Blackmagic Design představují nový ovladač DaVinci Resolve Speed Editor – tisková zpráva

TISKOVÁ ZPRÁVA

11. listopadu 2020

V portfoliu značky Blackmagic Design – na českém a slovenském trhu zastoupené společností Syntex – se objevila nová kompaktní klávesnice DaVinci Resolve Speed Editor pro maximálně ergonomické ovládání sekce Cut programu DaVinci Resolve. Kombinace programu Resolve a nové klávesnice představuje významné zvýšení efektivity zejména při hrubém střihu videa. Produkt DaVinci Resolve Speed Editor je vybaven dedikovanými tlačítky pro běžné editační funkce a otočným ovladačem pro snadné procházení časové osy, a bude během zahájení prodeje dočasně nabízen spolu s plnou digitální licencí aplikace DaVinci Resolve Studio!

DaVinci Resolve Speed Editor bude v prodeji během listopadu 2020 za 7.065 Kč bez DPH.

Tradiční software pro střih videa nutí uživatele odbavovat velké množství médií primárně prostřednictvím myši: A to je velice pomalý způsob práce zejména při editaci zpravodajských pořadů, reklam nebo výukových a demonstračních videí. Historický způsob lineárního střihu z páskových médií posloužil jako předloha k sekci Cut v programu DaVinci Resolve: Ta dovoluje snadno procházet média dle časového kódu pomocí funkce Source Tape. Stačí stisknout tlačítko Source a procházet veškerá média v čase pomocí otočného ovladače pultu DaVinci Resolve Speed Editor! Pro maximální přehlednost je aktuálně procházený soubor zvýrazněn v binu; a po provedení střihu je možné okamžitě dále procházet virtuální páskové médium...

Vkládání počátečních a koncových bodů pro střih je jedním z nejčastěji prováděných úkonů, proto je klávesnice Speed Editor vybavena velkými, snadno přístupnými In a Out tlačítky. Díky tomu lze provádět sestřih obouruč: pravou rukou ovládá operátor transportní funkce a levou provádí střih pomocí vkládání počátečních/koncových bodů a tlačítek editačních funkcí. Opuštění aktuální zdrojové „pásky“ v Binu lze provést stiskem tlačítka Escape.

Spolu s uvedením nové klávesnice došlo rovněž k modernizaci sekce Cut aplikace Resolve pro maximální využití společného potenciálu. Editační funkce nyní inteligentně detekují místo v časové ose pro vložení materiálu, ve většině případů tedy není nutné manuálně vkládat In/Out body. Po provedení střihu nyní také zůstává program v režimu procházení zdrojové „pásky“ a je tedy možné pracovat bez přerušení. A díky integrovanému, vysoce kvalitnímu otočnému ovladači, lze střih a procházení médií provádět s maximální přesností. Velký ovladač s hladkým chodem představuje velice pohodlnou a vysoce efektivní alternativu k práci pomocí běžné klávesnice a myši.

Stejně efektivní je nyní vkládání prolínacích efektů. Již není nutné přetahovat jednotlivé efekty myší do časové osy: Aktivaci efektů lze nyní provést stiskem jediného tlačítka klávesnice Resolve Speed Editor! Při procházení časové osy tak lze snadno aktivovat i odstranit prolínací efekty: Odstranění efektu lze jednoduše provést stiskem tlačítka Cut (resp. Smooth Cut); stiskem tlačítka Dissolve je přidán prolínací efekt se základním nastavením jeho délky. Inteligentní indikátory časové osy napoví, které střihové body jsou aktuálně aktivní.

Na rozdíl od modelu DaVinci Resolve Editor Keyboard eliminuje nový kompaktní model rozměrnou QWERTY klávesnici a obsahuje pouze nejnutnější ovládací prvky pro maximálně efektivní sestřih materiálu. Navíc mají některá tlačítka také alternativní funkci, kterou je možné aktivovat podržením nebo dvojím stisknutím tlačítka v rychlém sledu. Tím bylo docíleno velice kompaktních rozměrů při zachování dostačující nabídky ovládaných funkcí. Navíc jsou tlačítka uspořádána do funkčních skupin pro vyšší přehlednost.

Klávesa Escape, snadno dosažitelná v levém horním rohu prostřední skupiny tlačítek, slouží k rychlému odvolání (některých) provedených úkonů. Např. v sekci Sync Bin lze jejím prostřednictvím odvolat volbu kamery a přejít tak zpět do multiview zobrazení. Dvojím stisknutím Escape pak lze provést odvolání poslední provedené změny.

