Livestream: Pět tipů pro streamování rozhovorů

1. Zvolte správné řešení

Při volbě streamovací aplikace s funkcí vzdálených rozhovorů je velice důležité ověřit její spolehlivost, audiovizuální kvalitu a snadnost použití. Noví uživatelé často volí software pro videokonference, pro živé vysílání ale nejde o ideální řešení. Tím je dedikovaná, profesionální aplikace. Řada programů pro streaming, vč. Livestream Studio, obsahuje funkce pro integraci rozhovorů se vzdálenými hosty. Přidání interview do vašeho pořadu v aplikaci Livestream Studio je jednoduchost sama: pokud má váš host webkameru a prohlížeč Google Chrome, můžete mu zaslat unikátní URL adresu vygenerovanou programem Livestream Studio. Po jejím otevření dojde automaticky k aktivaci webkamery a navázání spojení s vaším programem Livestream Studio.

2. Otestujte své postupy
Před prvním vysíláním musíte své řešení otestovat. Požádejte hosta o zkoušku před zahájením vysílání, abyste mohli ověřit funkčnost vašeho pracovního řetězce. Během zkoušky otestujete správné fungování vaší kamery, audio techniky, enkodéru a především vašeho internetového připojení. Vy i váš host byste měli být připojení pomocí pevného připojení. Připojení prostřednictvím ethernetového kabelu, namísto Wi-Fi, zaručí podstatně vyšší stabilitu. Bez stabilního připojení může mít vaše vysílání výpadky apod.

3. Nacvičujte
Vaše první interview nepůjde hladce. Zkuste si celé vysílání předem procvičovat a monitorovat výsledek online, abyste měli lepší představu, co váš divák uvidí. Po otestování celého pracovního řetězce můžete rozhovor nacvičovat s kolegy nebo přáteli. Projděte si několikrát seznam otázek. Po důkladném procvičení se dostaví důležitá sebejistota v den vysílání.

4. Vzhled studia
Při živém vysílání musíte udělat dobrý dojem na první pokus. Před vysíláním rozhovorů věnujte pozornost vašemu studiu i okolí vašeho hosta. Není třeba použít studiovou osvětlovací techniku: i několik vhodně umístěných LED světel zbaví vaše video přebytečného kontrastu a zajistí rovnoměrné osvětlení. Pokud váš host nedisponuje stejným vybavením, požádejte jej alespoň o vysílání z reprezentativní, dobře osvětlené místnosti. Pokud tuto místnost nelze vybavit osvětlovací technikou, doporučte alespoň rozmístění několika stolních lamp tak, aby poskytovaly rovnoměrné, nepřímé osvětlení. Stropní osvětlení, zvláště pak zářivky, mohou způsobit přílišný kontrast a bledé barvy.


5. Mějte distribuční strategii
Právě jste odvysílali skvělé interview, ale co dál? Je načase přemýšlet o distribuční strategii. Je důležité i nadále komunikovat s vašimi diváky a propagovat váš další, chystaný pořad. S vaším účtem služby Livestream máte snadný přístup k archivu pořadů. Můžete sdílet videa z vašeho pořadu prostřednictvím všech sociálních platforem. Každé takové video má unikátní embedovací kód pro jeho snadné zobrazení na vašich webových stránkách a webu vašeho hosta. Video si samozřejmě můžete i stáhnout a dále jej editovat. Požádejte také vašeho hosta, aby video sdílel se svými fanoušky. Livestream používá takovou strategii např. u série webinářů Livestream Learn. Jakmile pořad skončí, společnost Livestream o něm ihned publikuje blog včetně možnosti sledovat jeho záznam.

Na závěr
Těchto pět základních tipů je odrazovým můstkem do světa online rozhovorů. Nezapomeňte si vždy před zahájením a po skončení pořadu udělat čas na otestování techniky, zkoušky rozhovorů a komunikaci s vašimi diváky. Po nějaké době pro vás bude živé vysílání hračka! Originál tohoto článku a další rady v AJ naleznete zde.

Livestream Interviews Studio 4

Datum: 04. 09. 2017, Kategorie: Novinky