Novinky DaVinci Resolve 18

Osmnáctá verze Blackmagic Design DaVinci Resolve přináší řadu novinek na poli vzdálené spolupráce uživatelů: dovoluje pracovat několika uživatelům na stejném projektu, v jedné časové ose, kdekoliv na světě. DaVinci Resolve 18 podporuje Blackmagic Cloud pro sdílení projektů, nabízí automatizační funkce u práce s proxy daty, obsahuje nové Resolve FX nástroje založené na AI algoritmech DaVinci Neural Engine, GPU akceleraci kreslících nástrojů sekce Fusion a řadu dalších novinek!

Blackmagic Design DaVinci Resolve 18

Blackmagic Cloud & Proxy Generator
DaVinci Resolve 18 podporuje technologii Blackmagic Cloud pro sdílení projektů pomocí DaVinci Resolve Project Serveru a spolupráci vzdálených uživatelů z řad koloristů, střihačů, zvukařů a efektových specialistů na stejném projektu, v jedné časové ose. K tomu přispívá také nová aplikace Blackmagic Proxy Generator, která automaticky vytváří a spravuje proxy média generovaná z původních kamerových dat: sleduje zadaný adresář a automaticky konvertuje média do proxy kopií ve formátech H.264, H.265 nebo Apple ProRes. Uživatelé mohou následně přepnout do plné verze médií jediným kliknutím! Díky tomu lze snadno editovat pomocí proxy dat a následně provádět např. barevné úpravy originálních médií importovaných z kamer.

Zdokonalený systém správy médií zaručuje také plně automatické vyhledávání videí při práci na vzdálených projektech, bez nutnosti manuálního přiřazování cest k souborům. Byl rovněž podstatně zvýšen výkon při využívání lokálních sítí pro podstatně rychlejší aktualizace projektů vč. změn u sestřihu materiálu nebo barevných korekcí. Nově lze rovněž streamovat 12bitový výstup okna Viewer na vzdálené monitory pomocí karet řady DeckLink pro vzdálené posuzování barevných úprav.

Masky a sledování
DaVinci Resolve 18 potěší koloristy řadou novinek, mj. i novou maskou Object Mask (v paletě Magic Mask) pro automatické rozpoznávání a sledování objektů vč. zvířat, lidí, dopravních prostředků apod. Díky tomu je podstatně jednodušší aplikovat sekundární barevné korekce a efekty na jednotlivé elementy záběru. Nový efekt Depth Map vytváří hloubkovou mapu scény pro rychlou separaci objektů v popředí od pozadí. To značně usnadní např. korekce herců nebo změnu atmosféry u pozadí.

Nový výkonný nástroj Surface Tracker slouží ke sledování ploch v pohybu (zvlnění, perspektivní změny), např. triček, vlajek či obličejů. Vytvářená geometrie a textura slouží k následné jednoduché aplikaci grafiky (logotypů, textů, tetování apod.). Nový režim Ultra Beauty u efektu Resolve FX Beauty automaticky koriguje drobné nedostatky např. u pleti interpretů při zachování detailů pro maximálně přirozený vzhled.

Titulky, 5x5 zobrazení
Verze 18 přináší rozšířenou podporu souborů titulků vč. TTML a XML s časovým kódem a vložených MXF/IMF titulků. Nově lze rovněž simultánně zobrazovat různé titulky u jedné stopy vč. nastavení individuálního vzhledu a pozice titulků např. pro identifikaci různých účastníků debat. U prolínaček kategorií Shape, Iris a Wipe v knihovně efektů lze nově snadno nastavit opačný směr efektu. Nová volba 5x5 v okně Multicam Viewer dovoluje simultánně zobrazit 25 různých kamerových záběrů pro podstatně snazší zpracování náročných multikamerových projektů.

GPU akcelerace
GPU akcelerace byla nyní implementována i u kreslících nástrojů sekce Fusion pro náročné retušování nebo animování v reálném čase. Výkonnostní optimalizace se týkají rovněž šablon textů (Text, Text+) a 2D geometrie, které nyní díky paměťovým optimalizacím nabízejí až dvojnásobnou rychlost zobrazení.

FlexBus konverze, Dolby Atmos
Technologie FlexBus v sekci Fairlight – sloužící k optimální správě velkého množství stop, aplikaci plug-inů a synchronizaci – nově dovoluje konvertovat starší projekty Fairlight pomocí jediného kliknutí. Rozšířena byla rovněž exportní funkce formátu Dolby Atmos nově dovolující exportovat 7.1.4 projekty Dolby Atmos také do binaurálního formátu pro poslech pomocí sluchátek. DaVinci Resolve nativně podporuje nejnovější prostorové audio formáty vč. Dolby Atmos, Auro 3D, MPEG-H, NHK 22.2 a SMPTE. Nové zobrazení Space View znázorňuje vztahy jednotlivých objektů v 3D prostoru pro tvorbu realistických zvukových kompozic. A nové volby v menu Decompose slouží k lepší spolupráci několika uživatelů: nově lze vnořené časové osy rozbalit vč. všech dat stop (efekty, automatizace...).

Novinky v DaVinci Resolve 18

 • Podpora Blackmagic Cloud pro sdílení projektů on-line
 • Nová aplikace Blackmagic Proxy Generator pro automatickou tvorbu a správu proxy médií
 • Snadná možnost přepnutí mezi proxy a původními video daty
 • Inteligentní správa souborů pro automatické linkování
 • Rychlejší přístup k projektům v rámci lokálních sítí
 • Nová maska objektů pro automatickou selekci a sledování částí záběru
 • Automatická tvorba hloubkové mapy pro snadné oddělení pozadí/popředí
 • Nový nástroj pro sledování pohybujících a deformujících se ploch
 • Zdokonalený nástroj pro automatické retuše pleti
 • Rozšířená podpora titulků (TTML, XML, vložené MXF/IMF)
 • Možnost převrátit průběh u prolínacích efektů kategorií Shape, Iris a Wipe
 • Nové 5x5 multikamerové zobrazení
 • GPU akcelerace nástrojů pro kresbu/retuše
 • Rychlostní optimalizace u nástrojů Text/Text+
 • Možnost konverze starších audio projektů do nové struktury FlexBus
 • Lepší mix do formátu Dolby Atmos a možnost binaurálního poslechu pomocí sluchátek
 • Rozbalení vnořených audio stop vč. všech dat (efekty, automatizace)
 • Inovativní Space View zobrazení prostorového zvuku

 

Datum: 04. 05. 2022, Kategorie: Novinky