Blackmagic Design představují nový, výkonný switcher ATEM 2 M/E Production Studio 4K – Tisková zpráva

TISKOVÁ ZPRÁVA

9. dubna 2014

Nová režie pro živé vysílání podporuje SD, HD a Ultra HD video z až 20 6G-SDI zdrojů a nabízí technologii SuperSource, DVE efekty a mnoho dalších funkcí!

Společnost Blackmagic Design, na českém a slovenském trhu zastoupená firmou Syntex, uvedla na právě probíhajícím veletrhu NAB 2014 produkt ATEM 2 M/E Production Studio 4K, nový, vysoce výkonný switcher s podporou Ultra HD videa, 20 6G-SDI vstupy a technologií SuperSource pro vrstvení videa. Již v prodeji za 2.945 EUR bez DPH.

Produkt ATEM 2 M/E Production Studio 4K si mohou návštěvníci NAB 2014 prohlédnout na stánku #SL219 firmy Blackmagic Design.

Nová režie ATEM 2 M/E Production Studio 4K je vybavena 20 nezávislými SD, HD nebo Ultra HD 4K vstupy včetně synchronizace. Switcher nabízí veškeré funkce, které uživatelé očekávají u špičkových zařízení tohoto druhu, včetně barevného klíčování, prolínaček, DVE efektů, knihovny médií, downstream klíčů, funkcí pro míchání zvuku, dvou multi-view výstupů a 6G-SDI i HDMI 4K rozhraní.

Tento nový profesionální model v řadě
ATEM Production Studio disponuje stejnými, špičkovými funkcemi jako ostatní režie ATEM, navíc ovšem přináší technologií SuperSource pro vrstvení videí. Díky SuperSource mohou uživatelé pracovat nezávisle s pěti separátními vrstvami videa, včetně 4 efektů obraz v obraze a 4 barevných klíčů přiřazených libovolným video vstupům. SuperSource dovoluje vytvářet komplexní vícekamerová interview, případně jiné záběry vyžadující efekt obraz v obraze, přičemž veškeré M/E jednotky, klíčovací a DVE efektové moduly jsou k dispozici pro jiné úlohy.

ATEM 2 M/E Production Studio 4K podporuje standard 6G-SDI; mezi formáty SD, HD a Ultra HD lze libovolně přepínat. Ultra HD představuje v porovnání s běžným HD videem čtyřnásobné rozlišení a umožňuje pracovat s obrazem o rozlišení 3840 x 2160! Nové standardy 6G-SDI a HDMI 4K jsou schopné pracovat s Ultra HD signálem pomocí jediného kabelu. I v režimu Ultra HD je ovšem režie schopná konvertovat výstup do standardního HD rozlišení, v reálném čase.

Produkt ATEM 2 M/E Production Studio 4K je umístěn v elegantním, odolném šasi s hliníkovým čelním panelem výšku 2U. Čelní panel hostí tlačítka dovolující přepínat mezi šesti nezávislými pomocnými výstupy, signál na nich přítomný pak lze monitorovat na 5“ LCD displeji umístěném tamtéž. Přepínání pomocných výstupů je určeno k nastavení zařízení i k přepínání během živého vysílání.

Součástí výbavy režie ATEM 2 M/E Production Studio 4K je rovněž softwarová aplikace ATEM Software Control Panel pro systémy Mac OS X i Windows dovolující ovládat zařízení pomocí přenosného nebo stolního počítače. Poskytuje plnou kontrolu nad prolínačkami, klíči, zvukovým mixem a dalšími funkcemi. Pro uživatele, kteří preferují hardwarový ovládací panel, jsou připraveny volitelné produkty
ATEM 1 M/E Broadcast Panel nebo ATEM 2 M/E Broadcast Panel.

Switcher poskytuje dva multi-view výstupy pro náhled pořadu a zdrojů videa na jediném SDI monitoru nebo HDMI TV. Multi-view výstupy jsou down-konvertovány do HD, k náhledu videí je tedy možné použít běžně dostupné HD monitory a televize. Každý z výstupů poskytuje nezávislý náhled pořadu nebo osmi zdrojů videa.

Blackmagic ATEM 2 M/E Production Studio 4K

ATEM 2 M/E Production Studio 4K nabízí stejně kvalitní prolínačky, jako jiné profesionální režie, ovšem v nativním Ultra HD rozlišení. Uživatelům je nabízena řada efektových prolínaček a stíraček s plnou kontrolou nad jejich nastavením. Zařízení je dále vybaveno dvěma přehrávači médií, které mohou uchovávat až 32 statických snímků v Ultra HD rozlišení včetně klíčů. Tyto přehrávače jsou ideálním nástrojem pro zobrazení logotypů a další grafiky. Uživatelé ATEM 2 M/E Production Studio 4K mohou využít také dedikovaný plug-in pro Photoshop realizující přenos grafiky z Photoshopu do switcheru.

Pro snadné vrstvení videa je switcher ATEM 2 M/E Production Studio 4K vybaven 4 upstream a 2 downstream moduly pro klíčování. Upstream klíče nabízejí metody Chroma, Pattern, Shaped a Linear a jsou nezávislé na procesoru SuperSource, který nabízí dalších pět vrstev videa.

