Nové funkce DaVinci Resolve 14

Rychlostní optimalizace
Na NAB 2017 představená beta verze DaVinci Resolve 14 obsahuje velké množství optimalizací a nových funkcí. V první řadě jde o zcela přepracované jádro pro přehrávání videa, které je v porovnání s předchozí verzí až 10x rychlejší. Krom masivních CPU a GPU optimalizací byl implementován lepší multithreading, rychlejší vykreslování uživatelského rozhraní, podpora technologie Apple Metal atd. To činí z verze DaVinci Resolve 14 nejrychlejší v historii programu; práce je svižná i v případě rozsáhlých projektů s tisícovkami videí. Přehrávání a pohyb v časové ose jsou plynulé, navíc byla implementována akcelerace přehrávání formátu H.264 pro editaci 4K videí i na méně výkonných konfiguracích, např, laptopech.

Fairlight
Audio
Verze DaVinci Resolve 14 také implementuje audio technologie legendární značky Fairlight. Pulty Fairlight jsou využívány pro postprodukci zvukové složky filmů i televizních pořadů a jsou vyhlášené svou vynikající zvukovou kvalitou a rychlostí. Díky audio technologiím Fairlight získávají uživatelé programu DaVinci Resolve obrovskou sadu nástrojů pro záznam, editaci, míchání a mastering zvukových nahrávek, včetně 3D audio formátů 5.1, 7.1, Dolby a dokonce i 22.2. Špičkový audio engine je optimalizován pro rozlišení 24 bitů / 48 kHz a je zárukou extrémně nízké latence, a to i v případě velkého množství stop. S volitelnou kartou Fairlight Audio Accelerator je systém schopen zpracovat až 1.000 stop v reálném čase včetně ekvalizérů, dynamických procesorů a dalších plug-inů pro každou stopu. Lze rovněž zaznamenávat až 96 kanálů při simultánním přehrávání až 150 audio stop, v reálném čase! Takové možnosti zpracování audio nahrávek nenabízí žádný konkurenční program!

Nové audio jádro
Fairlight v DaVinci Resolve 14 nabízí vícestopé zpracování zvuku včetně sběrnic Main/Sub/Aux pro mastering a export do několika formátu najednou. Každý kanál virtuálního mixážního pultu nabízí šestipásmový parametrický ekvalizér, expendér/šumovou bránu a kompresor/limitér v reálném čase. Nechybí také funkce pro změnu délky stopy bez přeladění nebo automatizační nástroje. Automatizovat lze každý parametr, včetně VST plug-inů.

Krom editačních a mixážních funkcí nabízí DaVinci Resolve 14 také sofistikované nástroje pro vícekanálový záznam zvuku, které jsou v porovnání s konkurenčními programy nepoměrně dokonalejší. Uživatelé mohou nahrávat dialogové stopy nebo kompletní symfonický orchestr při současném náhledu video i audio stop v reálném čase. Poslechové funkce zvládají pracovat se sběrnicemi šířky až 24 kanálů a monitorovat prostřednictvím až 16 různých sad poslechových monitorů. Díky tomu lze poslech realizovat i v profesionálních kinosálech.

Verze
DaVinci Resolve 14 podporuje také volitelnou audio akcelerační kartu Fairlight Audio Accelerator. Ta odemyká podporu pro zpracování až 1.000 stop s nulovou latencí a zpracování EQ, dynamiky a až 6 VST plug-inů v reálném čase pro každý kanál. I bez akcelerační karty bude většina moderních konfigurací schopna zpracovat více než 60 kanálů v reálném čase. DaVinci Resolve 14 je také schopen spolupracovat se zvukovými pulty značky Fairlight pro postprodukci nejnáročnějších projektů! Pokročilá architektura audio sběrnic dále usnadní zpracování různých jazykových mutací pořadů v reálném čase a simultánní export do různých formátů.

Blackmagic DaVinci Resolve 14

Simultánní síťové zpracování projektů
Bohatá paleta funkcí pro editaci a barevné úpravy videa i postprodukci audio nahrávek vytváří nutnost dělby práce: několik uživatelů pracujících simultánně na stejném projektu. A zde přicházejí ke slovu nové funkce pro spolupráci několika uživatelů v reálném čase – podporují simultánní editaci videa, barevné korekce a zpracování zvukové složky projektu. Uživatelé na pozici asistentů střihu mohou připravovat materiál, zatímco editor již realizuje střih, kolorista pracuje na barevných úpravách a mistr zvuku míchá dialogové stopy a hudební doprovod. Vše v rámci jednoho projektu, v reálném čase.

Nové funkce pro uzamykání binů, klipů a časové osy dovolují jednotlivým uživatelům bezpečně pracovat na specifických částech projektu, aniž by si navzájem přepisovali úpravy. Nechybí také integrovaný klient pro komunikaci mezi uživateli DaVinci Resolve bez nutnosti externího internetového připojení. Zabezpečená komunikační aplikace je zvláště důležitá pro pracoviště, která nejsou – v rámci ochrany před neoprávněným přístupem k datům – připojena k internetu. Nový nástroj pro porovnávání časových os usnadňuje vyhledávání a konsolidaci rozdílů v úpravách mezi různými verzemi projektů. Software DaVinci Resolve 14 navíc nevyžaduje zakoupení dalších serverů nebo specializovaných systémů pro správu obsahu.

Nové funkce pro simultánní spolupráci více uživatelů eliminují nutnost importovat, exportovat nebo konvertovat projekty před zahájením úprav. Uživatelé již také nemusejí čekat, až bude zcela dokončen střih a mohou ihned zahájit úpravy barevnosti videa nebo zvukových stop. Přepnutí mezi rozhraními pro editaci, barevné úpravy a zvukovou postprodukci je realizováno jediným kliknutím! Možnost paralelního zpracování projektů uspíší rutinní úkony a zvýší kreativitu uživatelů.

Střihové funkce

Krom rychlostních optimalizací se mohou střihači těšit také z nové trimovací funkce „Slip and Slide” dovolující trimovat materiál během jeho přehrávání. Nově lze ukládat presety uživatelského rozhraní, zobrazovat obsah několika binů najednou a otevírat několik oken binů zároveň. DaVinci Resolve 14 nabízí rovněž vylepšené zobrazení značek, oddělené nástroje pro střih audia a videa, či editaci zvuku se sub-frame přesností.

Barevné korekce
Koloristům je ve verzi
DaVinci Resolve 14 určeno přes 20 nových Resolve FX filtrů usnadňujících odstranění prachu, retuše defektů způsobených vadnými pixely snímačů nebo deformování obrazu. Fantastická nová funkce pro virtuální make-up automaticky detekuje obličeje, sleduje jejich jednotlivé partie a dovoluje snadno aplikovat vyhlazení pleti, úpravy pleťových tónů, zesvětlení očí, ale i změnu barvy rtů. To vše bez nutnosti manuální tvorby masek! Verze 14 obsahuje dále nové funkce pro stabilizaci pohybu a integraci efektů do natočených záběrů.

Datum: 05. 05. 2017, Kategorie: Novinky