Blackmagic Design odhalují DaVinci Resolve 17 – tisková zpráva

TISKOVÁ ZPRÁVA

12. listopadu 2020

Výrobce Blackmagic Design – na českém a slovenském trhu zastoupený společností Syntex – představil novou verzi 17 aplikace DaVinci Resolve pro střih a postprodukci audio/video materiálu. DaVinci Resolve 17 představuje významnou aktualizaci s více než 300 novými a zdokonalenými funkcemi vč. nástrojů pro barevné korekce HDR materiálu, přepracovaných funkcí pro primární barevné korekce, nové generace technologie Fairlight pro editaci zvuku umožňující pracovat s až 2.000 stopami v reálném čase, novými možnostmi řazení médií v binu apod.

Veřejná beta verze DaVinci Resolve 17 je k dispozici na webových stránkách společnosti Blackmagic Design.

Blackmagic Design DaVinci Resolve 17

DaVinci Resolve 17 je významná aktualizace přinášející více než 100 nových funkcí a přes 200 vylepšení. Sekce Color pro barevné korekce obsahuje nové funkce pro zpracování HDR videí, přepracované nástroje pro primární barevné korekce, automatické masky založené na algoritmech umělé inteligence a mnoho dalších novinek! Sekce Fairlight nabízí optimalizované funkce pro tvorbu selekcí pomocí klávesnice a myši, a také novou architekturu Fairlight Audio Core vč. nové technologie FlexBus podporující přes 2.000 stop. Sekce pro editaci videa byly obohaceny o nová zobrazení metadat, zvětšení u audio stop pro přesnější střih, funkce pro automatickou změnu kompozice záběru a další novinky. Nově lze také využít kompozice sekce Fusion např. jako titulky nebo prolínací efekty v sekcích Cut i Edit.

Sekce Color
DaVinci Resolve 17 obsahuje fantastické nové funkce pro koloristy vč. vylepšené tvorby masek, dokonalejších měřících nástrojů, podpory pro 17bodové LUT tabulky a mnoha dalších novinek! Nové funkce pro barevné úpravy HDR videí umožňují přesněji nastavit rozsahy nástrojů primárních barevných korekcí vč. funkcí pro nastavení expozice a saturace pro každou zónu zvlášť. Zcela nové jsou také korekce založené na deformační mřížce dovolující simultánně upravit dva parametry – barevnost i saturaci. Úprava se provádí tažením kontrolních bodů mřížky.

Značné usnadnění přináší verze 17 také v oblasti selektivních korekcí siluet lidí. Nástroj Magic Mask využívá jádro DaVinci Neural Engine pro automatickou tvorbu masek celých postav nebo částí těla. Samozřejmostí je možnost následné ruční úpravy masky i automatické sledování pohybu cílového subjektu.

Značných vylepšení doznal také systém pro správu barev. DaVinci Wide Gamut a DaVinci Intermediate jsou univerzální pracovní barevné prostory, které svým rozsahem přesahují modely BT.2020, ARRI Wide Gamut i ACES AP1 a zaručují tak zcela bezeztrátovou editaci libovolného materiálu.

Sekce Fairlight
DaVinci Resolve 17 představuje největší aktualizaci v historii sekce Fairlight pro zvukovou postprodukci. Modernizovány byly funkce pro střih zvukových stop po vzoru aplikace Fairlight Audio Editor i samotné jádro Fairlight Audio Core, které lépe využívá možností CPU i volitelné akcelerační karty Fairlight Audio Accelerator. Výsledkem je možnost zpracování až 2.000 zvukových stop v reálném čase vč. ekvalizéru, dynamiky a až 6 plug-inů na stopu! A nová architektura FlexBus představuje až 26 kanálu široké, univerzální sběrnice, které lze nezávisle vrstvit a spojovat a zpracovávat tak i velice náročné projekty, přehlednou formou.

Nový nástroj Transient Analysis je schopen detekovat jednotlivá slova dialogových stop, perkusní nástroje nebo zvukové efekty. Výsledkem jsou vertikální značky v zobrazení zvukové stopy, které lze snadno procházet pomocí kurzorových kláves, což značně usnadní následný střih.

Technologie Fairlight Audio Core a FlexBus umožňují zpracování velkých projektů s tisícovkami stop na jediné pracovní stanici. V minulosti bylo zpracování podobně komplexních zakázek možné pouze pomocí několika propojených počítačů. DaVinci Resolve nabízí také funkce pro spolupráci několika uživatelů na stejném projektu, zahrnující i sekci Fairlight.

Sekce Cut
Novinky sekce Cut pro rychlý sestřih videa materiálu zaručují ještě efektivnější práci s importovaným materiálem. Nové zobrazení metadat v binu zjednodušuje třídění souborů na základě scén, záběrů, kamer apod. V součinnosti s funkcí Source Tape jde o nejrychlejší formu výběru materiálu pro střih.

Novinkou je rovněž větší zobrazení audio stop při střihu, či funkce pro rychlou konverzi 16:9 HD nebo Ultra HD materiálu do čtvercového či vertikálního formátu pro sociální sítě (Instagram apod.). Jádro DaVinci Neural Engine automaticky identifikuje obličeje a mění kompozici záběru dle cílového formátu.

Rychlejší je nyní rovněž vyhledávání efektů, prolínaček nebo titulků díky simultánnímu zobrazení většího množství ikon. Pro zobrazení náhledu efektu v okně Viewer stačí nyní podržet kurzor nad libovolnou položkou seznamu efektů...

Nově lze rovněž importovat projekty vytvořené produktem ATEM Mini Pro ISO a dále je upravovat pomocí funkce Sync Bin s multiview zobrazením. Samozřejmostí je možnost použít importovaný HD ISO záznam nebo původní Blackmagic RAW soubory z kamer a dokončit tak projekt v Ultra HD rozlišení.