Integrovaný zvukový mixér dovoluje zpracovávat audio embedované v HDMI a SDI signálu nebo připojené pomocí analogových symetrických XLR či konzumních vstupů. Zvuk lze míchat přímo nebo prostřednictvím funkcí pro zpracování videa, které automaticky prolínají zvuk mezi přepínanými zdroji videa. Analogové vstupy lze využít pro připojení mikrofonů, míxážních pultů nebo hudebních přehrávačů.

Na rozdíl od levných režií využívá ATEM 2 M/E Production Studio 4K průmyslový operační systém pro maximální spolehlivost provozu.

Na trh se valí záplava Ultra HD televizí a uživatelé se vybavují technikou, která přinese filmový zážitek do obývacích pokojů! Naše nová režie ATEM 2 M/E Production Studio 4K obsahuje fantastické funkce za podstatně nižší cenu, než její předchůdce – nabízí nové technologie, více vstupů a samozřejmě také možnost pracovat v Ultra HD,“ uvedl ředitel firmy Blackmagic Design, Grant Petty. „Živé vysílání je nejrychlejší způsob, jak vytvořit velké množství Ultra HD obsahu. Myslíme si, že režie ATEM 2 M/E Production Studio 4K obsahuje množství vstupů i funkce, které vyhoví i největším televizním stanicím a nejnáročnějším živým pořadům!

Klíčové funkce ATEM 2 M/E Production Studio 4K
Plně vybavený 2 M/E switcher s přehrávači médií, chroma klíči, prolínačkami atd.
Umožňuje přepínat mezi normami SD, HD a Ultra HD.
2x multi-view výstupy pro zobrazení až 16 zdrojů videa, 2x náhledů a vytvářeného pořadu na HD-SDI a HDMI výstupech.
– 20x vstupů, z toho 20x 6G-SDI vstupů a 1x HDMI vstup. Všechny vstupy včetně synchronizace.
– 2x 6G-SDI výstup, 1x HDMI 4K výstup a 1x HD-SDI down-konvertovaný výstup.
– Vestavěné přehrávače médií pro 32 statických RGBA snímků v Ultra HD rozlišení a Ultra HD videa s až 180 snímky.
– 2D DVE efekty s možností nastavit pozici, velikost, rotaci apod.
– Funkce SuperSource se 4x DVE efektovými kanály a 4x klíči.
Přehrávače médií lze propojit s klíčovacími moduly.
– Prolínačky a stíračky včetně standardních SMPTE přechodových efektů.
– 4x upstream a 2x downstream klíče.
6x pomocných výstupů přepínatelných prostřednictvím tlačítek na čelním panelu.
– Funkce pro míchání embedovaných zvukových kanálů nebo samostatných zvukových vstupů.
– Symetrické audio vstupy s konektory XLR a jeden vstup typu Cinch s konzumní úrovní.
– Výstup zvukového mixu na video výstupech a na symetrických XLR výstupech.
– Interní zdroje obrazu (černá, pruhy, barevné generátory a média).
Volitelný hardwarový ovládací panel připojitelný pomocí rozhraní Ethernet. Součástí dodávky je ovládací software pro systémy Windows a Mac OS X.
Kompatibilní se všemi hardwarovými ovládacími pulty řady ATEM Broadcast Panel.
Synchronizace Black Burst a HD-Tri-Sync pro integraci režie do produkčních celků.
– Kompaktní provedení výšky 2U pro montáž do přístrojových skříní i cestovních racků.

Dostupnost
Produkt ATEM 2 M/E Production Studio 4K je již v prodeji, za 2.945 EUR bez DPH.

Fotografie pro tisk
Fotografie všech produktů společnosti Blackmagic Design naleznete na adrese www.blackmagicdesign.com/press/images.

O společnosti Blackmagic Design
Produkty společnosti Blackmagic Design jsou špičkou v oblasti editace videa, digitálních filmových kamer, barevných korektorů, monitoringu videa, signálových přepínačů, diskových rekordérů, monitorů vlnových průběhů a software pro restaurování filmového materiálu, ve filmové, postprodukční i televizní branži. Karty pro nahrávání videa řady Blackmagic Design DeckLink odstartovaly revoluci v kvalitě a dostupnosti. Produkty řady DaVinci pro barevné úpravy videa dominují filmovému a televiznímu trhu již od roku 1984 a byly oceněny Emmy™, televizní obdobou filmových Oscarů. Blackmagic Design pokračují v tvorbě inovativních produktů na poli stereoskopické produkce a zpracování 4K videa. Společnost Blackmagic Design byla založena specialisty v oboru postprodukce a střihu videa a má pobočky v U.S.A., Spojeném království, Japonsku, Singapuru a Austrálii. Více informací získáte na webu
www.blackmagicdesign.com.

O společnosti Syntex
Pražská společnost Syntex byla založena roku 1994 s cílem distribuovat produkty a řešení pro přepis animací z počítače na video, počítačovou grafiku, profesionální střih a zpracování videa. V Čechách patří k průkopníkům a etablovala se jako spolehlivý a silný partner v oboru digitálního zpracování obrazu i zvuku. Syntex se věnuje distribuci produktů, technické podpoře i poradenství v mnoha odvětvích obrazové i zvukové produkce a postprodukce. Od roku 1999 je zákazníkům na Slovensku k dispozici dceřinná společnost, se sídlem v Bratislavě. Společnost Syntex je distributorem produktů Blackmagic Design pro český a slovenský trh. Více viz
www.syntex.cz.