Blackmagic Design představují UltraStudio 4K s technologií Thunderbolt™ 2 – Tisková zpráva

TISKOVÁ ZPRÁVA

31. října, 2013

Výrobce profesionální audiovizuální techniky Blackmagic Design,
na českém a slovenském trhu zastoupený firmou Syntex, ohlásil nový model střihové karty UltraStudio 4K, který je prvním zařízením svého druhu s podporou extrémně rychlé technologie Thunderbolt 2. Nové UltraStudio 4K nahrazuje předchozí model a stojí cca 20.000 Kč bez DPH.

Oblíbený produkt UltraStudio 4K je atraktivní zařízení pro nabírání a přehrávání videa určené k montáži do přístrojových skříní a založené na technologii Thunderbolt 2 vyvinuté korporací Intel®. Čelní panel je vytvořen z odolné hliníkové slitiny a osazen barevným LCD displejem i snadno použitelnými přepínači vstupů. Díky svému atraktivnímu vzhledu se hodí k použití nejen v rámci přístrojových místností, ale i pro stolní použití. Zadní panel nabízí prakticky všechny typy audio a video rozhraní, včetně 6G-SDI, HDMI 4K, analogových komponentních/S-Video/kompozitních nebo symetrických analogových a digitálních AES/EBU konektorů. Uživatelé mohou snadno připojit téměř všechny typy videí, kamer, monitorů apod.

S novým rozhraním Thunderbolt 2, které je schopné přenášet data rychlostí až 20 Gb/s, získává UltraStudio 4K nové možnosti pro zpracování videa s vysokou kvalitou a snímkovou frekvencí. Uživatelé budou moci zaznamenávat a přehrávat Ultra HD 4K YUV video se snímkovou frekvencí 60 fps a Ultra HD 4K RGB video s frekvencí 30 fps, a to prostřednictvím integrovaného 6G-SDI rozhraní. Díky průchozímu Thunderbolt vstupu lze k produktu UltraStudio 4K připojit až šest dalších zařízení, např. rychlých diskových polí.

Blackmagic Design UltraStudio 4K

UltraStudio 4K dokáže pracovat s prakticky libovolným televizním standardem díky 6G-SDI rozhraní a automatické detekci SD, HD, Ultra HD a 4K formátů. To z něj činí ideální řešení pro postprodukční i televizní studia, pro střih videa, barevné korekce, animaci, tvorbu vizuálních efektů apod. UltraStudio 4K se hodí též k práci se stereoskopickým videem, podporuje totiž jak dvoukanálový, tak jednokanálový prokládaný či Side-By-Side režim. Prokládané stereoskopické video kóduje každý kanál jako půlsnímek do jediného kanálu a souboru, lze jej tedy snadno zpracovávat pomocí běžně dostupných střihových aplikací.

Pro uživatele produktu UltraStudio 4K se rovněž chystá nová aktualizace Desktop Video 10. Ta přinese zásadní změnu v architektuře ovladačů vytvořenou s cílem optimalizovat karty UltraStudio 4K pro nové, výkonnější počítače a náročné Ultra HD televizní formáty, které vyžadují extrémní datové toky. Například uživatelé barevného korektoru DaVinci Resolve 10 budou díky novým ovladačům pro UltraStudio 4K moci simultánně zaznamenávat a přehrávat video pro barevné korekce živého videa. To značně usnadní svícení filmových lokací a umožní lépe komunikovat režisérům, koloristům a kameramanům při navrhování vzhledu filmu, přímo během natáčení.

Rychlost nového rozhraní Thunderbolt 2 je neskutečná!“ uvedl ředitel společnosti Blackmagic Design, Grant Petty. „Těší nás, že jsme první společností na světě, která uvedla na trh střihovou kartu s touto technologií! A díky nově chystaným výkonným počítačům s technologií Thunderbolt 2 budou moci uživatelé pracovat s více kanály 4K videa a zpracovávat více vrstev efektů a barevných korekcí v reálném čase.

