Azden SMX-30: Stereo mikrofon vs. mono pro DSLR/DSLM?

Dnešní DSLR a DSLM přístroje většinou zaznamenávají zvuk na vysoké kvalitativní úrovni. Totéž se ale bohužel nedá říci o jejich integrovaných mikrofonech a celková kvalita zvuku tak často velice pokulhává za kvalitou obrazovou. Jednoduchou cestou k nápravě může být pořízení externího mikrofonu. Nejprve se ale musíte ujistit, má-li váš aparát konektor pro jeho připojení. Typicky jde o 1/8” (3.5mm) miniaturní jack označený na přístroji jako „MIC”.

Při výběru mikrofonu musíte zohlednit několik kritérií, např. množství kanálů: existují modely monofonní a vícekanálové, ve většině případů stereofonní, tedy dvoukanálové. Stereofonní modely mohou být často lepší volbou, ale existují případy, kdy je monofonní mikrofon ideálním nástrojem.


Azden mikrofon DSLR DSLM

Mono mikrofony
Úzce směrové mikrofony, často označované jako „pušky”, mají jednu mikrofonní vložku. Ta je většinou umístěna na konci trubice opatřené interferenčními otvory. Výsledkem je velmi úzké pásmo směrové citlivosti mikrofonu, tzv. superkardioidní směrová charakteristika. Takový mikrofon je nejcitlivější ke zvukům přicházejícím ze směru, kam je namířen, zatímco zvuk ze stran a zadní hemisféry je potlačen. Tato směrová charakteristika je preferována při záznamu dialogů nebo komentářů – kdy je nutné zaznamenat hlas co nejsrozumitelněji, k čemuž přispívá vysoká míra potlačení hluku okolí. Mikrofony tohoto typu jsou rovněž schopné nabírat zvuk z větší vzdálenosti než stereofonní modely.

Azden SMX-250CX
Azden SGM-250CX. Profesionálnmí mikrofon SGM-250CX japonské značky Azden je díky provedení typu „krátká puška” ideální pro kompaktní digitální filmové kamery a moderní DSLR/DSLM přístroje, např. Panasonic GH5.

Stereo mikrofony
Stereofonní mikrofony mají dvě vložky pro vytvoření širšího zvukového pole a hodí se tedy pro záznam kulturních, sportovních nebo společenských akcí, natáčení přírody apod. Např. při natáčení hudební skupiny vytvoří stereo mikrofon zvukový obraz dovolující lokalizaci jednotlivých interpretů sluchem. Stejným způsobem vytvoříte také přirozeně znějící videa i z natáčení na pláži, ulic měst apod. Tyto směrové informace, dovolující lokalizaci jednotlivých zvuků ve stereo obrazu, jsou mimo možnosti mono mikrofonů.

Výběr mikrofonu
Jaký tedy zvolit, stereo nebo mono? Ideálním nástrojem může být mikrofon Azden SMX-30, který nabízí to nejlepší z obou světů. Dovoluje přepínat mezi mono a stereo režimy, obsahuje tedy dva mikrofony v jednom těle!

Azden SMX-30

Přepínatelný stereo/mono modelAzden SMX-30 je externí mikrofon pro DSLR/DSLM aparáty se špičkovou kvalitou zpracování, skvělým zvukem a nepřekonatelným poměrem cena/výkon.

Datum: 24. 01. 2018, Kategorie: Novinky