Blackmagic Design vydávají DaVinci Resolve 11 – tisková zpráva

Nová verze obsahuje inovace v oblasti online střihu, přidává nové, snáze použitelné funkce pro barevné korekce a také nástroje pro správu dat.

TISKOVÁ ZPRÁVA

6. srpna 2014

Společnost Blackmagic Design, na českém a slovenském trhu zastoupená firmou Syntex, vydala DaVinci Resolve 11, novou verzi svého barevného korektoru. Aktualizace obsahuje přes 100 nových střihových a efektových funkcí, včetně novinek v oblasti online střihu, klonování médií, kontextového trimování, barevných korekcí a funkcí pro spolupráci více uživatelů na jedné časové ose.

Nový software DaVinci Resolve 11 přináší přes 70 nových střihových funkcí vyžádaných profesionálními střihači. Mezi nejvýznamnější modernizace patří podpora dvou monitorů a tradiční funkce jako JKL trimování, zvukové prolínačky a plně nastavitelné klávesové zkratky. Trimovací nástroje jsou kontextové, DaVinci Reslve automaticky predikuje potřebný typ střihu dle pozice kurzoru. Tyto nástroje značně šetří čas odbouráním nutnosti přepínat nástroje a možností trimovat několik stop najednou.

DaVinci Resolve 11 dále obsahuje nový editor klíčových snímků založený na křivkách a integrovaný do časové osy programu. Klíčové snímky jsou nově přehledně zobrazeny pod jednotlivými stopami. Uživatelé také mohou používat a animovat Open FX plug-iny přímo v časové ose a používat plug-iny jako přechodové efekty.

Nové možnosti pro spolupráci více uživatelů na stejném projektu dovolují zpracovávat stejnou časovou osu na několika pracovních stanicích najednou. Jeden z operátorů může např. vytvářet barevné korekce, zatímco jiný provádí sestřih materiálu. Změny prováděné v projektu jsou automaticky aktualizovány na všech připojených pracovních stanicích. Tyto funkce jsou určeny především velkým pracovním skupinám a studiím, která pracují na velice náročných projektech, např. celovečerních filmech a televizních seriálech.

Blackmagic Design DaVinci Resolve 11

Významným zlepšením je také dokonalejší přenos projektů mezi DaVinci Resolve 11 a střihovou aplikací Apple Final Cut Pro X. To bylo umožněno především integrací nových střihových funkcí, a tedy i funkčnímu překryvu obou produktů. Díky tomu budou moci nezávislí filmoví tvůrci používající střihový software Final Cut Pro X realizovat barevné korekce v profesionálních postprodukčních studiích.

Funkce pro barevné korekce byly doplněny o nástroje pro úpravu RAW dat způsobem známým z fotografických aplikací. Uživatelé z řad fotografů ocení novou paletu Camera RAW s nastaveními ovlivňujícími stíny i světlé části obrazu, barevnost, saturaci, množství detailů ve středních tónech, zisk nebo kontrast. Tyto nové funkce DaVinci Resolve 11 výrazně zjednodušují zpracování RAW dat s širokým dynamickým rozsahem v reálném čase.

Dalším rozšířením funkční sady programu jsou technologie pro zálohování souborů z digitálních filmových kamer. Nový klonovací nástroj kopíruje celé disky nebo paměťové karty simultánně na několik zálohovacích disků a následně zkontroluje integritu všech kopií. Tato funkce je obsažena i v bezplatné verzi DaVinci Resolve Lite a může být použita v součinnosti s přenosnými počítači přímo na natáčecích lokacích.

Významnou modernizací je také unikátní funkce pro automatické barevné korekce pomocí natočeného nebo vyfotografovaného barevného vzorníku. Nová funkce analyzuje natočené standardní barevné vzorníky a automaticky vytvoří primární barevné korekce, přestože byly jednotlivé záběry natočeny za různých světelných podmínek.

Verze DaVinci Resolve 11 obsahuje též optimalizace zvyšující rychlost zpracování obrazu pomocí OpenCL akcelerace na nových počítačích Apple Mac Pro. Díky duálním GPU kartám je nový Mac Pro vhodným nástrojem pro zpracování Ultra HD dat v 32bitovém YRGB prostoru s plovoucí desetinnou čárkou.

S více než jedním milionem uživatelů programu DaVinci Resolve máme velmi dobrý přehled o tom, jaké funkce si přáli střihači pracující na vysokorozpočtových filmech nebo televizních seriálech. Tyto požadavky jsme zahrnuli do verze DaVinci Resolve 11. DaVinci Resolve není jen nejpokročilejším systémem pro barevné korekce, nyní je také plně vybaveným systémem pro online střih a dokončovací práce,“ uvedl Grant Petty, ředitel korporace Blackmagic Design. „Od vydání první beta verze jsme obdrželi řadu pozitivních ohlasů od koloristů i střihačů, kteří s aplikací DaVinci Resolve pracují denně. Jsme velice vděční za pomoc i rady naší uživatelské základny!

Dostupnost
DaVinci Resolve 11 je k dispozici zdarma pro všechny uživatele programu, a to ve verzích pro Linux, Windows nebo Mac OS X. Noví uživatelé si mohou vyzkoušet bezplatnou edici programu DaVinci Resolve 11 Lite, která podporuje rozlišení až do Ultra HD a systémy Windows nebo Mac OS X.

Fotografie pro tisk
Fotografie všech produktů společnosti Blackmagic Design naleznete na adrese www.blackmagicdesign.com/press/images.

O společnosti Blackmagic Design
Produkty společnosti Blackmagic Design jsou špičkou v oblasti editace videa, digitálních filmových kamer, barevných korektorů, monitoringu videa, signálových přepínačů, diskových rekordérů, monitorů vlnových průběhů a software pro restaurování filmového materiálu, ve filmové, postprodukční i televizní branži. Karty pro nahrávání videa řady Blackmagic Design DeckLink odstartovaly revoluci v kvalitě a dostupnosti. Produkty řady DaVinci pro barevné úpravy videa dominují filmovému a televiznímu trhu již od roku 1984 a byly oceněny Emmy™, televizní obdobou filmových Oscarů. Blackmagic Design pokračují v tvorbě inovativních produktů na poli stereoskopické produkce a zpracování 4K videa. Společnost Blackmagic Design byla založena specialisty v oboru postprodukce a střihu videa a má pobočky v U.S.A., Spojeném království, Japonsku, Singapuru a Austrálii. Více informací získáte na webu www.blackmagicdesign.com.

O společnosti Syntex
Pražská společnost Syntex byla založena roku 1994 s cílem distribuovat produkty a řešení pro přepis animací z počítače na video, počítačovou grafiku, profesionální střih a zpracování videa. V Čechách patří k průkopníkům a etablovala se jako spolehlivý a silný partner v oboru digitálního zpracování obrazu i zvuku. Syntex se věnuje distribuci produktů, technické podpoře i poradenství v mnoha odvětvích obrazové i zvukové produkce a postprodukce. Od roku 1999 je zákazníkům na Slovensku k dispozici dceřinná společnost, se sídlem v Bratislavě. Společnost Syntex je distributorem produktů Blackmagic Design pro český a slovenský trh. Více viz www.syntex.cz.