Nejnovější YouTube videa pořadu Sesame Street natočena kamerou Blackmagic Cinema Camera - Tisková zpráva

Korporace Blackmagic Design, na českém a slovenském trhu zastoupená firmou Syntex, oznámila, že režiséři Josh a Jason Diamondovi (The Diamond Brothers) natočili nová videa pro YouTube kanál legendárního dětského pořadu Sesame Street, pomocí kamery Blackmagic Cinema Camera. Videa „Can You Tell-y Me How to Get to a Billion?“ a „Counting the 'You's in YouTube“ byla vytvořena pro neziskovou společnost Sesame Workshop. Na čtyřdenním natáčení se dále podílel kameraman Timur Civan a nezávislý kolorista Juan Salvo, který k postprodukci projektu využil software DaVinci Resolve od Blackmagic Design.

Natáčení do formátu ProRes bylo velkou výhodou, snadno jsme tak mohli nastavit ideální poměr citlivosti a clonového čísla. Všechny postavičky mají chlupy a další velmi jemné detaily,“ uvedl Josh Diamond. „Možnost vyzkoušet několik záběrů s různým nastavením, vyjmout SSD a zkusit záběry vyklíčovat v After Effects bez nutnosti kopírovat je z SSD disku, přinesla velké ušetření času. Mohli jsme vše pečlivě porovnat již při nastavování kamery a vyhnuli se tak problémům při postprodukci. Nebylo nutné data konvertovat do jiného formátu.

Na některých lokacích pracoval štáb pouze 40 minut, nezbývalo proto mnoho času na nastavování techniky před samotným natáčením, na nakládání vybavení, ani na následný přejezd na další lokaci.


Nemohli jsme si lokace předem prohlédnout, takže jsme dorazili na natáčení bez přípravy, s malou sadou světel a kamerou Blackmagic Cinema Camera. Kamera je malá, lehká a není třeba ji doplňovat velkým množstvím příslušenství. Mohli jsme ji nechat upnutou v kamerové kleci, stačilo jen zapnout kameru a točit,“ doplnil Josh Diamond. „A s 13 clonovými čísly dynamického rozsahu jsme si mohli dovolit luxus přirozeného osvětlení. V některých záběrech jsme použili jediné vyplňovací světlo a natáčeli. Stejně snadno jsme mohli zamezit přepálení záběrů.

Blackmagic Cinema Camera Sesame Street

S náhledem dle normy Rec.709 na displeji kamery a s externím náhledovým SDI monitorem měl štáb dokonalou představu o kvalitě záběrů a nemusel se zdržovat instalací velkého náhledového pracoviště v často dosti stísněných lokacích.

Mohli jsme dorazit na plac, během pěti sekund obhlédnout celou lokaci, promyslet si záběr a začít natáčet. Dokonce jsme natáčeli ve školce plné tří a čtyřletých dětí, které vám na požádání dlouho neposedí,“ uvedl dále Diamond. „Všestrannost a snadnost použití kamery Blackmagic Cinema Camera byly klíčem k úspěchu celého natáčení.

S kamerou Blackmagic Cinema Camera jsem mohl jsem natáčet po dobu šesti hodin bez přestávky, což nám umožnilo nejen plnit harmonogram prací, ale dokonce natočit extra záběry, a to s velmi malým štábem,“ prohlásil kameraman Timur Civan. „Kamera Blackmagic Cinema Camera nám poskytla vzhledem ke své váze nejvyšší možnou obrazovou kvalitu. Byli jsme schopni vytvořit záběry kvalitativně srovnatelné s výstupem trojnásobně drahých kamer, ovšem při poloviční váze a komplexnosti kamerového rigu. Kamera je úžasně skladná, produkuje ovšem záběry filmové kvality.

Blackmagic Cinema Camera Sesame Street

Záběry byly natočeny do formátu ProResHQ, sestříhány ve společnosti Sesame Workshop a následně odeslány k barevnému zpracování. Kolorista Juan Salvo upravil kontrast, expozici a saturaci záběrů tak, aby byly záběry z jednotlivých lokací sladěny.

"
Tonalita materiálu byla vynikající a díky kolorovacím nástrojům aplikace Resolve bylo zpracování záběrů hračkou,“ prozradil Salvo. „Téměř v každém záběru jsem použil nástroje pro sekundární korekce, funkce Power Window a křivky. A díky ovládací konzoli jsem měl každou funkci doslova na dosah ruky, což značně šetřilo čas. Resolve mi navíc umožnil renderovat náhledové i finální verze projektu v reálném čase.

O kameře Blackmagic Cinema Camera

Revoluční digitální filmová kamera Blackmagic Cinema Camera nabízí 13 clonových čísel dynamického rozsahu, velký 2,5K senzor, integrovaný SSD rekordér se sběrnicí schopnou pojmout datové toky formátů CinemaDNG RAW, ProRes a DNxHD, zabudovaný dotykový LCD displej s možností přímého zadávání metadat, symetrické audio vstupy realizované prostřednictvím 1/4“ TRS konektorů a přepínatelné mezi mikrofonní a linkovou úrovní, vysokorychlostní rozhraní Thunderbolt, 3Gb/s HD-SDI výstup a chlazený snímač pro minimální obrazový šum. Je nabízena ve variantách s EF bajonetem (pro objektivy EF a ZE včetně elektronického ovládání clony) nebo s pasivním bajonetem MFT (Micro Four Thirds).

