RECENZE BLACKMAGIC DESIGN POCKET CINEMA CAMERA 6K PRO

RECENZE BLACKMAGIC DESIGN POCKET CINEMA CAMERA 6K PRO

Dnes se podíváme na dělo do kapsy od Blackmagicku!

Kamera Blackmagic 6K Pro, která spadá do kategorie Pocket.

Měli jsme možnost tuhle kameru testovat, a proto se tu s Vámi chceme podělit o naše pocity, jak tahle kamera na nás působila, komu je kamera primárně určena, a hlavně jaké jsou její hlavní výhody.

Když se podíváme na specifikace, tak 6K Pro na první pohled vypadá jako BlackMagic Design Pocket Cinema Camera 6K.

Obě mají 6K senzor Super 35, díky kterému bude menší hloubka ostrosti, nativní duální ISO 400 a 3200 s tím, že nejvyšší ISO tu je až 25.600, možnost natáčet do ProResu a do BRAWu, což je RAW jen od BlackMagicku, v mnoha kvalitách a snímcích za sekundu, obě mají také EF bajonet a 13 expozičních stupňů dynamického rozsahu. 6K umí točit pouze do Brawu, protože ProRes nepodporuje 6K. Rozpoložení tlačítek je také stejné.


Co se tedy ale oproti starším modelům změnilo? 
Je to hlavně tělo. Tělo u 6K PRO je větší než u předchozích, takže se lépe drží, máte ji více pod kontrolou a máme tu další mini xlr port na straně, s tím, že tu jsou baterky od Sony NPF, takže už nebudeme muset používat malé LPE baterky jako u předchozích modelů. Výhodou je to, že když máte v kameře s gripem více baterek, tak je můžete vyměňovat nebo rovnou nabíjet a nebude to mít žádný vliv na funkci kamery když točíte. Díky bateriím máme i více času na natáčení.


Když jsme u těch výstupů a vstupů, tahle kamera má možnost připojit mikrofon i sluchátka. Dále se tu nachází HDMI, USB-C, dvě mini XLR a síťový zdroj. USB-C budete moct použít na externí úložiště v podobě disku.Rozhraní USB-C rozšiřuje i další možnosti, a to o napájení nabíječky telefonů, zdroje laptopů, externí akumulátory apod. 
Volitelný bateriový grip nahradí interní akumulátor dvojicí baterií pro podstatně delší výdrž. Podporovanými paměťovými kartami jsou CFast, SD UHSII a externí USB-C 3.1


Ale co všechno podporuje tato kamera najdete na stránkách www.Syntex.cz

Tato kamera je hlavně pro zkušené kameramany, kteří umí s pokročilejšími funkcemi a mají rádi jednoduché nastavení. Ostatní výrobci by se mohli od BlackMagicku učit, jak udělat hezké a přehledné menu. U této kamery nemáte automatické ostření, a to právě z toho důvodu, že je to profesionální kamera, kde se očekává i to, že k ní budete mít někde po ruce ostřiče, který to udělá za ní. Zadní panel přístroje hostí velký, 5“ dotykový displej usnadňující kompozici záběrů a precizní ostření. Monitor zobrazuje informace o stavu kamery, histogram, výstup funkce pro asistenci ostření, úrovně, vodítka a má až 1 500 nitů. A to nejlepší na displeji je, že je konečně oproti minulým modelům polohovatelný. Díky tomu teď můžete natáčet z podhledu nebo nadhledu a uvidíte co vůbec točíte. Model Pocket Cinema Camera 6K Pro podporuje rovněž připojení volitelného externího hledáčku s vysoce kvalitním OLED displejem o rozlišení 1.280 x 960, skleněnou optikou tvořenou čtyřmi čočkami pro dioptrickou korekci v rozsahu -4 až +4 a senzorem pohledu do hledáčku. Je polohovatelný v rozsahu 70° a dodává se včetně tří různých očnic pro levé i pravé oko. Exkluzivní funkcí modelu Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K Pro je integrovaný, motorizovaný zásobník neutrálních šedých filtrů (ND 2, 4 a 6) specificky vytvořených s ohledem na kolorimetrii kamery.


Aktivační tlačítka ND filtrů jsou umístěna na zadním panelu kamery, lze je tedy snadno ovládat palcem pravé ruky. 
Kamery Blackmagic Pocket Cinema Camera využívají standardní 10bitový formát Apple ProRes, až do rozlišení 4K, nebo 12bitový formát Blackmagic RAW, tedy BRAW, až po 6K bez nutnosti formátové konverze během postprodukce. Záznamová média tu jsou CFast, SD UHS-II a externí USB-C 3.1. Mohou být naformátována pro souborový systém HFS+ pro macOS i ExFAT na Windows. Kamera stále nemá žádný IBIS, ale máme tu systém s gyroskopickým senzorem, který dokáže zaznamenat polohu kamery během natáčení pro pozdější stabilizaci videa. Model 6K Pro je vybaven dvojicí Mini XLR konektorů pro záznam dvou audio stop bez nutnosti využít externí mixážní zařízení. Čtveřice integrovaných mikrofonů s nízkou úrovní šumu a vysokou odolností proti otřesům i rázům větru zajistí kvalitní záznam zvuku bez nutnosti použít externí mikrofony. Nechybí ani 3,5mm mikrofonní vstup, sluchátkový výstup či integrovaný reproduktor.Rozměry blackmagic Pocket 6K Pro se od 6K výrazně liší, protože rozměry u 6K PRO jsou 179,8 milimetrů × 112 × 122,9 a hmotnost je pak 1,2 kg. Kamera má oproti ostatní většině kamer dva stativové závěry ze spodu, tedy má jich tam více, což se hodí, protože se vám díky tomu nemusí kamera otáčet na destičce. Po obrazové stránce nedostanete z žádné jiné kamery v téhle cenové kategorii více filmový výstup než z této.Z důvodu, že natáčí 6K budete potřebovat dostatek úložiště, velké disky a rychlejší počítač. Na přesné datový toky se můžete podívat zde: https://www.syntex.cz/blackmagic-design-pocket-cinema-camera-6k-pro

Doufáme, že jsme Vám pomohli s výběrem a těšíme se společně s Vámi na další recenzi.

Datum: 14. 02. 2023, Kategorie: Blog