Druhý štáb nové adaptace „War and Peace” televize BBC natáčel kamerami Blackmagic – tisková zpráva

TISKOVÁ ZPRÁVA

10
. února 2016

Výrobce profesionální audiovizuální techniky Blackmagic Design, na českém a slovenském trhu zastoupený firmou Syntex, ohlásil, že
kamery Blackmagic Production Camera 4K byly jedním ze dvou typů použitých při natáčení nové adaptace románu „Vojna a mír” Lva Nikolajeviče Tolstého. Šestidílné drama britské televizní stanice BBC natočil kameraman George Steel a barevně upravil kolorista Simone Grattarola v aplikaci DaVinci Resolve Studio.

Režisér Tom Harper, kameraman George Steel („The Woman in Black 2: Angel of Death”, „Black Mirror”), kolorista Simone Grattarola („Peaky Blinders”, „War Book”) a scénárista Andrew Davies („Pride and Prejudice”) vytvořili novou televizní podobu Tolstého románové ságy, která sleduje osudy ruské šlechty během napoleonských válek.

Režisér a kameraman druhého štábu Stephen Hall sáhl po digitálních filmových kamerách Blackmagic Production Camera 4K; jedna byla použita jako hlavní, druhá byla uzpůsobena pro ruční natáčení. „Kamera byla nedocenitelná. V prvním dílu je záběr knížete Andreje Bolkonského zahaleného v mlžném oparu, pak následuje střih na detail. Takový záběr jsme mohli získat pouze díky akčnímu natáčení z ruky,” vysvětlil Steel.

Je velice výhodné mít malou kameru vhodnou pro natáčení z ruky, která poskytuje stejnou obrazovou kvalitu, jako vaše hlavní kamera. Díky tomu můžeme reagovat na nenadálé situace.Díky této flexibilitě natočil George Steel také jeden ze svých oblíbených záběrů: „V jedné citově vypjaté scéně se postava, kterou ztvárnil Jessie Buckley, snaží vyrovnat se ztrátou blízké osoby. Neměli jsme v natáčecím harmonogramu volno, proto jsme tuto scénu natočili během 45 minut obědové pauzy!” Stejně kreativně mohl kameraman přistupovat také k leteckým záběrům. Přístroj Production Camera 4K byl nesen optokoptérou a natáčel například netradiční záběry dialogů. „Například v jedné scéně sledujeme otce a syna kráčející sněhem, z ptačí perspektivy,” dodal Steel.

Barevné úpravy realizoval Simone Grattarola ze studia Time Based Arts. „Nikdy jsem nepracoval na projektu s takovou hloubkou a mnohovrstevným příběhem. Všech šest epizod spojuje komplikovaná narativní linka a stejně složité obrazové ztvárnění, které se vyvíjejí v čase.

Aby byl výsledný dojem maximálně homogenní, pracovali jsme na dvou dílech najednou. A jakmile jsme dokončili třetí a čtvrtý díl, vrátili jsme se k úvodní i druhé epizodě a změnili barevné úpravy tak, aby se vše přirozeně rozvíjelo. Totéž se opakovalo i v případě posledních dvou epizod. V televizní branži je takový přístup opravdovým luxusem, ale produkce souhlasila s jeho nezbytností.

Pro bojové scény připravil
Grattarola vzhled ručně kolorované fotografie. „Nejdříve jsem vše desaturoval a následně v paralelních vrstvách aplikace DaVinci Resolve zpětně zvýraznil některé tóny. Resolve mi umožnil vytvořit historizující, nadčasový vzhled pomocí moderních metod.

Režisér se zasloužil o modernizaci celého příběhu, vdechl mu nový život,dodal Steel. „A Simone Gattarola se postaral o sofistikované, minimalistické úpravy, které působí velice přirozeně. Diváci si obrazové ztvárnění i barevné úpravy vychutnají teprve po zhlédnutí všech šesti dílů!

Blackmagic Production Camera 4K

Fotografie pro tisk
Fotografie všech produktů společnosti Blackmagic Design naleznete na adrese www.blackmagicdesign.com/press/images.

O společnosti Blackmagic Design
Produkty společnosti Blackmagic Design jsou špičkou v oblasti editace videa, digitálních filmových kamer, barevných korektorů, monitoringu videa, signálových přepínačů, diskových rekordérů, monitorů vlnových průběhů a software pro restaurování filmového materiálu, ve filmové, postprodukční i televizní branži. Karty pro nahrávání videa řady Blackmagic Design DeckLink odstartovaly revoluci v kvalitě a dostupnosti. Produkty řady DaVinci pro barevné úpravy videa dominují filmovému a televiznímu trhu již od roku 1984 a byly oceněny Emmy™, televizní obdobou filmových Oscarů. Blackmagic Design pokračují v tvorbě inovativních produktů na poli stereoskopické produkce a zpracování 4K videa. Společnost Blackmagic Design byla založena specialisty v oboru postprodukce a střihu videa a má pobočky v U.S.A., Spojeném království, Japonsku, Singapuru a Austrálii. Více informací získáte na webu www.blackmagicdesign.com.

O společnosti Syntex
Pražská společnost Syntex byla založena roku 1994 s cílem distribuovat produkty a řešení pro přepis animací z počítače na video, počítačovou grafiku, profesionální střih a zpracování videa. V Čechách patří k průkopníkům a etablovala se jako spolehlivý a silný partner v oboru digitálního zpracování obrazu i zvuku. Syntex se věnuje distribuci produktů, technické podpoře i poradenství v mnoha odvětvích obrazové i zvukové produkce a postprodukce. Od roku 1999 je zákazníkům na Slovensku k dispozici dceřinná společnost, se sídlem v Bratislavě. Společnost Syntex je distributorem produktů Blackmagic Design pro český a slovenský trh. Více viz www.syntex.cz.

Datum: 10. 02. 2016, Kategorie: Novinky