Blackmagic Design odhalují DaVinci Resolve 16 – tisková zpráva

TISKOVÁ ZPRÁVA


10. dubna 2019


Výrobce profesionální audiovizuální techniky Blackmagic Design, na českém a slovenském trhu zastoupený společností Syntex, představil na veletrhu NAB 2019 software DaVinci Resolve 16, novou verzi populární aplikace pro střih audia/videa, barevné korekce a obrazovou kompozici. Verze 16 implementuje zcela novou sekci Cut pro rychlý střih videa a desítky dalších funkcí pro editory, koloristy, trikové specialisty a zvukaře. DaVinci Resolve 16 je aktuálně nabízen ve formě veřejné beta verze.

Nová sekce Cut
Leitmotivem nové sekce Cut je rychlost – je navržena pro tvůrce zpravodajských pořadů, televizních reklam apod., kteří vyžadují maximální efektivitu práce. Jde o alternativu k sekci Edit se zjednodušeným rozhraním a efektivními nástroji pro rychlý sestřih materiálu. Sekce Cut dovoluje importovat, editovat, trimovat, přidávat prolínací efekty a titulky, automaticky slaďovat barevnost jednotlivých stop, míchat audio atd. Ať už je cílovou destinací projektu televizní obrazovka nebo platforma YouTube, sekce Cut obsahuje vše potřebné pro maximálně efektivní střih! Tradiční sekce Edit je i nadále k dispozici a dostupná na jediné kliknutí. To dovoluje rychle kombinovat diametrálně odlišné pracovní styly v rámci stejného projektu.

Sekce Cut se inspirovala v minulosti a přenáší klasické koncepty editace videa do uspěchané přítomnosti vč. režimu Source Tape a trimovacího nástroje A/B. Sekce Cut není o zjednodušování, ale o optimalizaci: odstraňuje nástroje, které uživatelé k základní práci nepotřebují a implementuje ty, které vedou k zrychlení práce. Jako inspirace sloužily některé zavedené postupy z dob páskové editace. Lineární procházení záznamu na pásce je stejně těžkopádné jako přehledné – k vybrání vhodného záběru postačilo rychlé prohlížení záznamu vpřed či vzad. Nalezení vhodného záběru v binech moderních videoeditačních programů znamená podstatně zdlouhavější procházení stovek souborů. S funkcí Source Tape není nutné soubory „lovit“ v binech, po jejím aktivování jsou klipy seřazeny v prohlížeči jako jedna dlouhá „páska“, kterou lze snadno a rychle procházet. Díky tomu je možné rychle nejen nacházet potřebné záběry, ale stejně snadno je i vkládat do časové osy.

Sekce Cut také odstraňuje nutnost zvětšovat či zmenšovat zobrazení projektu díky funkci duální časové osy. Horní časová osa zobrazuje celý projekt, zatímco spodní znázorňuje aktuální okolí kurzoru. Obě časové osy jsou plně funkční a dovolují přesouvat i trimovat záběry. Např. pokud vznikne potřeba přesunout aktuální klip na konec časové osy, lze jej jednoduše přetáhnout ze spodní časové osy a přesunout na konec horní...

DaVinci Neural Engine
Další novinkou verze 16 je technologie DaVinci Neural Engine využívající metod umělé inteligence pro inovativní zpracování barevných korekcí, rozpoznávání obličejů, zvětšování obrazu nebo tvorbu zpomalených záběrů. Technologie DaVinci Neural Engine je dostupná na všech podporovaných operačních systémech a využívá GPU akceleraci pro vysoký výkon i obrazovou kvalitu. DaVinci Neural Engine poskytuje jednoduše použitelné nástroje pro realizaci složitých, repetitivních a časově náročných úkonů. Dovoluje např. rozpoznávat obličeje v záběrech a následně je automaticky třídit do binů.

DaVinci Resolve 16 přináší také řadu dalších, uživateli vyžádaných novinek vč. nových Adjustment klipů pro snadnou aplikaci barevných korekcí a dalších efektů na níže položené klipy, funkce pro rychlý export na platformy YouTube a Vimeo z libovolné sekce programu či GPU akcelerace u funkcí pro měření signálu.

Novinky Fairlight
Aktualizována byla rovněž sekce Fairlight nově disponující funkcí Elastic Wave pro změnu délky zvukových klipů např. při nahrazování dialogových stop, dále funkcemi pro 3D zvuk, novými sběrnicemi Bus, náhledem automatizačních změn, nástroji pro úpravu dialogů a dalšími efekty FairlightFX.

Nové plug-iny ResolveFX
DaVinci Resolve Studio 16 značně rozšiřuje možnosti stávajících plug-inů ResolveFX (Scanline, Beauty, Face Refinement, Blanking Fill, Warper, Dead Pixel Fixer a Colorspace Transformation) a přidává i řadu nových, např. pro aplikaci stínů, odstraňování objektů ze záběrů, simulaci šumu, poškození filmového materiálu nebo chromatické aberace optiky, napodobení obrazových artefaktů páskového videozáznamu apod. Nově mohou uživatelé také editovat klíčové snímky v panelu Timeline Curve Editor v sekci Edit či v okně Keyframe Panel v sekci Color.

Blackmagic Design DaVinci Resolve 16

Dostupnost a cena
Software DaVinci Resolve Studio 16 je aktuálně dostupný v podobě veřejné beta verze.

Fotografie pro tisk
Fotografie všech produktů společnosti Blackmagic Design naleznete na adrese www.blackmagicdesign.com/press/images.

O společnosti Blackmagic Design
Produkty společnosti Blackmagic Design jsou špičkou v oblasti editace videa, digitálních filmových kamer, barevných korektorů, monitoringu videa, signálových přepínačů, diskových rekordérů, monitorů vlnových průběhů a software pro restaurování filmového materiálu, ve filmové, postprodukční i televizní branži. Karty pro nahrávání videa řady Blackmagic Design DeckLink odstartovaly revoluci v kvalitě a dostupnosti. Produkty řady DaVinci pro barevné úpravy videa dominují filmovému a televiznímu trhu již od roku 1984 a byly oceněny Emmy™, televizní obdobou filmových Oscarů. Blackmagic Design pokračují v tvorbě inovativních produktů na poli stereoskopické produkce a zpracování 4K videa. Společnost Blackmagic Design byla založena specialisty v oboru postprodukce a střihu videa a má pobočky v U.S.A., Spojeném království, Japonsku, Singapuru a Austrálii. Více informací získáte na webu www.blackmagicdesign.com.

O společnosti Syntex
Pražská společnost Syntex byla založena roku 1994 s cílem distribuovat produkty a řešení pro přepis animací z počítače na video, počítačovou grafiku, profesionální střih a zpracování videa. V Čechách patří k průkopníkům a etablovala se jako spolehlivý a silný partner v oboru digitálního zpracování obrazu i zvuku. Syntex se věnuje distribuci produktů, technické podpoře i poradenství v mnoha odvětvích obrazové i zvukové produkce a postprodukce. Od roku 1999 je zákazníkům na Slovensku k dispozici dceřinná společnost, se sídlem v Bratislavě. Společnost Syntex je distributorem produktů Blackmagic Design pro český a slovenský trh. Více viz www.syntex.cz.

Datum: 10. 04. 2019, Kategorie: Novinky