RECENZE SmallRig RC350 & RC450

RECENZE SmallRig RC350 & RC450

Tato SmallRig světla RC350B a RC450B jsou profesionální světla pro video tvůrce, ale zároveň fotografy, kteří svou práci myslí vážně.

V minulém článku jsme si ukazovali SmallRig Control panel 3980 pro ovládání těchto světel a dnes si ukážeme právě světla, která se k předešlému článku vážou.

Dnes se totiž podíváme na Smallrig RC350B a RC450B.

Tato světla mají v názvu COB LED, ale ne všichni vědí co to znamená. COB diody jsou LED čipy zalité do vrstvy luminoforu. Díky tomu LED pásek nesvítí bodově jednotlivými diodami, ale celoplošně stejnou intenzitou.

Začněme hned s krabicemi! V obou se nachází 55stupňový hyper-reflektor, ochranná krytka, manuál v osmi jazycích, napájecí kabel, napájecí adaptér a samotná světla RC350B a RC450B. Brašna je na první dotek nejen z kvalitního materiálu, ale zároveň je pevná, hezká a světlům se v ní jen tak něco nestane.

Obě tyto světla jde ovládat na dálku jak aplikací, tak právě control panelem SmallRig 3980, který dostanete k těmto světlům v ceně zdarma. Jak RC350B, tak RC450B mají rozsah kelvinů od 2 700K do 6 500K a k tomu devět různých světelných efektů s možností měnit rychlost pomocí tlačítka frekvence. Rozhraní a ovládací prvky jsou jednoduché, ale fungují hodně efektivně. Dva nejdůležitější knoflíky, které tu máme jsou umístěny na zadní straně světla. Knoflíkem CCT můžeme otáčet pro nastavení teploty barev s hodně jemným přechodem. Knoflíkem INT, tedy intenzity, můžeme zase upravovat intenzitu jasu.

Efekty zde mají vyhrazené tlačítko pro jejich výběr a co je super je, že i když máte zapnuté efekty, můžete jim manuálně pomocí zmiňovaných tlačítek měnit jak intenzitu jasu, tak teplotu barev. Obě světla pracují v 50 i 60 Hz se vstupním napětím adaptéru 100-240 Voltů.

Výborná věc je, že je zde standardní bajonet Bowens pro montáž příslušenství třetích stran, jako jsou deštníky a difuzory, které jsou k dispozici od mnoha výrobců. Jako každé SmallRig světlo, i tato světla jdou ovládat na dálku, a to přes aplikaci od SmallRigu SmallGoGo, která má dosah až 100m od světla. Obě světla jsou ve vysoce kvalitním provedení a to nejen protože jsou z části z lehkého, ale pevného hliníku.

Pouzdro působí robustně, i když je horní část vyrobena z plastu. Nahoře i dole jsou mřížky, aby měla světla dostatečné možnosti na to větrat a nezahřívala se. Hlasitost u obou světel se to pohybuje okolo 30dB ve vzdálenosti jednoho metru. Montážní adaptér pro světlo je kompletně vyroben z hliníku, což je plus, protože velmi často je právě tento bod nejslabším článkem mnoha low-budget světel a softboxů, která mají plastový adaptér i rukojeť. Utahovací rukojeť je silná, ale zároveň jde lehce uvolnit pro rychlé nastavení úhlu světla, stejně jako šroub pro upevnění na stojan. CRI, tedy Color Rendering Index nebo česky index věrnosti barev máme u obou od 96 na stupnici od nuly do sta, což je hodně dobrý výsledek. A kdo by nevěděl, tak standart se pohybuje okolo 80.

Tak a teď si pojďme v rychlosti říct rozdíly. Celková váha včetně příslušenství a brašny u RC350B je 7.9Kg, zatímco u RC450B je to 8.5Kg. Hlučnost integrovaného ventilátoru ve vzdálenosti 1m je u RC350B pouze cca 28dB což může znít jako hluk v prázdné místnost bez lidi, zatímco u RC450B je to cca 32dB což je zhruba jako šeptání. Při 5600K je maximální intenzita ve vzdálenosti 1m u RC350B 115 000 luxů s instalovaným reflektorem, zatímco u RC450B se stejnými podmínkami je tomu 121 000 luxů. S

amozřejmě největší rozdíl zde máme u výkonu, protože třistapadesátka je i přes stejné rozměry ,takový menší bráška výkonnější čtyřistapadesátky.

Poslední věc, ve které se tyto dvě světla liší jsou ceny.

RC350B můžete zakoupit už od 24 800 Kč ZDE.

RC450B od 30 300 Kč ZDE.

 

Datum: 28. 02. 2023, Kategorie: Blog