DaVinci Resolve 10 od Blackmagic Design v prodeji – Tisková zpráva

TISKOVÁ ZPRÁVA

 

8. listopadu 2013


Blackmagic Design, přední výrobce profesionální audiovizuální techniky na českém a slovenském trhu zastoupený firmou Syntex, vydal DaVinci Resolve 10, bezplatnou aktualizaci software pro barevné korekce. DaVinci Resolve 10 je významný upgrade, který obsahuje nástroje pro práci na natáčecích lokacích, nové střihové funkce, podporu pro plug-iny standardu OpenFX a další novinky.

Zároveň byla vydána i nová verze bezplatné edice DaVinci Resolve Lite pro Mac OS X a Windows systémy. DaVinci Resolve Lite nově obsahuje podporu Ultra HD standardu a rozšířenou kompatibilitu s GPU kartami.

Vývoj aplikace DaVinci Resolve 10 byl podřízen záměru zjednodušit integraci různých softwarových nástrojů používaných ve filmové a televizní branži, díky možnosti přenášet projekty mezi programem DaVinci Resolve a dalšími střihovými aplikacemi, např. produkty Final Cut Pro, Avid a Premiere Pro.

Přístup k postprodukci se mění a stále více projektů je předzpracováno přímo na natáčecích lokacích. Osvětlení a další aspekty záběru jsou často ověřovány na místě, aplikací barevných korekcí, DaVinci Resolve 10 proto přináší nové nástroje pro zjednodušení práce operátorů mimo studio. Nová funkce Resolve Live umožňuje aplikovat barevné úpravy přímo na živý video vstup, včetně primárních a sekundárních korekcí, křivek, nástrojů Power Window a dalších funkcí. Nastavení nástrojů může být uloženo a následně aplikováno na soubory importované z kamery.

DaVinci Resolve 10 obsahuje vylepšené nástroje pro střih videa a pro dokončení střihových prací realizovaných v jiných editačních aplikacích. Uživatelé budou moci importovat jednotlivé scény zpracované na offline pracovištích a dokončit celý projekt v programu DaVinci Resolve 10, s původními RAW soubory importovanými přímo z kamery, pro podstatně kvalitnější obrazovou kvalitu výstupu. Scény lze kdykoliv znovu exportovat a přepracovat na offline editačním pracovišti. Střihači tak mohou snáze používat své oblíbené programy.

Nové střihové funkce umožňují provádět vícestopou editaci videa včetně 16 kanálů audia na každý importovaný klip. Počet video a audio stop v projektu není softwarově omezen; audio může být zpracováváno synchronně s obrazem nebo nezávisle. Software obsahuje široké možnosti střihu videa, včetně funkcí ripple, roll, slide a slip, a také náhled mezilehlých in a out bodů ve dvou nezávislých oknech.

Blackmagic Design DaVinci Resolve 10

Je tedy například možné importovat projekt z aplikace Final Cut Pro X obsahující video soubory s různou snímkovou frekvencí a formáty, několika zvukovými stopami a s barevnými korekcemi. DaVinci Resolve 10 umožní import takového projektu prostřednictvím XML a jeho další online zpracování, za použití původních RAW souborů z kamery. Uživatelé Final Cut Pro X tak budou moci použít program DaVinci Resolve 10 pro dokončení svého projektu a pro tvorbu finálních Digital Cinema Package souborů přímo z RAW dat.

Mezi střihovými funkcemi produktu DaVinci Resolve 10 nechybí ani sofistikovaný titulkovač pro statické i dynamické titulky, dovolující nastavit typ a velikost písma, podobu stínu nebo pozici titulku. Časová osa programu podporuje klipy složené z několika video a audio stop, dovoluje rovněž pracovat se stereoskopickým materiálem, tedy se samostatnými stopami pro levé a pravé oko diváka. DaVinci Resolve 10 přiřadí oba stereoskopické kanály automaticky na základě pojmenování souborů a časového kódu.

Funkce pro barevné korekce byly ve verzi DaVinci Resolve 10 obohaceny o možnost použití neomezeného množství OpenFX plug-inů na stopu. Stejně tak není omezeno množství aplikovaných nástrojů Power Window. Novinkami jsou dále: nový nástroj Gradient Power Window pro překrytí obrazu barevným přechodem, možnost kopírovat a vkládat sledovací data, pohybové efekty včetně prostorově i časově závislé redukce šumu nebo pohybového rozostření.

