velikostmi souborů a následnou výpočetní náročností při postprodukci. Zpracování klasických formátů videa je podstatně rychlejší, trpí ale obrazová kvalita např. díky 4:2:2 vzorkování, které podstatně snižuje barevnou přesnost. Formát Blackmagic RAW řeší tyto nevýhody díky parciálnímu debayeringu přímo pomocí hardwaru kamery. Výsledkem je velice efektivní kodek, který nabízí kvalitu, bitovou hloubku, dynamický rozsah i možnosti nastavení RAW materiálu při podstatně menších velikostech souborů a nižších nárocích na hardware při jejich zpracování v porovnání s moderními formáty videa. Protože je část výpočetně náročného procesu debayeringu realizována přímo v kameře, mohou postprodukční aplikace á la DaVinci Resolve dekódovat soubory efektivnějším způsobem. Navíc je dekódování akcelerováno pomocí moderních GPU a CPU procesorů a je tedy velice rychlé.

Blackmagic RAW

Formát Blackmagic RAW není pouhým kontejnerem RAW dat ze snímače. Uchovává obrazová data spolu s každou další relevantní informací o snímači a kameře pro maximální obrazovou kvalitu i při vyšších nastaveních komprese, a také nejvyšší možnou kontrolu nad následným postprodukčním procesem vč. možnosti nastavení ISO, vyvážení bílé, expozičních parametrů, kontrastu, saturace apod. Navíc přináší čtvrtou generaci algoritmů pro barevné zpracování obrazových dat snímače s dokonalou reprodukcí barev včetně přirozených pleťových tónů. Obraz je uchováván v proprietárním, nelineárním 12bitovém prostoru pro maximalizaci barevné přesnosti a dynamického rozsahu. Obrazová kvalita konkuruje kamerám nejvyšších výkonnostních kategorií s cenou v řádu milionů korun.

Blackmagic RAW nabízí dva typy komprese. Uživatelé mohou volit z režimů konstantní kvality nebo konstantního datového toku a volit tím prioritu obrazové kvality nebo velikosti souborů. Režim konstantní kvality využívá kompresi s variabilním datovým tokem zohledňující úroveň detailů jednotlivých snímků. Režim Blackmagic RAW Q0 s minimální kvantizací produkuje obraz nejvyšší kvality, zatímco mód Blackmagic RAW Q5 představuje efektivnější kompresi redukující velikost výsledných souborů. Režimy Blackmagic RAW 3:1, 5:1, 8:1 a 12:1 s konstantním datovým tokem produkují soubory předvídatelné velikosti. Poměry v názvech režimů jsou založeny na velikosti jednoho snímku nezpracovaných obrazových dat snímače a přímo vyjadřují kompresní poměr.

Blackmagic RAW

Vynikající obrazová kvalita režimů Blackmagic RAW Q0 a 3:1 je ideální pro náročné filmové nebo reklamní produkce. Módy Blackmagic RAW Q5 a 5:1 produkují rovněž vysoce kvalitní obrazová data a hodí se např. pro natáčení televizních seriálů nebo nezávislých filmů. Nastavení Blackmagic RAW 8:1 a 12:1 jsou kompromisem mezi obrazovou kvalitou a rychlostí zpracování a jsou tedy ideální k natáčení projektů, u kterých by produkce dříve nepočítala se záznamem RAW materiálu.

Blackmagic RAW výrazně zrychluje zpracování natočeného materiálu. Aplikace DaVinci Resolve 15.1, která je již také k dispozici, nabízí plnou podporu nového formátu. Zpracování formátu Blackmagic RAW je v programu DaVinci Resolve podstatně rychlejší, než postprodukce jiných RAW dat. Díky tomu jsou střihové práce, barevné korekce nebo realizace trikových sekvencí výrazně rychlejší a – díky práci s jediným souborem namísto adresářů plných obrazových sekvencí – i o poznání snazší. Při modifikaci parametrů RAW materiálu v DaVinci Resolve je vytvořen soubor .sidecar, který tyto změny popisuje i pro jiné aplikace kompatibilní s formátem Blackmagic RAW. Pokud je soubor následně odstraněn, jsou RAW data zobrazena na základě původních interních metadat. Díky tomu je zpracování natočeného materiálu zcela nedestruktivní!

Knihovny formátu Blackmagic RAW jsou optimalizovány pro moderní vícejádrové procesory s instrukčními sadami SSE4.1, AVX a AVX2 a výkonné architektury grafických akcelerátorů podporující rozhraní Apple Metal, CUDA a OpenCL. Dekódování jednotlivých snímků je extrémně rychlé, stejně jako jejich další zpracování. Vývojářská sada „Blackmagic RAW Developer SDK“ je k dispozici zdarma pro systémy macOS, Windows a Linux. Implementace nového formátu je snadná vč. práce s metadaty (v souborech .braw nebo .sidecar) obsahujícími informace o nastavení clony, ohniskové vzdálenosti objektivů, zaostření, vyvážení bílé a řadu dalších! Soubory .sidecar mohou obsahovat dodatečná metadata, aniž by došlo k přepsání původních, v souborech .braw integrovaných metadat. Formát Blackmagic RAW navíc podporuje metadata pro každý snímek pro integraci parametrů, které se mění v čase (zaostření apod.).

Blackmagic RAW

Dostupnost a cena
Formát Blackmagic RAW je aktuálně k dispozici jako veřejná beta verze ovladačů/firmware Blackmagic Camera 6.0 pro kameru URSA Mini Pro. Finální verze je očekávána v horizontu několika týdnů. Aktualizace 15.1 programu DaVinci Resolve obsahující podporu formátu Blackmagic RAW je nabízena k bezplatnému stažení již nyní.

Fotografie pro tisk
Fotografie všech produktů společnosti Blackmagic Design naleznete na adrese www.blackmagicdesign.com/press/images.

O společnosti Blackmagic Design
Produkty společnosti Blackmagic Design jsou špičkou v oblasti editace videa, digitálních filmových kamer, barevných korektorů, monitoringu videa, signálových přepínačů, diskových rekordérů, monitorů vlnových průběhů a software pro restaurování filmového materiálu, ve filmové, postprodukční i televizní branži. Karty pro nahrávání videa řady Blackmagic Design DeckLink odstartovaly revoluci v kvalitě a dostupnosti. Produkty řady DaVinci pro barevné úpravy videa dominují filmovému a televiznímu trhu již od roku 1984 a byly oceněny Emmy™, televizní obdobou filmových Oscarů. Blackmagic Design pokračují v tvorbě inovativních produktů na poli stereoskopické produkce a zpracování 4K videa. Společnost Blackmagic Design byla založena specialisty v oboru postprodukce a střihu videa a má pobočky v U.S.A., Spojeném království, Japonsku, Singapuru a Austrálii. Více informací získáte na webu www.blackmagicdesign.com.

O společnosti Syntex
Pražská společnost Syntex byla založena roku 1994 s cílem distribuovat produkty a řešení pro přepis animací z počítače na video, počítačovou grafiku, profesionální střih a zpracování videa. V Čechách patří k průkopníkům a etablovala se jako spolehlivý a silný partner v oboru digitálního zpracování obrazu i zvuku. Syntex se věnuje distribuci produktů, technické podpoře i poradenství v mnoha odvětvích obrazové i zvukové produkce a postprodukce. Od roku 1999 je zákazníkům na Slovensku k dispozici dceřinná společnost, se sídlem v Bratislavě. Společnost Syntex je distributorem produktů Blackmagic Design pro český a slovenský trh. Více viz www.syntex.cz.

Datum: 14. 09. 2018, Kategorie: Novinky