Nové kompaktní kamery Sony se záznamem 4K HDR materiálu

Sony uvede několik nových, kompaktních 4K HDR kamer: modely XDCAM PXW-Z90, NXCAM HXR-NX80 a Handycam FDR-AX700. Všechny nové přístroje jsou vybaveny technologií Fast Hybrid AF a 1” CMOS snímačem Exmor RS pro vysokou obrazovou kvalitu a rychlý, stabilní autofokus. Nové kamery podporují také automatický režim HDR (High Dynamic Range) pro tvorbu videí s vysokým dynamickým rozsahem s minimem postprodukce.

Ostřící systém Fast Hybrid AF s 273 AF body pokrývá přibližně 84 % obrazové plochy a díky této vysoké hustotě a novým algoritmům zajišťuje velice precizní, stabilní automatické zaostření během natáčení. Nová technologie zaručuje velice přesné ostření i při natáčení 4K materiálu a díky zobrazení AF detekčních polí v režimu záznamu videa dovoluje přesně monitorovat subjekty v popředí.

Nové kamery jsou vybaveny také 0,39” OLED hledáčkem s vysokým rozlišením (2.359k bodů) a 3,5” LCD displejem s 1.555k body a dotykovým ovládáním pro rychlé přeostření na jiný subjekt (s možností nastavení parametrů AF Drive Speed, Tracking Depth Range a Subject Switching Sensitivity).

Nové modely podporují záznam 4K HDR materiálu v režimu HLG (Hybrid Log-Gamma) pro snadnou tvorbu HDR videí. Výsledkem je vysoce kvalitní výstup bez náročné postprodukce: uživatelé nejsou nuceni provádět barevné úpravy materiálu, což často vyžaduje specializovaný software i hluboké znalosti problematiky. K dispozici je řada dalších pokročilých technologií, včetně:

  • Vyčítání kompletní plochy 4K (3840 x 2160) rozlišení díky výkonnému čipu BIONZ X pro zpracování obrazu
  • Záznam v režimu Super Slow Motion rychlostí až 1000 fps (bez zvuku, 4K rozlišení není v módu Super Slow Motion podporováno) nebo v režimech Slow & Quick Motion Full HD rychlostí až 100 fps (bez zvuku)
  • Gamma křivky S-Log3/S-Gamut3
  • Širokoúhlý (29 mm, 35mm ekv.) 12x zoom ZEISS Vario-Sonnar T* s funkcí 18x Clear Image Zoom (18x v 4K, 24x v HD)
  • Méně pohybových distorzí při natáčení rychle se pohybujících subjektů, v porovnání s běžnými modely


Díky dvěma slotům pro paměťové karty jsou k dispozici možnosti záznamu Proxy dat a režimy kontinuálního záznamu nebo simultánního záznamu zálohy; multi-kamerové produkce využijí funkce časového kódu a uživatelského bitu. Kamery jsou rovněž vybaveny terminálem pro dálkové ovládání, paticí Multi-Interface Shoe a rozhraním HDMI Type A.

Krom těchto funkcí nabízejí nové modely XDCAM PXW-Z90 a NXCAM HXR-NX80 navíc dva symetrické audio vstupy s konektory XLR, odnímatelné držadlo a možnost použít smartphone aplikaci Content Browser Mobile pro Wi-Fi monitoring, dálkové ovládání a (volitelně) vzdálenou synchronizaci několika kamer pomocí časového kódu.

Kamera PXW-Z90 nabízí navíc funkce specifické pro zpravodajskou práci, včetně záznamu do formátů XAVC se vzorkováním 4:2:2 10 bitů (HD) resp. 4:2:0 8 bitů (QFHD) a MPEG2HD9, rozhraní 3G-SDI pro kompatibilitu se stávající televizní technikou a také pokročilé síťové funkce, např. podporu cloudové služby Sony XDCAM Air.

Modely NXCAM HXR-NX80 a Handycam FDR-AX700 využívají také nový konzumní formát XAVC S10 pro záznam 4K materiálu.

Kamery XDCAM PXW-Z90 a NXCAM HXR-NX80 budou uvedeny na trh v prosinci letošního roku, model Handycam FDR-AX700 pak v průběhu října.

Sony PXW-Z90 HXR-NX80

Datum: 19. 10. 2017, Kategorie: Novinky