Výše zmíněná sekce Sync Bin je novinkou na poli multikamerového střihu dovolující rychle najít videa se stejným časovým kódem, jaký má na časové ose aktuálně procházený materiál. Relevantní videa jsou zobrazena v přehledném multiview zobrazení a k jejich zvolení stačí použít odpovídající tlačítko Cam 1–9.

Tlačítko Audio Level značně usnadňuje nastavení úrovní zvuku: Stačí jej podržet a pomocí otočného ovladače nastavit zvuk na požadovanou úroveň. Jeho dvojím stisknutím lze vložit do časové osy značku, následným podržením je také možné nastavit barvu této značky. Červeně zbarvené tlačítko Full Screen slouží k aktivaci celoobrazovkového náhledu, např. k prezentaci výstupu klientům. Jeho dvojím stisknutím dojde zároveň k okamžitému zahájení přehrávání od místa posledního střihu.

Tlačítko Transition pak dovoluje rychle aktivovat prolínací efekt; stisknutí a podržení vyvolá navíc paletu dostupných efektů. Klávesa Split provede čistý střih v místě kurzoru, pakliže se v daném místě již střih nalézá, dojde naopak ke spojení segmentů. Stiskem a podržením téže klávesy lze následně přesouvat klip ve vertikálním směru časové osy, a to pomocí otočného ovladače. Stiskem klávesy Snap je aktivována funkce přichytávání objektů v časové ose; stiskem a podržením je umožněna rychlá změna okna náhledu. Tlačítko Ripple Delete odstraní aktivní klip a posune následující videa pro zaplnění takto vzniklé mezery v časové ose.

Sekce kláves Cam 1–9 dovoluje rychle zvolit kýženou kameru v multimakerovém režimu Sync Bin. Podržením klávesy a posouváním otočného ovladače lze přímo vkládat záběry odpovídající délky do časové osy. Tato funkce je pojmenována Live Override a lze ji aktivovat (dočasně) výše zmíněným postupem, případně (trvale) pomocí klávesy stejného jména.

Panel DaVinci Resolve Speed Editor je dále vybaven rozhraním Bluetooth a interním akumulátorem pro plně bezdrátový provoz. K připojení k počítačům (a nabíjení) lze využít rozhraní USB.

DaVinci Resolve Speed Editor

Základní funkce DaVinci Resolve Speed Editor

  • Rychlé procházení natočeného materiálu v režimu Source Tape
  • Dedikované klávesy In/Out pro určení počátečních/koncových bodů
  • Zcela nové pracovní režimy pro rychlý hrubý střih
  • Pohodlné trimování videa v reálném čase pomocí otočeného ovladače
  • Tlačítka pro změnu prolínacího efektu
  • Možnost přímého vkládání časového kódu

Dostupnost
DaVinci Resolve Speed Editor bude v prodeji během listopadu 2020 za 7.065 Kč bez DPH.

Fotografie pro tisk
Fotografie všech produktů společnosti Blackmagic Design naleznete na adrese www.blackmagicdesign.com/press/images.

O společnosti Blackmagic Design
Produkty společnosti Blackmagic Design jsou špičkou v oblasti editace videa, digitálních filmových kamer, barevných korektorů, monitoringu videa, signálových přepínačů, diskových rekordérů, monitorů vlnových průběhů a software pro restaurování filmového materiálu, ve filmové, postprodukční i televizní branži. Karty pro nahrávání videa řady Blackmagic Design DeckLink odstartovaly revoluci v kvalitě a dostupnosti. Produkty řady DaVinci pro barevné úpravy videa dominují filmovému a televiznímu trhu již od roku 1984 a byly oceněny Emmy™, televizní obdobou filmových Oscarů. Blackmagic Design pokračují v tvorbě inovativních produktů na poli stereoskopické produkce a zpracování 4K videa. Společnost Blackmagic Design byla založena specialisty v oboru postprodukce a střihu videa a má pobočky v U.S.A., Spojeném království, Japonsku, Singapuru a Austrálii. Více informací získáte na webu www.blackmagicdesign.com.

O společnosti Syntex
Pražská společnost Syntex byla založena roku 1994 s cílem distribuovat produkty a řešení pro přepis animací z počítače na video, počítačovou grafiku, profesionální střih a zpracování videa. V Čechách patří k průkopníkům a etablovala se jako spolehlivý a silný partner v oboru digitálního zpracování obrazu i zvuku. Syntex se věnuje distribuci produktů, technické podpoře i poradenství v mnoha odvětvích obrazové i zvukové produkce a postprodukce. Od roku 1999 je zákazníkům na Slovensku k dispozici dceřinná společnost, se sídlem v Bratislavě. Společnost Syntex je distributorem produktů Blackmagic Design pro český a slovenský trh.