Sekce Edit
Mezi vylepšení videoeditační sekce Edit patří zejména nové funkce pro vytváření a správu nezávislých proxy médií např. pro snadnou přenositelnost projektů nebo zvýšení výkonu. Proxy soubory lze ukládat v rozlišení až 1/16 původního a do kodeků H.264, H.265, ProRes či DNxHR. Lze je vytvářet interně i externě pomocí nástrojů jiných výrobců.

Pro synchronizaci multikamerových sekvencí lze využít nový nástroj Auto Align, a to dle časového kódu i obsahu audio stop. Časové stopy lze navíc konvertovat do multikamerových i složených klipů.

Nové HSL a Luma Keyer Resolve FX 3D plug-iny umožňují přímé barevné/luma klíčování materiálu v časových osách sekcí Edit a Cut. Jsou podporovány rovněž alfa kanály Resolve FX a Open FX plug-inů, integrální alfa kanály souborů i externí soubory sloužící jako masky. Příkaz Render in Place pak slouží k vypočítání libovolné části časové osy.

Před vloženém materiálu do časové osy jej lze nově předběžně upravovat – např. nastavovat RAW parametry, přidávat LUT korekce, měnit audio stopy, velikost obrazu i snímkovou frekvenci apod. Uživatelé také mohou importovat/exportovat jednotlivé časové osy nebo biny pro širší možnosti spolupráce v rámci studií. Soubory časových os a binů lze snadno sdílet např. prostřednictvím e-mailu.

Vylepšena byla taktéž práce s půlsnímky – technologie DaVinci Neural Engine je schopna kvalitně rekonstruovat progresivní snímky z půlsnímkového materiálu nebo odstraňovat 3:2 pulldown v reálném čase.

Sekce Fusion
Kompozice postprodukční sekce Fusion lze nyní ukládat jako šablony pro jejich použití v sekcích Edit nebo Cut, s nimiž lze nově sdílet také značky časové osy. Nové modifikátory animačních křivek naleznou využití při změně délky sekvencí. A možnost zobrazit/přehrávat zvukové stopy usnadní přesné časování animací.

Navíc bylo implementováno 27 Resolve FX efektů s GPU akcelerací vč. funkcí pro redukci šumu nebo zaostření obrazu převzatých ze sekce Color. Záložky u zobrazení stromové struktury zjednoduší práci s rozsáhlými projekty; stejně jako možnost vertikálního zobrazení nodální struktury. Nové možnosti pro přizpůsobení nástrojové lišty dovolují vytvářet nástrojové šablony upravené pro různé účely.

Další vylepšení
DaVinci Resolve 17 obsahuje další vylepšení na poli podpory formátů a exportu, konzistentní funkčnost při procházení časové osy napříč všemi sekcemi programu, lepší podporu metadat, nové algoritmy pro převzorkování obrazu při jeho zvětšení/zmenšení, možnost sdílet Smart biny, GPU akceleraci u dalších Resolve FX plug-inů atd. Významnou novinkou je také implementace revolučních funkcí pro spolupráci více uživatelů i do bezplatné verze programu DaVinci Resolve!

Podpora formátů
Rozšířená podpora souborových formátů zahrnuje dekódování QuickTime PNG, nekomprimovaných RGB 8bitových a YUV 10bitových AVI nebo rozdělených Panasonic 8K SHV médií. DaVinci Resolve 17 také podporuje metadata u jednotlivých snímků z kamer Blackmagic, ARRI, RED a Sony, dekóduje a zobrazuje též EXR metadata pro každý snímek.

Dostupnost
Veřejná beta verze DaVinci Resolve 17 je k dispozici na webových stránkách společnosti Blackmagic Design.

Fotografie pro tisk
Fotografie všech produktů společnosti Blackmagic Design naleznete na adrese www.blackmagicdesign.com/press/images.

O společnosti Blackmagic Design
Produkty společnosti Blackmagic Design jsou špičkou v oblasti editace videa, digitálních filmových kamer, barevných korektorů, monitoringu videa, signálových přepínačů, diskových rekordérů, monitorů vlnových průběhů a software pro restaurování filmového materiálu, ve filmové, postprodukční i televizní branži. Karty pro nahrávání videa řady Blackmagic Design DeckLink odstartovaly revoluci v kvalitě a dostupnosti. Produkty řady DaVinci pro barevné úpravy videa dominují filmovému a televiznímu trhu již od roku 1984 a byly oceněny Emmy™, televizní obdobou filmových Oscarů. Blackmagic Design pokračují v tvorbě inovativních produktů na poli stereoskopické produkce a zpracování 4K videa. Společnost Blackmagic Design byla založena specialisty v oboru postprodukce a střihu videa a má pobočky v U.S.A., Spojeném království, Japonsku, Singapuru a Austrálii. Více informací získáte na webu www.blackmagicdesign.com.

O společnosti Syntex
Pražská společnost Syntex byla založena roku 1994 s cílem distribuovat produkty a řešení pro přepis animací z počítače na video, počítačovou grafiku, profesionální střih a zpracování videa. V Čechách patří k průkopníkům a etablovala se jako spolehlivý a silný partner v oboru digitálního zpracování obrazu i zvuku. Syntex se věnuje distribuci produktů, technické podpoře i poradenství v mnoha odvětvích obrazové i zvukové produkce a postprodukce. Od roku 1999 je zákazníkům na Slovensku k dispozici dceřinná společnost, se sídlem v Bratislavě. Společnost Syntex je distributorem produktů Blackmagic Design pro český a slovenský trh. Více viz www.syntex.cz.

Datum: 12. 11. 2020, Kategorie: Novinky