Blackmagic Design uvádějí DaVinci Resolve 16.2 – tisková zpráva

TISKOVÁ ZPRÁVA

10. března 2020

Výrobce profesionální audiovizuální techniky Blackmagic Design, na českém a slovenském trhu zastoupený společností Syntex, uvedl novou verzi 16.2 aplikace DaVinci Resolve pro střih audiovizuálního materiálu, barevné korekce a vizuální efekty. Nová bezplatná aktualizace je již ke stažení a obsahuje významné novinky v sekci Fairlight pro zvukovou postprodukci.

Sekce Fairlight nyní nabízí podstatně snazší a rychlejší editaci zvukových stop v časové ose pomocí klávesnice a myši díky novému režimu Edit Selection, který využívá funkce dříve vyhrazené pouze pro editaci prostřednictvím mixážních pultů Fairlight. Nový editační režim zrychluje střih, prolínání i posun stop pomocí myši. Nově lze rovněž snadno zvětšovat zobrazení stop v časové ose nebo renderovat aplikované efekty do nových stop.

Značné zvýšení uživatelského komfortu přináší též možnost přidat do časové osy větší množství médií najednou nejen horizontálně do jedné, ale i vertikálně do několika stop. Zjednodušena byla také konverze vícekanálových stop do skupin, kopírování stop mezi několika časovými osami, duplikace stop, či export do filmových a vysílacích formátů. Další novinkou je přichytávání kurzoru na okraje snímků bez nutnosti zvětšení zobrazení časové osy a plná podpora pro 3D standard MPEG-H.

DaVinci Resolve 16.2 rovněž přináší vylepšenou podporu zvukové knihovny Blackmagic Fairlight Sound Library díky možnosti vyhledávat v metadatech: pro vyhledání zvukového efektu není nutné znát jméno cílového souboru. Nově je k dispozici také automatické třídění plug-inů dle kategorií, výrobců, či dle uživatelského tagu „Favorite“.

Stránka Fairlight nabízí rovněž index projektu ve stylu ostatních sekcí programu: zobrazuje seznam použitých médií s možností okamžitého vyhledání jejich pozice na časové ose. Index rovněž dovoluje umlčet několik zvolených médií najednou, odemykat/uzamykat je pro záznam, či je přemísťovat v rámci časové osy.

Nová verze dále přináší modernizovaný import a export AAF soupisek. AAF sekvence lze nyní importovat přímo do aktuální časové osy včetně možnosti konverze vícekanálových stop do skupin a podpory Broadcast Wave formátu. Při exportu do AAF je nově podporováno prolnutí stop.

Novinkami na poli mixáže jsou např.: nový preset ekvalizéru v sekci Inspector pro odstranění problematických frekvencí, nový měřící plug-in zobrazující úrovně stop nebo skupin i pokud jsou uzavřeny panely Monitoring či Mixer, nový dolnopropustní filtr pro snazší použití efektů v LFE kanálu surround projektů, či dedikované ovládací prvky pro směrování stop ve vertikálním směru u 3D projektů. Nastavení ekvalizéru stop lze nově měnit v sekci Inspector panelu Editor, nechybí ani možnost ukládat/vyvolávat presety ekvalizéru. Funkce pro kopírování/vkládání nastavení nyní podporují všechny atributy vč. ekvalizéru, automatizace a zisku.

Úrovně klipů je nyní možné měnit relativně či je resetovat, z Fairlight Editoru lze stejně snadno odstraňovat také zalnutí a vylnutí klipů. Ke značnému zrychlení práce přispívá i možnost ukládat nastavení zobrazení stop, volit automatizační křivky pomocí klávesnice a zadávat časový kód relativně k aktuální časové pozici.

Zrychleno bylo také nahrávání a přepínání časových stop v sekci Edit u projektů s velkým počtem audio stop. Složené klipy je nyní možné definovat pomocí In a Out bodů pro snazší volbu médií v sekci Edit. Rozšířena byla taktéž podpora metadat v panelu Media Pool u zvukových souborů obsahujících až 24 kanálů. Média i časové osy lze duplikovat ve stejném binu pomocí příkazů Copy/Paste. Uživatelé z řad koloristů ocení vyšší stabilitu programu u projektů, na kterých spolupracuje větší množství uživatelů. Média je nově možné řadit na základě metadat včetně klíčových slov a tagů pro podstatně rychlejší vyhledávání médií.

Blackmagic Design DaVinci Resolve 16.2

Novinky v DaVinci Resolve 16.2

 • Větší uživatelský komfort při editaci na časové ose sekce Fairlight
 • Snazší použití zvukové knihovny Blackmagic Fairlight Sound Library
 • Nové automatické třídění plug-inů
 • Vylepšení na poli monitoringu a směrování stop u prostorových formátů zvuku
 • Zdokonalený index stop sekce Fairlight
 • Rozšířený import a export AAF soupisek
 • Větší kompatibilita s projekty ze starších verzí systému Fairlight
 • Řada vylepšení u FairlightFX filtrů
 • Nové editační funkce vč. importu a přepínání časových os
 • Rychlejší kopírování/vkládání souborů v Media Poolu
 • Podpora formátů nových kamer a standardů
 • Nové funkce pro koloristy vč. Smart Filterů

Dostupnost a cena
Aktualizace DaVinci Resolve 16.2 je dostupná k bezplatnému stažení z webu spol. Blackmagic Design.

Fotografie pro tisk
Fotografie všech produktů společnosti Blackmagic Design naleznete na adrese www.blackmagicdesign.com/press/images.

O společnosti Blackmagic Design
Produkty společnosti Blackmagic Design jsou špičkou v oblasti editace videa, digitálních filmových kamer, barevných korektorů, monitoringu videa, signálových přepínačů, diskových rekordérů, monitorů vlnových průběhů a software pro restaurování filmového materiálu, ve filmové, postprodukční i televizní branži. Karty pro nahrávání videa řady Blackmagic Design DeckLink odstartovaly revoluci v kvalitě a dostupnosti. Produkty řady DaVinci pro barevné úpravy videa dominují filmovému a televiznímu trhu již od roku 1984 a byly oceněny Emmy™, televizní obdobou filmových Oscarů. Blackmagic Design pokračují v tvorbě inovativních produktů na poli stereoskopické produkce a zpracování 4K videa. Společnost Blackmagic Design byla založena specialisty v oboru postprodukce a střihu videa a má pobočky v U.S.A., Spojeném království, Japonsku, Singapuru a Austrálii. Více informací získáte na webu www.blackmagicdesign.com.

O společnosti Syntex
Pražská společnost Syntex byla založena roku 1994 s cílem distribuovat produkty a řešení pro přepis animací z počítače na video, počítačovou grafiku, profesionální střih a zpracování videa. V Čechách patří k průkopníkům a etablovala se jako spolehlivý a silný partner v oboru digitálního zpracování obrazu i zvuku. Syntex se věnuje distribuci produktů, technické podpoře i poradenství v mnoha odvětvích obrazové i zvukové produkce a postprodukce. Od roku 1999 je zákazníkům na Slovensku k dispozici dceřinná společnost, se sídlem v Bratislavě. Společnost Syntex je distributorem produktů Blackmagic Design pro český a slovenský trh. Více viz www.syntex.cz.