Klíčové vlastnosti produktu UltraStudio 4K

 • Single-Link 6G-SDI resp. Dual-Link 3G-SDI rozhraní s podporou SD, HD až po 1080p60 a 4K DCI.

 • Kompatibilní s počítači Mac vybavenými rozhraním Thunderbolt™ 2 a Thunderbolt.

 • Plná podpora re-synchronizace u SDI vstupů.

 • HDMI vstup a výstup s podporou SD a HD formátů až po 1080p60, 3D (Frame Packing) a 4K.

 • Komponentní analogový vstup a výstup, s přepínáním do S-Video a kompozitních režimů.

 • 2 kanály symetrického analogového audia. Dodatečný vstup Cinch s konzumní úrovní.

 • 2 kanály AES/EBU nesymetrického zvuku.

 • Vstup a výstup časového kódu na konektorech XLR.

 • Synchronizační vstup (Genlock, Tri-sync).

 • RS-422 port pro ovládání videí s protokolem Sony™.

 • Podporuje záznam a přehrávání nekomprimovaného 8/10bitového videa i videa komprimovaného.

 • Podporuje zpracování Ultra HD a 4K DCI videa v režimech Single-Link 6G-SDI nebo Dual -Link 3G-SDI a HDMI.

 • Dovoluje pracovat se stereoskopickým videem v režimech Side by Side, Line by Line, Top and Bottom a Frame Packing prostřednictvím HDMI portu.

 • Zaznamenává a přehrává stereoskopické video v režimech Side by Side, Line by Line, Top and Bottom a Dual-Stream prostřednictvím SDI rozhraní.

 • Nabízí integrované funkce pro Up, Down a Cross konverzi během přehrávání.

 • Obsahuje hardwarové funkce pro klíčování SD a HD videa.

 • Podporuje Final Cut Pro X , Avid Media Composer 7®, Adobe® Premiere® Pro CC, Adobe® Photoshop® CC, Adobe ® After Effects® CC , DaVinci Resolve a další aplikace.

 • Součástí dodávky je také bezplatné SDK.

 • Podporuje bezplatnou verzi barevného korektoru DaVinci Resolve Lite.

Dostupnost a cena
UltraStudio 4K je již v prodeji, za cca 20.000 Kč bez DPH.

Fotografie pro tisk
Fotografie všech produktů společnosti Blackmagic Design naleznete na adrese www.blackmagicdesign.com/press/images.

O společnosti Blackmagic Design
Produkty společnosti Blackmagic Design jsou špičkou v oblasti editace videa, digitálních filmových kamer, barevných korektorů, monitoringu videa, signálových přepínačů, diskových rekordérů, monitorů vlnových průběhů a software pro restaurování filmového materiálu, ve filmové, postprodukční i televizní branži. Karty pro nahrávání videa řady Blackmagic Design DeckLink odstartovaly revoluci v kvalitě a dostupnosti. Produkty řady DaVinci pro barevné úpravy videa dominují filmovému a televiznímu trhu již od roku 1984 a byly oceněny Emmy™, televizní obdobou filmových Oscarů. Blackmagic Design pokračují v tvorbě inovativních produktů na poli stereoskopické produkce a zpracování 4K videa. Společnost Blackmagic Design byla založena specialisty v oboru postprodukce a střihu videa a má pobočky v U.S.A., Spojeném království, Japonsku, Singapuru a Austrálii. Více informací získáte na webu www.blackmagicdesign.com.

O společnosti Syntex
Pražská společnost Syntex byla založena roku 1994 s cílem distribuovat produkty a řešení pro přepis animací z počítače na video, počítačovou grafiku, profesionální střih a zpracování videa. V Čechách patří k průkopníkům a etablovala se jako spolehlivý a silný partner v oboru digitálního zpracování obrazu i zvuku. Syntex se věnuje distribuci produktů, technické podpoře i poradenství v mnoha odvětvích obrazové i zvukové produkce a postprodukce. Od roku 1999 je zákazníkům na Slovensku k dispozici dceřinná společnost, se sídlem v Bratislavě. Společnost Syntex je distributorem produktů Blackmagic Design pro český a slovenský trh. Více viz www.syntex.cz.