Blackmagic Design představují nové optické převodníky Blackmagic Camera Fiber Converter a Blackmagic Studio Fiber Converter – tisková zpráva

TISKOVÁ ZPRÁVA


7. února 2018


Blackmagic Design, výrobce profesionální audiovizuální techniky, na českém a slovenském trhu zastoupený firmou Syntex, uvedl na trh převodníky Blackmagic Camera Fiber Converter a Blackmagic Studio Fiber Converter konvertující standardní připojení pro video, audio, napájení a komunikaci do jediného hybridního elektrooptického rozhraní. To umožňuje provozování kamer ve vzdálenosti až 2 km od režie nebo přenosového vozu pomocí jediného kabelu!Produkty Blackmagic Camera Fiber Converter a Blackmagic Studio Fiber Converter jsou v prodeji samostatně, za 63.625 Kč bez DPH.

Možnost provozovat kamerové pracoviště ve větší vzdálenosti od režie je pro tvorbu živých přenosů nezbytností, ať už jde o studiovou práci nebo natáčení v exteriérech. Rozhraní SDI je běžně dostupné, ale jeho dosah je omezený. A napájení může být v některých případech stejně nedostupné, např. ve velkých sportovních halách nebo ve větších divadelních sálech. Použití několika kabelů pro napájení, komunikací, signalizaci a video nebo audio signál vyžaduje často drahou techniku. Použití zesilovačů signálu může navíc vést k technicky velice složitému, a tedy i méně spolehlivému řešení.

Produkty Blackmagic Camera Fiber Converter a Blackmagic Studio Fiber Converter tento problém řeší použitím jediného hybridního SMPTE Fiber rozhraní, které dovoluje provozovat kamerové stanoviště ve vzdálenosti až 2 km od režie pomocí jediného kabelu. Převodníky tedy přemění kamery URSA Broadcast nebo URSA Mini v kompletní studiové řešení! Jeden z převodníků je umístěn na kameře, druhý ve studiu nebo v přenosovém voze. Jde o ideální řešení pro zpravodajské relace, natáčení rozhovorů, seriálovou tvorbu či sportovní přenosy. A navíc je toto řešení řádově levnější, než srovnatelná nabídka konkurence! Tím se profesionální elektrooptické SMPTE rozhraní dostává do dosahu tvůrců webových pořadů, škol apod.

Hybridní kabel spojující kamerové stanoviště s režií je kompatibilní se standardem SMPTE 311M a využívá rovněž standardní, robustní konektory SMPTE 304. Kabel obsahuje pár optických linek, datový pár a napájecí pár spolu se středových vodičem zvyšujícím jeho pevnost. Jednotka Blackmagic Studio Fiber Converter nabízí standardní 200V napájení pro kamerový převodník, kameru i její příslušenství. Oba převodníky, studiový i kamerový, jsou vybaveny elektronikou pro nepřetržitou kontrolu napájení a jeho okamžité odpojení v případě poruchy. Vysoké napájecí napětí je zapojeno pouze po úspěšném ukončené všech bezpečnostních testů. Převodníky Blackmagic Studio Fiber Converter a Blackmagic Camera Fiber Converter jsou tedy zcela v souladu se standardy SMPTE a nabízejí maximální provozní bezpečnost.

Kamerový převodník následně poskytuje běžné 12V napájení pro kameru a její příslušenství. Připojuje se k zadnímu panelu kamer URSA Mini a URSA Broadcast a převádí video i audio rozhraní, povely dálkového ovládání, komunikační i signalizační linky a napájení do standardního hybridního SMPTE vedení. A protože jsou studiové kamery téměř výhradně ovládány ze zadní kamerové pozice, nabízí převodník i standardní funkce studiových kamer. Lze ovládat náhledové linky z režie, interkom (dvě nezávislé sady), spouštění záznamu, clonu i zaostření. Na horní straně převodníku je k dispozici také rozhraní V-Lock pro další příslušenství, např. profesionální monitor Blackmagic Studio Viewfinder.

Model Blackmagic Studio Fiber Converter je určen pro montáž do přístrojových skříní studií nebo přenosových vozů a slouží k opětovné konverzi SMPTE Fiber rozhraní na standardní typy, které lze následně připojit k ovládacím panelům kamer, režiím, mixážním pultům apod. Oba převodníky disponují standardními ovládacími prvky, které ocení zkušení operátoři kamer.

