Panasonic Lumix DC-GH5S má nový snímač s vyšší citlivostí

Společnost Panasonic představila na veletrhu CES novou bezzrcadlovku LUMIX DC-GH5S s vylepšeným natáčením videozáznamů a snímačem s vyšší citlivostí. Nový Lumix GH5S, určený především profesionálním filmařům, nabízí vůbec nejvyšší citlivost a nejlepší obrazovou kvalitu videa ze všech modelů řady LUMIX v její historii.

Nový LUMIX je osazen citlivým, 10,2megapixelovým MOS snímačem s technologií Dual Native ISO a obrazovým procesorem Venus Engine 10 pro realistické vykreslení obrazu i v jeho nejtmavších partiích. Díky vysokým hodnotám citlivosti ISO (až 51.200) lze natáčet i tmavé scény bez dodatečného osvětlení. Snímač typu „multi-aspect” má dostatečnou rezervu aktivní plochy pro natáčení s poměrem stran 4:3,17:9,16:9 a 3:2 při stejném úhlu záběru. Nový obrazový senzor také dovoluje fotografovat do 14bitového RAW formátu pro vyšší flexibilitu během postprodukce snímků. Technologie Dual Native ISO potlačuje šum v záběrech i při natáčení v nepříznivých světelných podmínkách: při natáčení videí v tmavých lokacích se nyní mohou uživatelé plně soustředit na pořízení dokonalého záběru, aniž by byl pro ně šum limitujícím faktorem.

Funkce „Multi-Aspect Ratio” zaručuje stejný diagonální úhel záběru při natáčení nebo fotografování při jakémkoliv podporovaném poměru stran. To značně usnadňuje použití různých objektivů během natáčení i následnou obrazovou postprodukci. Stejně jako jiné profesionální videokamery, i model LUMIX GH5S disponuje vstupem a výstupem pro časový kód v podobě konektoru pro synchronizaci blesku a dodávané redukce na standardní BNC terminál. Podpora časového kódu usnadňuje synchronizaci obrazu se zvukem a také postprodukci materiálu natočeného více kamerami.

Model LUMIX GH5 byl v roce 2017 prvním DSLM přístrojem s podporou záznamu 4K/UHD 60p/50p videa. Nový LUMIX GH5S navazuje na tento úspěch překonáním další mety:
interním záznamem 50p/60p videa v rozlišení DCI 4K („Cinema 4K”, 4096x2160, 4:2:0, 8 bitů). Při snímkových frekvencích 30p/25p/24p lze video v rozlišení DCI 4K zaznamenávat v 10bitové kvalitě při vzorkování 4:2:2. LUMIX GH5S zaznamenává také 10bitové 4K/UHD (3840x2160) video se snímkovou frekvencí 30p/25p/24p při vzorkování 4:2:2 a datovém toku 400 Mb/s (All-Intra) nebo Full HD video s datovým tokem 200 Mb/s (All-Intra). Délka záznamu Full HD a 4K videa není nijak omezena.


Nabídka „Photo Style” obsahuje také režim „Hybrid Log Gamma (HLG)” pro záznam 4K videa s širokým dynamickým rozsahem. Nechybí ani záznamový režim 4K HEVC s nízkým datovým tokem pro záznam HLG materiálu, který produkuje soubory kompatibilní s A/V technikou podporující tento záznamový režim, např. 4K HDR televizory Panasonic.

Funkce VFR („Variable Frame Rate”) dovoluje zaznamenávat zrychlené nebo zpomalené záběry v rozlišeních DCI 4K/4K UHD (až 60 fps) a FHD (až 240 fps, pro max. 10násobné zpomalení). Verze GH5S disponuje také interními LUT korekcemi V-LogL a Rec.709, aniž by bylo nutné instalovat volitelný placený upgrade. Dodatečně lze nainstalovat až čtyři další LUT soubory ve formátu Panasonic Varicam (.VLT).


Technologie DFD („Depth From Defocus”) a extrémně výkonný systém pro zpracování obrazu zaručují velice rychlé automatické ostření (cca 0,07 s) s rozlišením 225 ostřících ploch, rozpoznáváním očí/obličejů apod. Při sériovém snímání lze fotografovat rychlostí až 12 fps (AFS) / 8 fps (AFC) v 12bitovém RAW režimu resp. 10 (AFS) / 7 (AFC) fps do 14bitových RAW souborů. Režim 4K PHOTO dovoluje pořizovat cca 8MP fotografie rychlostí až 60 fps.

Model Panasonic DC-GH5S bude v prodeji na přelomu února a března 2018.

Panasonic DC-GH5S

Datum: 10. 01. 2018, Kategorie: Novinky