DaVinci Resolve 10 pomohl na svět akčnímu filmu „Need for Speed“ – tisková zpráva

TISKOVÁ ZPRÁVA

24. března 2014

Výrobce audio a video techniky Blackmagic Design, na českém a slovenském trhu zastoupený firmou Syntex, oznámil, že aplikace DaVinci Resolve 10 byla použita nezávislým koloristou Toddem Osbornem pro barevné úpravy hollywoodského trháku „Need for Speed“. Osborne pracoval na vyhlášeném on-line 2K DI pracovišti postprodukční společnosti Bandito Brothers během prezentací záběrů.

Díky příkladné spolupráci během postprodukce jsme mohli s barevným vyzněním filmu pracovat podstatně dříve, než je zvykem. Barevnost filmu se tak vyvíjela postupně se střihem záběrů,“ uvedl Mark Graziano z DreamWorks Studios. „Tato spolupráce nám také umožnila promítat záběry ve vyšším rozlišení a ve vyšší kvalitě.

S 2K DI vybavením a specialisty studia Bandito Brothers jsme mohli důležitá promítání realizovat v maximální kvalitě a se značným předstihem pěti až šesti měsíců před termínem odevzdání. Namísto typicky šíleného tempa před blížící se uzávěrkou jsme mohli zdokonalovat obrazovou stránku snímku postupně.

Studio Bandito Brothers dodalo také obarvený 2K materiál pro konverzi do 3D. Dle vyjádření Marka Graziana je takový postup velice netradiční – tvůrci stereoskopické konverze mohou s obarvenými záběry pracovat jen vzácně. Díky této skutečnosti byla konverze filmu do stereoskopické podoby podstatně jednodušší.

Předlohou filmu „Need for Speed“ je populární série stejnojmenných počítačových her. Todd Osborne měl za úkol zvýšit autenticitu jednotlivých záběrů, ale také dodat hutnou atmosféru prostřednictvím vysoké saturace a kontrastu obrazu. Osborne použil software DaVinci Resolve 10 pro vtažení diváků do napínavého děje prostřednictvím řeči barev a stínů.

Kameraman Shane Hurlbut mne seznámil s prací fotografa Todda Hida, a právě jeho fotografie se staly inspirací pro přirozený, zároveň však poutavý vzhled záběrů,“ vysvětlil Todd Osborne. „Na plátně se střídají zelené, žluté a modré tóny, chladné a teplé barvy v protikladu a měkkých přechodech, přesto se stále patrnými zdroji světla. Funkce Power Windows, tonální křivky, barevné klíče a další funkce DaVinci Resolve byly nezbytnými pomocníky.

Todd Osborne dále prozradil, že některé ze závodních scén bylo nutné barevně upravit nejen pro zvýšení dramatičnosti, ale také pro docílení konzistentního vzhledu. „
V jedné lokaci se střídalo slunečné počasí s bouřkovými mračny a takový nesoulad může na diváky působit rušivě. Použil jsem Power Windows, klíče a křivky pro sladění záběrů v jediný oblačný celek reprezentovaný chladnými barvami, ale i zvýšenou saturací pro dramatičtější atmosféru,“ vysvětlil Osborne.

V pouštní krajině Red Rock Canyon byly naopak problémy s nejednotnou barevností červených skal. Měli jsme představu teplých, žlutých odstínů, které by dobře korespondovaly s horkem a napětím lokace, ale v některých případech vypadaly skály spíše chladně. Navíc se zde střídají exteriérové záběry se scénami natočenými uvnitř automobilů. Funkce pro sledování pohybu aplikace DaVinci Resolve zde byly k nezaplacení!

Todd Osborne se mohl v řadě případů spolehnout na funkce pro automatické sledování pohybu. „
Funkce pro sledování pohybu jsou velice důležité,“ uvedl dále Osborne. „Nástroje pro automatický tracking fungují v DaVinci Resolve perfektně. Některé záběry jsou pro automatiku příliš rychlé a musíte sledování nastavit ručně, to se ale v DaVinci Resolve stává spíše výjimečně. Ohromně to šetří čas. Navíc jsou všechny funkce velice snadno použitelné, nemusím tedy myslet na technický rámec tvorby. Namísto toho se mohu plně věnovat obrazu a kreativnímu procesu.

Nepoužíváme pouze systém DaVinci Resolve – produkty značky Blackmagic Design jsou páteří našeho studia, mj. vlastníme i router Videohub, různé karty řady DeckLink a SSD rekordéry HyperDeck Studio Pro. Jsme poctěni, že možností našeho proacoviště pro barevné korekce využil umělec Markova formátu,“ uvedl Jacob Rosenberg, ředitel studia Bandito Brothers. „Režisér filmu Scott Waugh je spoluzakladatelem studia a také autorem střihu. „Need for Speed“ byl pro nás osobním projektem a investovali jsme do něj maximum našich schopností.Fotografie pro tisk
Fotografie všech produktů společnosti Blackmagic Design naleznete na adrese
www.blackmagicdesign.com/press/images.

O společnosti Blackmagic Design
Produkty společnosti Blackmagic Design jsou špičkou v oblasti editace videa, digitálních filmových kamer, barevných korektorů, monitoringu videa, signálových přepínačů, diskových rekordérů, monitorů vlnových průběhů a software pro restaurování filmového materiálu, ve filmové, postprodukční i televizní branži. Karty pro nahrávání videa řady Blackmagic Design DeckLink odstartovaly revoluci v kvalitě a dostupnosti. Produkty řady DaVinci pro barevné úpravy videa dominují filmovému a televiznímu trhu již od roku 1984 a byly oceněny Emmy™, televizní obdobou filmových Oscarů. Blackmagic Design pokračují v tvorbě inovativních produktů na poli stereoskopické produkce a zpracování 4K videa. Společnost Blackmagic Design byla založena specialisty v oboru postprodukce a střihu videa a má pobočky v U.S.A., Spojeném království, Japonsku, Singapuru a Austrálii. Více informací získáte na webu
www.blackmagicdesign.com.

O společnosti Syntex
Pražská společnost Syntex byla založena roku 1994 s cílem distribuovat produkty a řešení pro přepis animací z počítače na video, počítačovou grafiku, profesionální střih a zpracování videa. V Čechách patří k průkopníkům a etablovala se jako spolehlivý a silný partner v oboru digitálního zpracování obrazu i zvuku. Syntex se věnuje distribuci produktů, technické podpoře i poradenství v mnoha odvětvích obrazové i zvukové produkce a postprodukce. Od roku 1999 je zákazníkům na Slovensku k dispozici dceřinná společnost, se sídlem v Bratislavě. Společnost Syntex je distributorem produktů Blackmagic Design pro český a slovenský trh. Více viz www.syntex.cz.