Francouzský státní kinematografický fond restauruje historické snímky pomocí DaVinci Resolve – tisková zpráva

TISKOVÁ ZPRÁVA

8. prosince 2014

Výrobce profesionální audiovizuální techniky Blackmagic Design, na českém a slovenském trhu zastoupený společností Syntex, oznámil, že francouzský státní kinematografický fond „Centre National du Cine?ma et de l’image anime?e“ zrestauroval průkopnický němý film Les Mise?rables, který v roce 1924 natočil Henri Fescourt. Autoři restaurátorského zásahu použili software
DaVinci Resolve a převedli celý film do digitální podoby s rozlišením 4K.

Filmové laboratoře fondu CNC využijí software DaVinci Resolve a linuxovou pracovní stanici se čtveřicí GPU karet i v budoucnu, pro restaurování a barevné úpravy dalších filmových snímků ze svého bohatého archivu. Součástí postprodukčního řetězce jsou také produkty Blackmagic Design
DeckLink 4K a UltraStudio 4K pro záznam a přehrávání videa a plug-in Easy DCP pro export filmů do digitálních distribučních formátů.

Během práce na filmu Les Mise?rables použil pětičlenný restaurátorský tým filmový 4K skener k naskenování 17 kotoučů originálních nitrátových negativů. K sestavení filmu do původní podoby a k zrestaurování naskenovaných filmových políček byl nasazen software DaVici Resolve. Fond CNC vlastní rovněž kratší, kolorovanou verzi filmu, díky čemuž mohli restaurátoři vytvořit dvě verze: černobílou a kolorovanou, která simulovala původní barvy kratší edice snímku.

Vedoucí týmu, Nicolas Ricordel, který byl zodpovědný za digitální část restaurátorského procesu, uvedl: „
Černobílá verze si kladla za cíl zachovat původní podobu originálu, takže nám originální nitrátové negativy posloužily jako předloha a úpravy kontrastu, gamy nebo zisku byly minimální. Následně jsme tento projekt použili jako odrazový můstek pro tvorbu kolorované verze, kde nám byl předlohou kratší, kolorovaný snímek. DaVinci Resolve bez problémů pracuje i s DPX soubory ve stupních šedi, což bylo vzhledem k délce filmu a nárokům na diskový prostor velice vítané.

Systém DaVinci Resolve poslouží ke zpracování rozsáhlého filmového archivu CNC, jehož historie sahá až k samotným počátkům odvětví,“ dodal Jeff Ferriol ze společnosti Magic Hour, která byla zodpovědná za dodání pracoviště DaVinci Resolve. „Dodali jsme systém, který je dostatečně výkonný pro zpracování i velice náročných restaurátorských projektů a zároveň poskytuje moderní funkce využívané při postprodukci vysokorozpočtových hollywoodských filmů.

Úkolem CNC je propagovat francouzskou filmovou a televizní tvorbu široké divácké obci. V dnešním digitálním věku je proto důležité vytvářet rozsáhlý digitální archiv, který vdechne historii francouzské kinematografie nový život,“ dodal vedoucí filmových laboratoří CNC, Daniel Borenstein. První představení zrestaurovaného filmu proběhne 13. prosince 2014 v Theatre National, ve městě Toulouse.

Blackmagic Design DaVinci Resolve Les Miserables

Fotografie pro tisk
Fotografie všech produktů společnosti Blackmagic Design naleznete na adrese www.blackmagicdesign.com/press/images.

O společnosti Blackmagic Design
Produkty společnosti Blackmagic Design jsou špičkou v oblasti editace videa, digitálních filmových kamer, barevných korektorů, monitoringu videa, signálových přepínačů, diskových rekordérů, monitorů vlnových průběhů a software pro restaurování filmového materiálu, ve filmové, postprodukční i televizní branži. Karty pro nahrávání videa řady Blackmagic Design DeckLink odstartovaly revoluci v kvalitě a dostupnosti. Produkty řady DaVinci pro barevné úpravy videa dominují filmovému a televiznímu trhu již od roku 1984 a byly oceněny Emmy™, televizní obdobou filmových Oscarů. Blackmagic Design pokračují v tvorbě inovativních produktů na poli stereoskopické produkce a zpracování 4K videa. Společnost Blackmagic Design byla založena specialisty v oboru postprodukce a střihu videa a má pobočky v U.S.A., Spojeném království, Japonsku, Singapuru a Austrálii. Více informací získáte na webu www.blackmagicdesign.com.

O společnosti Syntex
Pražská společnost Syntex byla založena roku 1994 s cílem distribuovat produkty a řešení pro přepis animací z počítače na video, počítačovou grafiku, profesionální střih a zpracování videa. V Čechách patří k průkopníkům a etablovala se jako spolehlivý a silný partner v oboru digitálního zpracování obrazu i zvuku. Syntex se věnuje distribuci produktů, technické podpoře i poradenství v mnoha odvětvích obrazové i zvukové produkce a postprodukce. Od roku 1999 je zákazníkům na Slovensku k dispozici dceřinná společnost, se sídlem v Bratislavě. Společnost Syntex je distributorem produktů Blackmagic Design pro český a slovenský trh. Více viz www.syntex.cz.