DaVinci Resolve 10 byl vylepšen i v oblasti distribuce kopií. Nově zobrazuje zvukovou stopu při exportu projektu a podporuje nástroj EasyDCP pro rendering projektů přímo do distribučních souborů Digital Cinema Package. DaVinci Resolve 10 umožňuje rendering Digital Cinema Package souborů z původních RAW dat, v nejvyšší možné kvalitě 32 bitů s plovoucí desetinnou čárkou. Pro aktivaci této funkce je nutné zakoupení licence produktu EasyDCP. DaVinci Resolve 10 dále rozšiřuje svou podporu souborových formátů o standardy JPEG 2000 a AVI a je tak nyní schopen pracovat prakticky s libovolnými video daty.

Z nové verze DaVinci Resolve 10 máme opravdu velikou radost. Je to významná aktualizace s řadou střihových funkcí, časově závislými efekty, OpenFX plug-iny a v neposlední řadě i množstvím nástrojů pro zpracování dat přímo na natáčecích lokacích,“ uvedl ředitel společnosti Blackmagic Design, Grant Petty. „Na aktualizaci jsme měli ohromně pozitivní ohlas a řada významných světových studií s verzí DaVinci Resolve 10 již pracuje. S více než padesátkou novinek jde o jednu z nejvýznamnějších aktualizací v celé 30leté historii programu.

O produktu DaVinci Resolve

DaVinci Resolve společnosti Blackmagic Design je špičkovým řešením pro barevné korekce videa na platformách Mac OS X, Windows a Linux. Software DaVinci Resolve podporuje více funkcí pro barevné korekce v reálném čase, než jakýkoliv jiný systém, protože není limitován výkonem počítače na kterém je spuštěn. Tuto výkonnostní bariéru překonává pomocí akcelerace výpočtů prostřednictvím GPU pro výpočty v reálném čase, a to i u velmi komplexních projektů. DaVinci Resolve nabízí fantastický výkon při nízkých nákladech, výkon je navíc škálovatelný přidáním dalších GPU jednotek pro práci se 4K rozlišením, stereoskopickým videem, či real-time práci s RAW soubory kamer Blackmagic Cinema Camera, ARRI, RED a Sony F65, F55 či F5. DaVinci Resolve je kompatibilní se systémy Mac, Windows a Linux. Bezplatná verze DaVinci Resolve Lite běží na platformách Mac OS X a Windows.

Dostupnost a cena
Aktualizace software DaVinci Resolve 10 je k dispozici bezplatně na webu společnosti Blackmagic Design, pro všechny registrované uživatele programu.

Fotografie pro tisk
Fotografie všech produktů společnosti Blackmagic Design naleznete na adrese www.blackmagicdesign.com/press/images.

O společnosti Blackmagic Design
Produkty společnosti Blackmagic Design jsou špičkou v oblasti editace videa, digitálních filmových kamer, barevných korektorů, monitoringu videa, signálových přepínačů, diskových rekordérů, monitorů vlnových průběhů a software pro restaurování filmového materiálu, ve filmové, postprodukční i televizní branži. Karty pro nahrávání videa řady Blackmagic Design DeckLink odstartovaly revoluci v kvalitě a dostupnosti. Produkty řady DaVinci pro barevné úpravy videa dominují filmovému a televiznímu trhu již od roku 1984 a byly oceněny Emmy™, televizní obdobou filmových Oscarů. Blackmagic Design pokračují v tvorbě inovativních produktů na poli stereoskopické produkce a zpracování 4K videa. Společnost Blackmagic Design byla založena specialisty v oboru postprodukce a střihu videa a má pobočky v U.S.A., Spojeném království, Japonsku, Singapuru a Austrálii. Více informací získáte na webu www.blackmagicdesign.com.

O společnosti Syntex
Pražská společnost Syntex byla založena roku 1994 s cílem distribuovat produkty a řešení pro přepis animací z počítače na video, počítačovou grafiku, profesionální střih a zpracování videa. V Čechách patří k průkopníkům a etablovala se jako spolehlivý a silný partner v oboru digitálního zpracování obrazu i zvuku. Syntex se věnuje distribuci produktů, technické podpoře i poradenství v mnoha odvětvích obrazové i zvukové produkce a postprodukce. Od roku 1999 je zákazníkům na Slovensku k dispozici dceřinná společnost, se sídlem v Bratislavě. Společnost Syntex je distributorem produktů Blackmagic Design pro český a slovenský trh. Více viz www.syntex.cz.