Blackmagic Cinema Camera byla navržena pro bezchybnou spolupráci se střihovým software, např. s aplikacemi Final Cut Pro X a Avid Media Composer. Na rozdíl od jiných kamer – které často používají specializované souborové formáty nekompatibilní s populárními střihovými programy, což značně komplikuje následnou postprodukci natočených záběrů – nepoužívá Blackmagic Cinema Camera proprietární kodek, pouze prověřené a otevřené standardy. RAW soubory jsou ukládány do formátu CinemaDNG, HD video pak do formátů ProRes a DNxHD, které jsou kompatibilní s programy Final Cut Pro X, Avid Media Composer a dalšími.Tělo kamery Blackmagic Cinema Camera je vyrobeno z hliníkové slitiny a je nejen velmi pevné, ale i atraktivně vypadající. Celý design kamery byl navíc podřízen požadavkům pro maximální přenositelnost a nízkou váhu.


Klíčové vlastnosti kamery Blackmagic Cinema Camera:

  • 2,5K snímač pro dokonalý obraz a snadnou postprodukci

  • Dynamický rozsah 13 clonových čísel umožňuje pořizovat dokonalé záběry ve filmové kvalitě.

  • Integrovaný SSD port dovoluje zaznamenávat RAW sekvence s vysokým datovým tokem nebo dlouhé komprimované video záběry.

  • Otevřené souborové formáty kompatibilní s populárním střihovým software. Např. 12bitové RAW soubory CinemaDNG, Apple ProRes a Avid DNxHD. Žádné proprietární kodeky.

  • Žádná speciální rozhraní. Standardní 1/4“ TRS mikrofonní/linkové vstupy, 3Gb/s HD-SDI BNC konektory, sluchátkový výstup, Thunderbolt rozhraní, dálkové ovládání LANC a standardní konektor pro napájení 12-30VDC.

  • Kapacitní dotykový LCD displej pro nastavení parametrů kamery a zadávání metadat.

  • Dvě verze. Model EF kompatibilní s EF nebo ZE objektivy a model MFT pro použití s objektivy typu Micro Four Thirds nebo s jinými (např. PL) prostřednictvím adaptérů.

  • Podporuje 2,5K a 1080 HD rozlišení při snímkovacích frekvencích 24, 25, 29,97 a 30 fps.

  • Thunderbolt port umožňuje přímý záznam z kamery do pracovní stanice pomocí přiloženého programu Media Express a živé sledování vlnových průběhů signálu díky aplikaci Blackmagic UltraScope.

  • Balení obsahuje plnou verzi software DaVinci Resolve 9.x pro barevné korekce.


Dostupnost
Kamera Blackmagic Cinema Camera je již dostupná na českém i slovenském trhu, za cenu 66.959 Kč, resp. 2.495 EUR bez DPH.


Fotografie pro tisk

Fotografie všech produktů společnosti Blackmagic Design naleznete na adrese
www.blackmagicdesign.com/press/images. Fotografie z natáčení naleznete zde.

O společnosti Blackmagic Design

Produkty společnosti Blackmagic Design jsou špičkou v oblasti editace videa, digitálních filmových kamer, barevných korektorů, monitoringu videa, signálových přepínačů, diskových rekordérů, monitorů vlnových průběhů a software pro restaurování filmového materiálu, ve filmové, postprodukční i televizní branži. Karty pro nahrávání videa řady Blackmagic Design DeckLink odstartovaly revoluci v kvalitě a dostupnosti. Produkty řady DaVinci pro barevné úpravy videa dominují filmovému a televiznímu trhu již od roku 1984 a byly oceněny Emmy™, televizní obdobou filmových Oscarů. Blackmagic Design pokračují v tvorbě inovativních produktů na poli stereoskopické produkce a zpracování 4K videa. Společnost Blackmagic Design byla založena specialisty v oboru postprodukce a střihu videa a má pobočky v U.S.A., Spojeném království, Japonsku, Singapuru a Austrálii. Více informací získáte na webu
www.blackmagicdesign.com.

O společnosti Syntex

Pražská společnost Syntex byla založena roku 1994 s cílem distribuovat produkty a řešení pro přepis animací z počítače na video, počítačovou grafiku, profesionální střih a zpracování videa. V Čechách patří k průkopníkům a etablovala se jako spolehlivý a silný partner v oboru digitálního zpracování obrazu i zvuku. Syntex se věnuje distribuci produktů, technické podpoře i poradenství v mnoha odvětvích obrazové i zvukové produkce a postprodukce. Od roku 1999 je zákazníkům na Slovensku k dispozici dceřinná společnost, se sídlem v Bratislavě. Společnost Syntex je distributorem produktů Blackmagic Design pro český a slovenský trh. Více viz www.syntex.cz.