Převodníky ctí běžné televizní standardy včetně nejnovějšího rozhraní 12G-SDI pro podporu všech HD i Ultra HD formátů až do rozlišení 2160p60. Nabízejí Ultra HD výstup, tři nezávislé HD linky z režie, dálkové ovládání kamery, PTZ protokol a ethernetové rozhraní. Komunikaci zajišťuje dvoukanálový interkom se standardními 5pinovými XLR konektory pro připojení profesionálních headsetů. Dále je k dispozici také záložní interkom v případě poruchy optického rozhraní. Kamerový převodník nabízí navíc i 10pinový konektor pro operátora jeřábu – v případě, že jsou oba headsety již využity – a také signalizační výstup.

O komunikaci mezi oběma převodníky se stará běžný 10Gb Ethernet. Použitá IP video technologie využívá profesionální 10bitovou kvalitu videa s bezeztrátovou kompresí. Všechna ostatní rozhraní – komunikační, signalizační, dálkové ovládání – také využívají IP protokol. Oba převodníky jsou velice rychlé a mají latenci pod jeden snímek!

Kamerový model Blackmagic Camera Fiber Converter má velice pevné kovové tělo a design dokonale ladící s kamerou URSA Broadcast. Samozřejmostí jsou prachová těsnění konektorů nebo V-Lock rozhraní špičkové kvality pro připojení monitoru Blackmagic Studio Viewfinder. Studiový model Blackmagic Studio Fiber Converter je určen k montáži do racku standardní šířky (pomocí volitelného adaptéru) a na svém čelním panelu hostí konektor pro připojení kamery i 5” LCD displej pro okamžitý náhled signálu.

Společnost Blackmagic Design nabízí profesionální produkty tvořící ucelené studiové řešení, včetně nového pultu ATEM Camera Control Panel (v prodeji od 6/2018) pro dálkové ovládání až čtyř kamer URSA Broadcast, URSA Mini, Blackmagic Studio nebo Blackmagic Micro Studio najednou. Pult je plně kompatibilní s režiemi řady ATEM a disponuje velkým LCD displejem i vysoce kvalitními joysticky a tlačítky, které dovolí jedinému operátorovi kontrolovat a měnit velké množství parametrů, např. zisk, vyvážení barev, rychlost závěrky apod. To uvolní ruce operátorům kamer, kteří se budou moci lépe soustředit na kreativní stránku natáčení.

Blackmagic Design Camera Fiber Converter

Dostupnost a cena
Model Blackmagic Camera Fiber Converter je již v prodeji za 63.625 Kč bez DPH, model Blackmagic Studio Fiber Converter je také v prodeji, rovněž za 63.625 Kč bez DPH.

Fotografie pro tisk
Fotografie všech produktů společnosti Blackmagic Design naleznete na adrese
www.blackmagicdesign.com/press/images.

O společnosti Blackmagic Design
Produkty společnosti Blackmagic Design jsou špičkou v oblasti editace videa, digitálních filmových kamer, barevných korektorů, monitoringu videa, signálových přepínačů, diskových rekordérů, monitorů vlnových průběhů a software pro restaurování filmového materiálu, ve filmové, postprodukční i televizní branži. Karty pro nahrávání videa řady Blackmagic Design DeckLink odstartovaly revoluci v kvalitě a dostupnosti. Produkty řady DaVinci pro barevné úpravy videa dominují filmovému a televiznímu trhu již od roku 1984 a byly oceněny Emmy™, televizní obdobou filmových Oscarů. Blackmagic Design pokračují v tvorbě inovativních produktů na poli stereoskopické produkce a zpracování 4K videa. Společnost Blackmagic Design byla založena specialisty v oboru postprodukce a střihu videa a má pobočky v U.S.A., Spojeném království, Japonsku, Singapuru a Austrálii. Více informací získáte na webu
www.blackmagicdesign.com.

O společnosti Syntex
Pražská společnost Syntex byla založena roku 1994 s cílem distribuovat produkty a řešení pro přepis animací z počítače na video, počítačovou grafiku, profesionální střih a zpracování videa. V Čechách patří k průkopníkům a etablovala se jako spolehlivý a silný partner v oboru digitálního zpracování obrazu i zvuku. Syntex se věnuje distribuci produktů, technické podpoře i poradenství v mnoha odvětvích obrazové i zvukové produkce a postprodukce. Od roku 1999 je zákazníkům na Slovensku k dispozici dceřinná společnost, se sídlem v Bratislavě. Společnost Syntex je distributorem produktů Blackmagic Design pro český a slovenský trh. Více viz www.syntex.cz.

Datum: 07. 02. 2018, Kategorie: Novinky